Всесвітній день імунізації

Дата публікації: 10.11.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: кір, колективний імунітет, поліомієліт, вакцинація, календар щеплень


Щорічно, 10 листопада, світова спільнота відзначає Всесвітній день імунізації (World Immunisation Day).

Ця дата ініційована Всесвітньою організацією охорони здоров’я, щоб привернути увагу суспільства до проблем імунізації населення для створення колективного імунітету як основного захисного механізму від поширення інфекційних захворювань. 

Імунізація — штучно запущений процес, під час якого імунна система людини стає стійкою до захворювання внаслідок створення захисних факторів відторгнення певного антигену після введення імуногену. Імунізацію проводять різними методами, найчастіше — через вакцинацію.

В останні роки тема вакцинації постає особливо гостро. Не зважаючи на те, що за даними ВООЗ своєчасне проведення щеплень щорічно рятує від 2 до 3 мільйонів життів, ставлення широких мас населення до введення антигенного матеріалу залишається неоднозначним. Саме тому інформування про доказовість методу, а також просвітницька робота щодо безпеки та ефективності вакцин залишається одним із найважливіших завдань медичної спільноти. 

Сьогодні вакцинація допомагає вберегтися від цілої низки серйозних захворювань, серед яких поліомієліт, правець, дифтерія, кашлюк, краснуха, кір, гепатит В та вітряна віспа. Сучасна система охорони здоров’я тримає вектор на створення колективного імунітету, що дасть можливість зупинити циркуляцію захворювань у суспільстві, як це сталося з натуральною віспою, про повну ліквідацію якої ВООЗ офіційно повідомила ще 1980 року. За даними досліджень, для цього частка населення, охопленого вакцинацією, має становити щонайменше 95%. 

У результаті тривалих років розвитку цієї сфери вдалося досягти відчутних результатів: захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, а глобальна смертність від кору — на 75%. Вдається контролювати й інші вакцинокеровані інфекції. Так, щорічна смертність від правця новонароджених знизилася більш ніж у 13 разів.

Порядок проведення імунізації населення України визначений Наказом Міністерства охорони здоров’я від 11.08.2014 №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні». Цим документом затверджено Національний календар щеплень, в якому вказані основні вікові періоди для проведення вакцинації в осіб, з огляду на особливості стану здоров’я та інші індивідуальні нюанси.

 Заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко у липні цього року повідомив, що з 2022 року МОЗ планує розширити Національний календар щеплень та додати до нього вакцинацію від пневмококової інфекції.

З точки зору доказової медицини, вакцинація є беззаперечно корисним втручанням. Проте часто навіть найпереконливіші статистичні дані та результати роботи дослідників з усього світу не є вагомим аргументом для людей, що критично ставляться до проведення щеплень.  

Отже, основна причина недовіри населення до масової вакцинації – це недостатня обізнаність або оперування хибними фактами щодо безпеки цієї процедури. Тож потрібно пам’ятати, що імунізація дає можливість захиститися від хвороби ще до її виникнення, тому є найефективнішим методом профілактики, що доступний сьогодні.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Фізичні вправи після схуднення знижують ри ...
ВООЗ: «Коронавірус переслідуватиме людство ...
Вчені: дефіцит вітаміну D у немовлят підви ...
Лентивірус поспішає на допомогу пацієнтам ...
Від коронавірусу видужали 5 тисяч людей
Оновлені гайдлайни щодо постінсультної реа ...
Тільки 6% фактичних інфікувань COVID-19 в ...