Скорочення глобального впливу тягаря онкологічних захворювань

Дата публікації: 03.02.2021

Автори: Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: захворюваність, онкологія, смертність, день боротьби проти раку


Щорічно 4 лютого Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями організовується Всесвітній день боротьби проти раку

• Мета проведення: згуртувати міжнародну спільноту для досягнення прогресу в скороченні глобального впливу тягаря онкологічних захворювань.

• 2021 рік — останній рік кампанії «Я є і буду» — нагадування про силу співпраці і колективних дій для запобігання, виявлення, лікування злоякісних новоутворень.

За даними Національного канцер-реєстру України, на обліку в закладах охорони здоров’я у 2019 році перебувало 1 014 352 пацієнтів з онкозахворюваннями, в тому числі: 356 928 — чоловіків, 657 424 — жінок. 

• Середній щорічний приріст онкологічної захворюваності складає 0,3 – 0,9 %, при цьому темп зростання захворюваності молодих груп населення вище, ніж населення інших вікових категорій.

• У 2018 році злоякісні новоутворення були діагностовані у 958 дітей, стандартизований показник захворюваності на злоякісні новоутворення дітей дорівнював 14,7 на 100 тис. дитячого населення.

Серед причин смертності онкологічні захворювання посідають в Україні

друге місце. Основними причинами смертності є:

• серед чоловіків: рак легень, шлунку, прямої кишки, передміхурової залози, ободової кишки – 56,0% всіх випадків;

• серед жінок: рак молочної залози, шлунка, колоректальний рак, рак яєчників та рак шийки матки – 57,6% всіх випадків;

• серед дітей: у хлопчиків: лейкемії, рак головного мозку та нервової системи, злоякісні новоутворення кісток, м’яких тканин та нирок – 76,6% усіх випадків; у дівчаток: рак головного мозку та нервової системи, лейкемії, злоякісні новоутворення заочеревинного простору, м’яких тканин та кісток – 85,3% всіх випадків.

28 січня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України для загального обговорення на офіційному сайті оприлюднило Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національної стратегії контролю онкологічних захворювань до 2030 року» (далі — Проєкт), який розроблено з метою:

• вдосконалення діяльності держави щодо поступового зниження захворюваності та смертності, спричиненої онкологічними захворюваннями;

• покращення якості життя пацієнтів, зокрема, забезпечення фінансового захисту пацієнтів;

• забезпечення створення системи надання доступних високоякісних медичних послуг в Україні;

• розв’язання системних проблем у зазначеній сфері.

У Проєкті проаналізовано стан, висвітлено проблеми у сфері онкології, сформовано мету та основні завдання Національної стратегії, запропоновано шляхи щодо її реалізації, визначено очікувані результати.

Діагноз «Рак» натепер не сприймається як вирок.

• Один з найбільших проривів у дослідженнях пухлин за останні десятиліття полягає в тому, що науковці навчилися модифікувати клітини власної імунної системи людини, щоб вони вбивали ракові клітини. Вчені придумали спосіб змусити Т-клітини, що вже знаходяться всередині «гарячих» пухлин, почати боротися з ними.

• Дослідники з Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі винайшли спосіб за допомогою візуалізаційного тесту, який вимірює функцію рецепторів естрогену в ракових клітинах, розрізняти пацієнтів з раком грудей, пухлини яких резистентні до гормональної терапії. Це допоможе знизити ймовірність призначення неефективної терапії.

• Вчені працюють над тим, щоб пролити світло на активність злоякісного процесу за допомогою крихітних синтетичних біосенсорів. Після введення в організм, датчики переміщаються до пухлини, вимірюють зміни білка, пов'язані з ростом її клітин, потім виводяться із сечею і аналізуються з використанням стандартних лабораторних методів.

Але до постійно зростаючого списку побічних збитків від COVID-19, можна додати ще один наслідок: зменшення досліджень раку. Соціальне дистанціювання частково вплинуло на те, що пацієнти не хотіли ризикувати інфікуватися COVID-19, щоб отримати недоведене лікування. Багато дослідників також мусили залишатися вдома. Деякі вчені залучалися для вирішення клінічних (пов'язаних з COVID-19) задач. Це негативно вплинуло на здатність дослідних центрів адекватно продовжувати працювати. Сфера досліджень раку наприкінці 2020 року відновилася лише частково.

У часи пандемії COVID-19, ми не повинні лишати пацієнтів з іншими хворобами без медичної допомоги. Програма медичних гарантій, яка почне діяти в Україні з 1 квітня 2021 року, передбачатиме три пакети для лікування онкології:

• «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у дорослих та дітей у стаціонарних та амбулаторних умовах».

• «Радіологічне лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями у дорослих та дітей у стаціонарних та амбулаторних умовах».

• «Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями дорослих та дітей у стаціонарних та амбулаторних умовах».

Як зазначено на сайті МОЗ України, прийняття Проєкту постанови КМУ «Про затвердження Національної стратегії контролю онкологічних захворювань до 2030 року», сприятиме покращенню доступу пацієнтів до медичних послуг, забезпечить стимули для розвитку мережі закладів охорони здоров’я.

Редакція платформи «Аксемедін» закликає лікарів не залишатися байдужими, долучатися до обговорення Проєкту. Зауваження та пропозиції приймаються Директоратом медичного забезпечення МОЗ України протягом 15 днів з дня оприлюднення, тобто до 12 лютого 2021 року.

Більше про це можна почитати в наступних матеріалах:

Хвороба, з якою можна і потрібно боротися

Що варто знати про онкологічні захворювання та як від них уберегтися

Про результати інших цікавих наукових досліджень з онкології, можна почитати в наступних матеріалах:

Меланома: від Гіппократа до сучасності

Статини проти раку молочної залози

Як запобігти смерті від раку молочної залози

Вірус Зіка – ключ до знищення клітин раку мозку

Націленість на ракове оточення для попередження метастазів

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Ознаки та симптоми дименції з тільцями Лев ...
Протитуберкульозна вакцина пов’язана з ниж ...
Діти повертаються до школи: як це вплине н ...
Нові рекомендації: як грудне вигодовування ...
Україна проводить підготовчі заходи до ева ...
Нацслужба здоров’я готова підписати догово ...
В Україні створили Меморіал пам’яті медичн ...