Як трансформується первинна медична допомога в Україні з липня

Дата публікації: 19.06.2018

Автори: Міністерство охорони здоров'я України

Ключові слова: первинна медична допомога, МОЗ України, приватні заклади охорони здоров’я, реформа первинної медичної допомоги

14 червня керівники медзакладів, що підписали договори з Національною службою здоров’я, зібралися на форумі у Києві. Разом із представниками МОЗ, НСЗУ та проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», який надає методологічну підтримку закладам, керівники обговорили, як працюватиме «первинка» з липня 2018 року.

Перші 149 комунальних закладів, що надають первинну медичну допомогу у 21 області, з липня будуть фінансуватися за новою моделлю. Також найближчим часом НСЗУ планує укласти договори з дев’ятьма приватними закладами охорони здоров’я, які надають первинну допомогу. Фактично саме тут – у містах, містечках і селах, де розташовані ці комунальні та приватні заклади, – вперше запрацює принцип «гроші йдуть за пацієнтом». НСЗУ із загальних податків щомісячно оплачуватиме на рахунки закладів встановлену суму за кожного пацієнта, незалежно від того, чи звертається він за медичними послугами.

У той же час із 1 липня щодо всіх медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу, почне діяти новий порядок надання ПМД та пакет послуг, затверджений наказом МОЗ №504 від 19 березня 2018 року. Уперше в Україні пацієнти та лікарі матимуть чіткий перелік медичних послуг первинної допомоги, який гарантовано оплачуватиме держава та не оплачуватиме пацієнт.

Зокрема, лікар первинної медичної допомоги надаватиме послуги запобігання хворобам, зокрема проводитиме профілактичні огляди для пацієнтів семи груп ризику, вісім основних аналізів і досліджень, профілактичні щеплення, діагностику та лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів, спостереження неускладненої вагітності та супровід хронічних хворих, а також за необхідності направлятиме пацієнта на діагностику та лікування на інші рівні медичної допомоги.

«Ми впритул наблизилися до моменту, заради якого починали цю реформу два роки тому. Моменту, коли ми маємо нові правила роботи первинної медицини – нові правила формування доходу лікаря і нові послуги для пацієнта, які на 100% оплачує держава. Це також нові вимоги до сервісу та оснащення лікарської діяльності, які передбачені договором із НСЗУ. Це сімейні лікарі, які змінюють ставлення до пацієнтів. Ми розвиваємо електронну систему охорони здоров’я, без якої неможливо долучитися до реформи і яка зовсім скоро стане потужним інструментом у роботі всієї системи охорони здоров’я. За рік-два не треба буде їхати у Польщу, щоб подивитися, як працює ефективна «первинка». Це можна буде побачити в Україні, у тих закладах, які сьогодні почали працювати з НСЗУ», – зауважив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Після 20 липня автономізовані та відповідним чином підготовлені комунальні заклади первинної медичної допомоги матимуть другий шанс на підписання договорів із НСЗУ. Для цього медзаклади мають здобути статус комунальних некомерційних підприємств, підключитися до електронної системи охорони здоров’я, підписувати декларації пацієнтів про вибір лікаря і мати необхідне оснащення та можливість надати сервісні послуги за договором.

Особливості впровадження реформи фінансування у 2018 році та бюджетного законодавства зобов’язують автономізуватися та підписувати договори з НСЗУ одразу на всі заклади міста, району або об’єднані територіальні громади. Тому комунальні заклади цього року мають три можливості перейти на нову модель фінансування: у липні, у жовтні та наприкінці грудня. Для приватних закладів та лікарів-ФОП таких обмежень немає: вони можуть розпочати працювати із Службою у будь-який час.

«З первинної медичної допомоги починають працювати нові правила в системі охорони здоров'я України. Люди відчують переваги нової моделі. Працювати з НСЗУ та надавати гарантований державою пакет послуг первинної медичної допомоги можуть заклади охорони здоров’я будь-якої форми власності. Вже зараз на додачу до заяв комунальних закладів ми вже маємо кілька заяв від приватних закладів із різних міст України. Отже, виходить, що сьогодні комунальні заклади мають невелику фору, яку надає бюджетне законодавство, і нею варто скористатися для активного підписання декларацій. Медична практика сімейного лікаря з 1800 пацієнтами, який працює за договором із НСЗУ, отримуватиме близько 1 млн грн доходу за обслуговування пацієнтів незалежно від того, наскільки часто вони звертатимуться до лікаря. Така модель стимулюватиме лікаря піклуватися про здоров’я населення, що висловило йому довіру, обравши його підписанням декларації про вільний вибір лікаря. Місцевій владі, лікарям і пацієнтам варто не зволікати та приєднуватися до реформи. Новий рівень доходу від практики лікаря та новий рівень сервісу для пацієнта є рушієм фундаментальних змін. Це початок нового мислення і нових взаємовідносин, від яких у виграші будуть і пацієнти, і медики первинки», – пояснив голова Національної служби здоров’я Олег Петренко.

Потужну методологічну підтримку у процесі переходу на нову систему місцевим командам – керівникам закладів, представникам місцевої влади, медикам – надали експерти проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії». Новітні інструменти і керівні принципи, розроблені для полегшення управління закладами первинної медичної допомоги, доступні не лише учасникам проекту підтримки, а й усім, хто бажає долучитися до цих процесів.

Протягом трьох місяців учасникам програми надавали зворотний зв’язок щодо типових питань на кожному етапі технічної методологічної підтримки.

«Сполучені Штати з гордістю підтримують діяльність Уряду України та Міністерства охорони здоров’я, спрямовану на реформування та модернізацію системи охорони здоров’я. Ми впевнені, що реформи, у центрі уваги яких стоїть пацієнт, покращать якість послуг, а також приборкають корупцію і марнотратство. Уряд США і надалі готовий фінансово і технічно підтримувати реформування сектора охорони здоров’я в Україні, щоб створити систему, яка покращить життя українців», – зазначила Посол США в Україні Марі Йованович.

Джерело

 

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Штучний інтелект визначає гостру мієлоблас ...
Свято, що спонукає рухатися
Астма як проблема охорони громадського здо ...
Алергія: під прицілом кожен другий
Вчені навчилися активувати макрофаги проти ...
Нітрати із листових овочів можуть попереди ...
Рак спричиняє передчасне старіння