Що таке обмороження, які ознаки і як його лікувати?

Дата публікації: 23.01.2024

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи «Аксемедін»

Ключові слова: військові, обмороження, зігрівання, низькі температури

Оскільки країни північної півкулі стикаються з сильним похолоданням, існує серйозна небезпека травм — і навіть смерті — через мороз. На щастя, за допомогою правильних профілактичних і захисних заходів людське тіло може витримати ці морози. Ось що вам потрібно знати про виявлення та лікування найпоширенішої холодової травми – обмороження. Тіло працює найбільш оптимально при 37°C і має низку вбудованих механізмів для адаптації до холодних або гарячих змін у середовищі. До них відноситься зміна частоти дихання, регулювання кровопостачання різних частин тіла або зміна споживання рідини, щоб гарантувати, що ми поповнюємо втрачене через дихання, навантаження та сечовипускання. Однак, попри властивий нашому тілу контроль температури, без належного захисту ми все ще можемо бути вразливими до холодних травм. Обмороження є наслідком пошкодження тканин, зазвичай шкіри, під впливом мінусових температур. Найчастіше ушкоджуються вуха, пальці рук, ніг, щоки, губи, ніс та інші кінцівки, які відкриті або недостатньо прикриті, наприклад, статеві органи під час зимових видів спорту або очі. Щоб виникло обмороження, відкриті частини тіла повинні бути піддані температурі нижче – 0,55°C. При такій температурі знадобиться кілька годин, щоб відкрита шкіра стала обморожена. Але тривалість перебування на холоді – не єдиний фактор. Чим нижче нуля температура, тим швидше настане обмороження. Охолодження вітру також значно впливає на ймовірність отримати обмороження. Наприклад, температура в — 20 градусів може спричинити обмороження відкритих ділянок шкіри менш ніж за 30 хвилин. Мокрий одяг також підвищує ризик розвитку обмороження: волога відводить тепло від тіла набагато швидше, ніж повітря, скорочуючи час, необхідний для його розвитку.

На кого це впливає?

Обмороження частіше спостерігається у чоловіків і все частіше зустрічається в певних професійних групах, таких як професіонали у сільському господарстві та рибалці, альпіністи, робітники фізичної праці та військові. Однак у зв’язку з тим, що населення планети починає жити в суворіших умовах і зростає кількість зимових і снігових видів спорту, це, ймовірно, збільшиться серед населення в цілому.

Ті, хто страждає на діабет або перед діабет, також піддаються підвищеному ризику не через їхню нездатність метаболізувати глюкозу, а тому, що пошкодження нервової системи означає, що вони менш схильні відчувати холод і реагувати на нього. Знижена здатність відчувати холод також підвищує вразливість до обмороження тих, хто переніс інсульт або має пошкодження периферичних нервів. Люди з серцевими захворюваннями також піддаються більшому ризику, тому що холод, особливо вітер, забирає тепло від тіла, посилюючи навантаження на серце, яке має працювати більше, щоб зігрітися.

Додатковим фактором ризику обмороження є значне споживання алкоголю. Сильна інтоксикація пригнічує захисну реакцію організму на низькі температури й може призвести до того, що хворий не розпізнає біль і дискомфорт як ранню ознаку застуди. Вживання алкоголю також знижує артеріальний тиск, що також може зменшити кількість крові, що надходить до кінцівок.


Перегляньте записи, та долучайтесь до майбутніх записів в межах Ortho Trauma Friday.


Симптоми

Холодна погода спричиняє зниження температури відкритих ділянок шкіри, що викликає реакцію організму на зменшення кровотоку — відомий як звуження судин — до цих холодних ділянок, щоб підтримувати температуру всередині тіла. Збереження внутрішньої температури тіла є ключовим для підтримки роботи мозку, серця, нирок і легенів і запобігання гіпотермії.

Відтік крові з кінцівок зменшує ризик утворення кристалів льоду в крові, однак з часом, під час тривалого перебування на холоді, вода в тканинах починає замерзати, спричиняючи кристали льоду до пошкодження тканин. Це охолодження викликає поколювання та оніміння відкритих ділянок, а шкіра стає червоною або білою, оскільки тіло шалено намагається зігрітися. Ця початкова стадія відома як обмороження, і, попри дискомфорт, не залишає остаточних пошкоджень на тканинах. Після цієї стадії тканини починають замерзати. Якщо обморожені лише шкіра та підлеглі сполучні тканини, це називається поверхневим обмороженням. Шкіра стає блідою або навіть сірувато-синьою через зниження кровотоку, утворення кристалів льоду, обмежене кровопостачання — і повне оніміння в уражених областях. З прогресуванням впливу заморожування тканини просувається глибше, залучаючи м’язи та сухожилля, кровоносні судини та навіть кістки. Цей рівень замерзання є глибоким обмороженням і пов’язаний із більш екстремальними наслідками, такими як ампутація.

Лікування і профілактика

У разі обмороження слід негайно звернутися за медичною допомогою — на жаль, біль під час одужання часто набагато гірший, ніж травма. Зігрівання — це процес повернення уражених частин до нормальної температури тіла. Однак там, де кристали льоду пошкоджують тканини, часто виникають пухирі, а нерви стають гіперчутливими, що спричиняє нестерпний біль. У важких випадках може знадобитися операція з видалення мертвих тканин. Однак у надзвичайних випадках існує ймовірність того, що уражену ділянку неможливо врятувати та потребуватиметься ампутації, якщо тканина ще не відмерла й не відпала. Під час цього різкого похолодання, якщо вам доводиться виходити на вулицю в холодну погоду, зведіть час на вулиці до мінімуму. Переконайтеся, що у вас кілька шарів одягу, це мінімізує втрати тепла. Носіть будь-що, щоб захистити ваші кінцівки від холоду. Головні убори, рукавички та шарфи можуть захистити місця, які найбільше постраждали від обмороження.


ДЖЕРЕЛО: https://medicalxpress.com/


Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Запис семінару «Краще з БПР для ортопедів- ...
Запис семінару “Круглий стіл «Реабілітація ...
Запис семінару «Травма кінцівки: рятувати ...
Важливі поради щодо поводження з питною во ...
Запис семінару «Остеосинтез переломів довг ...
Поранення черепа і головного мозку: діагно ...
Зневоднення: симптоми та способи запобіган ...