Новини про «забутий рак»

Дата публікації: 28.07.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: Саркома, місяць обізнаності про саркому, саркома Капоші, Саркома ЮїнгаЛипень —  місяць обізнаності про саркому (Sarcoma Awareness Month). Це новоутворення іноді називають «забутим раком». Існує понад 79 типів сарком, 61 з яких — злоякісні. 

Залежно від походження, розрізняють такі види сарком м'яких тканин:

• Сполучна тканина — злоякісна фіброзна гістоцітома (11%). фібросаркома (18%).
• Жирова тканина — ліпосаркома (19%).
• Гладка м'язова тканина —  лейоміосаркома (7%).
• Поперечно-посмугована м'язова тканина — рабдоміосаркома.
• Судини — ангіосаркома, гемангіоперицитома.
• Синовіальна тканина — синовіальна саркома, злоякісна синовіальна саркома.
• Тканина периферійних нервів — злоякісна шванома (невринома), нейрогенна саркома.
• Симпатичні ганглії — нейробластома.
• Парагангліонарні структури — злоякісна хемодектома.
• Змішана тканина — злоякісна мезенхімома.

Частка кісткових сарком становить 0,1%: остеосаркома, хондросаркома,  саркома Юїнга. На саркоми м'яких тканин припадає 1% всіх злоякісних пухлин, що виникають у зрілому віці. Саркоми становлять 15% всіх злоякісних захворювань у дітей (0—14 років) і 11% всіх онкологічних діагнозів у підлітків і молодих людей (15 — 24 років). Терапія залежить від виду саркоми, гістологічної градації, локалізації і ступеня поширення. 

Редакція платформи «Аксемедін» пропонує ознайомитись з останніми новинами щодо цієї підступної патології: Найпоширенішим онкологічним захворюванням серед пацієнтів зі СНІДом є саркома Капоші. Це захворювання спричиняє герпесвірус саркоми Капоші (KSHV). KSHV має латентну і літичну фази, до того ж обидві фази роблять внесок в онкогенез. 

У публікації від 8-го червня 2020 року в журналі «Дослідження раку» (Cancer Research), Американської асоціації досліджень раку, спільна група дослідників на чолі з професором Пяйві Ояла (Päivi Ojala), вирішила відповісти на давнє питання: яка молекулярна етіологія спонтанної літичної фази, що спостерігається при первинному KSHV інфікуванні лімфатичних ендотеліальних клітин людини (KLECs) Дослідницька група виявила:

• Два центральні білки, які безпосередньо регулюють експресію генів у ДНК, є ключовими факторами, які контролюють підтримку геному і реплікацію вірусу, відповідального за рак лімфатичних судин. 
• Ці два фактори підтримують формування пухлини, спричинене вірусом, і представляють нову привабливість терапевтичні мішені.

Була вивчена роль у розвитку саркоми Капоші PROX1, SOX18 і COUPTF2  —  трьох ключових факторів транскрипції, що визначають утворення лімфатичної судинної системи протягом ембріонального розвитку. Транскрипційні фактори експресії SOX18 і PROX1 мають вирішальне значення для підтримки програми спонтанної і продуктивної літичної фази перебігу саркоми Капоші в лімфатичних ендотеліальних клітинах, а їхня експресія в пухлинах корелює з літичними і латентними маркерами інфекції.

SOX18 і PROX1 регулюють два різних і взаємодоповнювальних процеси у циклі онкогенної реплікації вірусу незалежно один від одного.
PROX1 підсилює експресію вірусних литичних генів, SOX18 — бере участь у підтримці більшого числа копій вірусного геному.

Це дослідження розкриває механізм механічного захоплення вірусом герпесу PROX1 і SOX18 до його геному, щоб підтримати власну реплікацію і експресію літичного гена. 
Другим за частотою видом новоутворень у дітей і підлітків є Саркома Юїнга. Спонтанна мутація, яка призводить до утворення злиття онкогенного гена, є передумовою для виникнення цього захворювання. Білок, який кодується злитим онкогеном:

• Активує інші гени і запускає процес, що з часом прогресує до злоякісної стадії. 
• На відносну тяжкість захворювання може впливати характер генетичних варіантів, присутніх в інших генних локусах у окремих носіїв злитого онкогена. 

Дослідники Мюнхенського університету імені Людвіга і Максиміліана (LMU) на чолі з Томасом Грюневальдом  (Thomas Grünewald), керівником дослідницької групи Max-Eder з біології дитячої саркоми в Інституті патології при LMU і керівником відділу Німецького центру досліджень раку (DKFZ) у Гейдельберзі, ідентифікували один з генів, який аберантно активується злитим онкогеном, і показали, що цей ген робить пухлину вибірково сприйнятливою до фармакологічної атаки. Результати дослідження опубліковано 15-го травня 2020 року в «Nature Communications».

29-го квітня Каролінським інститутом (Karolinska Institutet), Швеція, була представлена дисертація Асл Хесла (Asle Hesla) «Саркома Юїнга - лікування, прогноз і відділені ефекти». Науковий керівник — Генрік Бауер (Henrik Bauer). 

Вчений зробив такі висновки:

• Лише променева терапія дає ефективний місцевий контроль для саркоми Юїнга, коли пухлина вражає крижову кістку.
• Для пухлин, розташованих в інших місцях, хірургія забезпечує чудовий локальний контроль порівняно з лише однієї променевою терапією.
• Ризик рецидиву саркоми становить ~ 9% після 30 років спостереження.
• Ризик залишається підвищеним порівняно з загальною кількістю населення за останні 30 років спостереження.

Результати роботи збільшують поточні знання про те, які пацієнти з саркомою Юїнга повинні піддаватися хірургічному лікуванню, відповідно повинні лікуватися променевими методами. 

Агрегати імунних клітин, відомі як третинні лімфоїдні структури (TLS), що спостерігаються в рабдоміосаркомі, є основними учасниками боротьби імунної системи проти злоякісного процесу. 16-го червня 2020 року в журналі «Клінічні дослідження раку» (Clinical Cancer Research) дослідники з Онкологічного центру ім. Джона Хопкінса  (Johns Hopkins Kimmel Cancer Center) опублікували матеріал, у якому описали механізм цього процесу, а також дослідили, яке цей процес має значення для поліпшення лікування.

Вивчаючи зразки від двох типів раку м'яких тканин - рабдоміосаркоми і недиференційованої плеоморфної саркоми (UPS), з різними генетичними підставами і реакціями на імунотерапію, дослідники виявили, що обидва типи пухлин дозріли з асоційованими з пухлиною макрофагами: 

• Активно беручи участь у стимулюванні виникнення і зростання пухлин, макрофаги перешкоджали правильній імунній реакції проти пухлин. 
• Крім того, обидві саркоми мали однакову кількість CD8 + T-лімфоцитів (CD 8+ T-клітин, також відомих як «кілерні T-клітини».
• Зразки UPS продемонстрували дифузну внутрішньопухлинну інфільтрацію Т-клітин.
• Зразки рабдоміосарком виявили внутрішньопухлинні Т-клітини, які кластеризовані з В-клітинами поблизу периваскулярних шарів, утворюючи третинні лімфоїдні структури (TLS).
• Т-клітини в зразках UPS складалися з великої к-ті CD8 + Т-клітин та демонстрували високу експресію PD-1, що може становити реактивний репертуар пухлини. 
• У разі рабдоміосаркоми Т-клітини були обмежені TLS, але експресували імунні контрольні точки та молекули-імуномодулятори, які у разі правильного націлювання, могли б допомогти проникнути Т-клітинам в іншу пухлинну тканину.

На думку авторів, результати дослідження показують, що при недиференційованій плеоморфній саркомі і рабдоміосаркомі націлювання макрофагів, що борються з раком Т-клітин, може бути ключем до досягнення позитивного результату проти хвороби. 

Людина може подолати саркому, якщо її діагностовано на ранній стадії. Вкрай важливо, щоб пацієнти були направлені до спеціалізованої закладу якомога раніше. Більше почитати про саркому на нашій платформі 

Ви можете тут: 

Індивідуалізована тактика лікування хворих на саркому матки з урахуванням молекулярнобіологічних особливостей пухлини

Нейрофіброматоз І типу на Прикарпатті. Випадок гігантської нейрофіброми у дитини

Подарувати надію — підтримати пацієнтів з ГІСП

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Нове лікування мальабсорбції?
Проблеми зору та COVID-19: точки дотику
Нобелівську премію з фізіології та медицин ...
Уникати куріння — зберігати здоров’я
Максим Степанов: В Україні вперше було зді ...
Уряд та МОЗ мають невідкладно налагодити в ...
Професійне самоврядування медичних професі ...