Ожиріння: пандемія сьогодення

Дата публікації: 28.05.2021

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: ожиріння, травлення, травна система, день травної системи, раціональне харчування


29 травня — Всесвітній день здоров’я травної системи або Всесвітній день здорового травлення (World Digestive Health Day).

Проводиться з 1958 року за ініціативою Всесвітньої гастроентерологічної організації (World Gastroenterology Organisation). Мета заходів, що проводяться в рамках цього дня:

• привернення уваги суспільства до проблем різних порушень травлення;

• спільний пошук ефективних стратегій боротьби з патологією органів травної системи;

• пропаганда раціонального, здорового харчування як невід'ємного компонента здорового способу життя.

Більше про День здорового травлення можна почитати тут.

За даними Центра Громадського Здоров’я МОЗ України, хвороби органів травлення є 6 найпоширенішою причиною смерті у світі та у 2019 році призвели до 2,56 мільйонів смертей. В Україні ці недуги є третьою із 5 основних причин смерті українців згідно з висновками дослідження глобального тягаря захворювань за 2019 рік.

Смертність від хвороб органів травлення в населення України була зафіксована як одна з найвищих у світі:

• 1990 рік — 16 845 смертей, що склало 2,7 % від загальної кількості смертей. 

• 2019 рік — 30 239 випадків, що складає 4,3 % від загальної кількості смертей.

Пандемія COVID-19 значно вплинула на наше життя. Водночас у світі триває інша пандемія. У Всесвітній день здоров'я травної системи 2021, Всесвітня гастроентерологічна організація і Міжнародна федерація хірургії ожиріння і метаболічних порушень (International Federation for the Surgery of OBESITY) об’єдналися, щоб привернути увагу до теми 2021 року «Ожиріння: пандемія сьогодення». Всесвітня організація охорони здоров’я визнала ожиріння найсерйознішим хронічним захворюванням.

• Після того, як проблема надмірної ваги вийшла за рамки профілактики і простого лікування, в нашому розпорядженні з'явився ряд терапевтичних підходів, які виявилися ефективними в боротьбі з пандемією.

• Завдання лікарів — забезпечити доступне лікування ожиріння і супутніх йому захворювань в світі з різноманітними ресурсами, досвідом і культурними традиціями.

Редакція платформи «Аксемедін» підготувала кілька останніх новин щодо ожиріння.

Про те, що пиття незбираного молока в дитинстві удвічі зменшує ризик ожиріння в дорослому віці, ми вже розповідали. У дослідженні, яке опубліковане 24 травня у «Міжнародному журналі ожиріння» (International Journal of Obesity), розглядалися 3 великих популяційних дослідження. Було виявлено: люди, які регулярно пили велику кількість молока, мали нижчий рівень холестерину, хоча їхній ІМТ перевищував ІМТ у осіб, що не п'ють молоко. Подальший аналіз інших великих досліджень також показує, що у тих, хто регулярно споживав молоко, був на 14% нижчий ризик розвитку ішемічної хвороби серця. 

• Здавалося б: якщо людина живе поруч з рестораном швидкого харчування — вона буде там більше їсти і, таким чином, набере зайву вагу. 

• Або, якщо поблизу проживання є супермаркет — людина буде робити там покупки, їсти здоровішу їжу, і це допоможе схуднути.

Насправді це міф. Нове дослідження, засноване на анонімних медичних записах більш ніж 100000 пацієнтів Kaiser Permanente Washington, не показало, що проживання поруч з супермаркетами або ресторанами швидкого харчування якимось чином впливає на вагу

За результатами дослідженням, що було 25 травня 2021 року представлено на 23 Європейському конгресі ендокринологів (European Congress of Endocrinology 2021):

• Терапія тестостероном може допомогти огрядним чоловікам з функціональним гіпогонадизмом і ЦД 2 типу знизити поширеність неалкогольний жирової хвороби печінки.

• У чоловіків, що отримували таке лікування: нормалізувався рівень тестостерону, пригнічувалися симптоми гіпогонадизму, зменшувалися симптоми неалкогольний жирової хвороби печінки.

На думку авторів роботи, покращення стану стало результатом поліпшення інсулінорезистентності, зниження індексу маси тіла і ваги тіла, а також збільшення маси м’язів. 

Розуміння зв'язку між ожирінням і серцево-судинними захворюваннями важливо і може привести до розробки нових методів лікування. Вчені з Каролінського інституту (Karolinska Institutet), Оксфордського (University of Oxford) і Копенгагенського університетів (University of Copenhagen) з’ясували: 

підвищений рівень ліпідів, відомих як кераміди, може бути пов'язаний з десятикратним збільшенням ризику смерті від серцево-судинних захворювань

• корекція цього стану сприяло контролю рівнів церамідов у порівнянні з плацебо. 

Статтю опубліковано 25 травня у «Журналі Американського коледжу кардіології» (Journal of the American College of Cardiology). 

Людству ще належить розв’язати проблему епідемії ожиріння. І зробити це неможливо без активної участі лікаря будь-якої спеціальності.

Більше про ожиріння можна почитати в наступних матеріалах: «Ніяких солодощів дітям?»

«Чи може гладкий лікар радити пацієнтові схуднути»

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Засоби індивідуального захисту в період па ...
Дезінфекція в лікувальних закладах. Принци ...
Ольга Голубовська про антибіотикорезистент ...
Американський Центр з контролю захворювань ...
Настанова щодо попередження катетер-асоцій ...
Перша екстрена міжнародна онлайн-конференц ...
Ставлення лікарів платформи accemedin.com ...