Уникати куріння — зберігати здоров’я

Дата публікації: 19.11.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: дослідження, куріння, вейпінг, вживання тютюну


Неможливо уявити собі лікаря, який би не знав про шкоду куріння. 

79% лікарів, що взяли участь в опитуванні «Куріння», впевнені: в Україні боротьбу з курінням потрібно посилити. 63% учасників іншого опитування висловили своє категоричне ставлення до куріння як до негативного явища у будь-яких проявах.
На сторінках платформи «Аксемедін» неодноразово висвітлювалася ця проблема: 

31 травня — Всесвітній день без тютюну

Ніколи не пізно: екскурці мають нижчий ризик розвитку раку легень

85 000 українців щороку помирають від хвороб, спричинених курінням

Наука відкриває все більше загроз для здоров’я людства, що пов’язані з вживанням тютюну:

• Результати дослідження здоров’я майже 80 000 близнюків із Данії, Фінляндії та Швеції (2010 рік) показали: ризик субарахноїдального крововиливу більше пов'язаний із зовнішніми факторами, зокрема з курінням, і дуже мало — з генетичним впливом. 

• Шкідливі хімічні речовини тютюнового диму надовго залишаються у приміщеннях, прилипають до пилу і домашніх поверхонь, з часом можуть накопичуватися, створюють значні резервуари так званого третинного (залишкового) диму. Він особливо небезпечний для дітей, оскільки малюки знаходяться ближче до поверхонь, на яких збирається пил, з більшою ймовірністю будуть класти в рот предмети або руки. Повністю видалити такий третій дим досить складно та дорого.

• Виявлено значне зменшення кількості залишкового тютюнового диму на килимах, на стінах і меблях у казино через шість місяців після заборони куріння. Однак рівні все ще були вище, ніж у готелях або будинках, де куріння було заборонено завжди. 

• За результатами обстеження 4089 мешканців Стокгольму віком до 24 років (1994 — 1996 рр.), вчені з Каролінського інституту (Karolinska Institutet), Швеція, дійшли висновків, що дуже забруднене повітря збільшує ризик виникнення хронічних захворювань легенів у молодому віці. 

У Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day) — третій четвер листопада — редакція платформи «Аксемедін» пропонує ознайомитися з новинами щодо використання альтернативних способів доставки нікотину без горіння. Більше про це можна почитати тут: 

Вплив THS на біологічно значущі біомаркери: рандомізоване дослідження

Фармакокінетичні моделі систем доставки аерозолів на прикладі нікотину

Моделювання впливу тютюнових виробів на ризики розвитку окремих хвороб

• Електронні сигарети не є схваленими ліками для відмови від куріння;
• Але існує думка: вони безпечні та ефективні;
• І спроможні допомогти людям кинути палити.


9% лікарів, що відповідали на запитання, підтримують, а 21% — скоріше підтримують думку про зменшення шкоди від куріння у разі використання альтернативних способів доставки нікотину без горіння. Але наскільки такі переконання відповідають дійсності?

У жовтні 2020 року науковці Центру дослідження та лікування тютюнозалежності лікарні загального профілю Массачусетсу (Tobacco Research and Treatment Center at Massachusetts General Hospital) опублікували огляд 50 досліджень за участю 12 430 дорослих курців.

• Учасники досліджень оцінили електронні сигарети як засіб для припинення куріння у престижній Кокранівській базі даних систематичних оглядів;
• Утримання від куріння через три місяці було вище серед споживачів пристроїв у порівнянні з тими, хто тільки отримав консультацію.

Вчені Массачусетсу Медичної школи Університету Північної Кароліни (University of North Carolina School of Medicine) виявили:

• У користувачів електронних сигарет спостерігаються змінені імунні реакції на модель інфекції вірусу грипу — це свідчить про підвищені сприйнятливості до захворювання;
• Вейпінг змінює експресію генів, виробництво білків у респіраторних клітинах, вироблення вірусоспецифічних антитіл. 

Основною причиною для уникнення куріння є зменшення ризику онкологічних, серцево-судинних, бронхообструктивних захворювань, інсульту, діабету. В Україні працює «Гаряча» телефонна лінія для охочих позбавитися цієї шкідливої звички. Конфіденційні консультації надають професійні психологи. 

Надання медичної допомоги курцям, що бажають позбавитися залежності, регламентовано Наказом МОЗ України від 03.08.2012 № 601 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів»

На нашій платформі Ви можете пройти цікавий курс «Відмова від тютюнокуріння».

А також висловити власну думку в опитуванні «Куріння: за і проти».

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Глюкокортикоїди підвищують ризик розвитку ...
Пробіотик створює тривалий захист від дитя ...
Як створити новий заклад надання ПМД
Щорічний «Movember», або ж «Вусопад»
МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина ...
Результати засідання комітету з надзвичайн ...
Таємниці жіночої фізіології