Науковці дослідили механізм специфічного та швидкого розширення судин

Дата публікації: 02.11.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: ендотелій, інфаркт міокарда, ішемія, інсульт, Ішемія, артеріогенез


Коли у людини виникає інфаркт міокарда або інсульт, швидке відновлення кровообігу та доставка кисню до гіпоперфузійних ділянок має надзвичайно важливе значення для запобігання подальшому пошкодженню серця чи мозку. 

Діаметр судин є критичним фактором, який визначає ефективність кровообігу. Вчені з Технологічного інституту Карлсруе нещодавно відкрили новий механізм структурного збільшення артеріального діаметра за допомогою вибіркового збільшення ендотеліальних клітин. Таким способом науковці забезпечили швидкий ріст показників току крові. Команда опублікувала результати своїх досліджень у Nature Communications.

Керівник дослідницької групи професор Фердінанд Ле Нобль з кафедри клітинної біології та біології розвитку ТІК пояснює, що поширеність тяжких судинних захворювань невпинно зростає, і саме група пацієнтів з такими станами отримає користь від додаткової терапії, окрім звичайних методів реваскуляризації. «На жаль, велика кількість останніх клінічних досліджень щодо росту судин не дала результатів, у такий спосіб наголошуючи на необхідності більш раціонального підходу до цієї важливої галузі серцево-судинної медицини», - пояснює Ле Нобль.

Зараз його дослідницька група визначила новий механізм для підсилення артеріогенезу, суть якого полягає у збільшенні ендотеліальних клітин, що вистилають артерії. Більші розміри цих елементів дають можливість структурно підвищити показники артеріального діаметра у судинних мережах. «Це важливо, оскільки такий підхід за простим фізичним принципом значно збільшує кровотік», - стверджує Ле Нобль.

Процес збільшення клітин координується молекулою під назвою Тріо (Trio), яка знаходиться всередині ендотеліальної клітини і відіграє ключову роль у визначенні форми ендотелію. Tріо робить це за допомогою селективної активації специфічних молекул, так званих малих G-білків, які впливають на структуру та жорсткість ендотеліального цитоскелета на периферії клітини. Автори вказують, що Tріо може бути активована вибірково в процесі розвитку артерій, точно титруючи силу сигналу білка VEGF в артеріальній стінці, який є фактором росту. Збільшення ендотеліальних клітин - це швидкий процес, який не залежить від напруження зсуву або запальних процесів, і впродовж декількох годин призводить до дво-, трикратного збільшення артеріол. Автори вважають, що завдяки швидкому характеру цього процесу, він має значні переваги над традиційним підходом до ангіогенезу, спрямованим на збільшення кількості судин.


"Ми сподіваємося, що наші дослідження посприяють поліпшенню ефективності лікування ішемічних серцево-судинних захворювань", - говорить Ле Нобль. "Дані, отримані з експериментальних моделей, свідчать про те, що Tріо є цікавою терапевтичною мішенню, і ми разом із нашими партнерами плануємо розширити роботу на доклінічній моделі".

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Нове лікування мальабсорбції?
Вплив штучного інтелекту на охорону здоров ...
Грип та ГРВІ збільшують ризик інсульту на ...
Уряд ухвалив розподіл коштів на первинну м ...
Про механічні засоби обмеження та паспорт ...
Дякуємо всім донорам і потенційним донорам ...
Рослинна сполука зменшує когнітивний дефіц ...