Мультисистемний запальний синдром у разі COVID-19 у дітей та підлітків

Дата публікації: 12.11.2020

Автори: Редакція платформи "Аксемедін" , Міністерство охорони здоров'я України

Ключові слова: COVID-19, коронавірусна інфекція, Мультисистемний запальний синдром, мультисистемний запальний синдром

Мультисистемний запальний синдром у дітей та підлітків є рідкісним ускладненням коронавірусної хвороби (COVID-19

Випадок мультисистемного запального синдрому у дітей та підлітків, асоційованого із коронавірусною хворобою (COVID-19) –  це особа 0–21 років із лихоманкою ≥38,0°C тривалістю понад 72 годин, лабораторними ознаками запалення (підвищений С-реактивний білок, ШОЕ, фібриноген, прокальцитонін, D-димер, феритин, ЛДГ або IЛ-6, підвищений рівень нейтрофілів, знижений рівень лімфоцитів та низький рівень альбуміну), доказами тяжкості клінічного перебігу захворювання, яке має потребу у госпіталізації, з мультисистемним ураженням органів (>2) (серцевої, ниркової, дихальної, системи крові, шлунково-кишкової, нервової або шкіри).

Та дві з наступних ознак:

1) висип або двосторонній негнійний кон’юнктивіт або ознаки запалення слизово-шкірної оболонки (ротової порожнини, рук або ніг);

2) гіпотензія або шок;

3) ознаки міокардіальної дисфункції, перикардиту, вальвуліту або коронарних порушень (включаючи результати ЕКГ або підвищення тропоніну/N-кінцевого пропептиду натрійуретичного гормону B-типу (NT-proBNP));

4) докази коагулопатії (за прототромбіновим часом, частковим (парціальний) тромбопластиновим часом, підвищеним рівнем D-димеру);

5) гострі шлунково-кишкові проблеми (діарея, блювота або біль у животі).

Та виключення запалення бактеріальної етіології, включаючи бактеріальний сепсис, стафілококовий або стрептококовий синдром токсичного шоку.

Та лабораторне підтвердження COVID-19 (полімеразна ланцюгова реакція з використанням зворотної транскрипції (RT-PCR), тест на антиген або позитивний серологічний тест) або ймовірний контакт з хворими на COVID-19 впродовж останніх 4 тижнів від початку симптомів.

 

Клінічні та лабораторні ознаки для діагностики мультисистемного запального синдрому

Лікування мультисистемного запального синдрому у дітей та підлітків

Пацієнтам з мультисистемним запальним синдромом без симптомів, що загрожують життю, рекомендована підтримуюча терапія та моніторинг клінічного стану без імуномодулюючого лікування. 

Перша лінія терапії – імуноглобулін людини нормальний для внутрішньовенного введення в дозі 1-2 мг/кг, яка може бути введена як єдина доза або розділена залежно від клінічної картини та серцевої функції. Введення другої дози імуноглобуліну може бути розглянуто у пацієнтів, які не відповіли на введення першої дози. 

Глюкокортикоїди в низьких та середніх дозах можуть розглядатися для лікування мультисистемного запального синдрому. 

Пульс-терапія глюкокортикоїдами у високих дозах може бути розглянута для лікування пацієнтів з ускладненнями, які загрожують життю, наприклад, шок, а особливо, якщо пацієнту потрібні високі або повторні дози інотропів та/або вазопресорів. Дозування кортикостероїдів має поступово знижуватися впродовж 2-3- тижнів на підставі результати лабораторних аналізів та оцінки стану серця. 

У разі Кавасакі-подібного синдрому існує високий ризик несприятливого перебігу у дітей до 12 місяців і дітей зі змінами коронарних артерій. У цих випадках внутрішньовенні кортикостероїди можуть бути призначені як варіант першої лінії терапії у поєднанні з внутрішньовенним імуноглобуліном.

Пацієнти, у яких було діагностовано мультисистемний запальний синдром, повинні проходити амбулаторне спостереження у педіатра та кардіолога протягом 6 тижнів після виписки з лікарні.

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Розширення наукових знань про аутизм
Тепер офіційно: функції керівника медзакла ...
Дані про щеплення вноситимуться до ЕСОЗ — ...
Ходьба і рух сприяють грі мозку і роботі д ...
Визначення клінічних стратегій для людей і ...
Лентивірус поспішає на допомогу пацієнтам ...
Вчені: зв’язок між червоним м’ясом та серц ...