Вплив штучного інтелекту на охорону здоров’я

Дата публікації: 08.10.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: медицина, охорона здоров'я, штучний інтелект


Охорона здоров’я — чи не найкраща галузь, в якій можна впроваджувати штучний інтелект (ШІ). Адже охорона здоров’я генерує «цунамі» даних, на неї витрачається величезна кількість грошей, і існує безліч можливостей поліпшити якість її продукції та послуг, роблячи їх розумнішими та більш зрозумілими.

Вілл Смарт, колишній директор з інформаційних технологій Національної служби охорони здоров’я Великобританії, зазначає, що охорона здоров'я здійснюється й там, де ніхто не очікує: у різних галузях промисловості, включно з готелями, громадським харчуванням, у дослідженнях, професійних послугах, логістиці, послугах прибирання, виробництві тощо.

Які види ШІ потрібно вивчати менеджерам охорони здоров’я? Автоматизація робототехнічних процесів (АРП) є одним із трьох напрямів ШІ. Безліч медичних служб у різних країнах є досить бюрократичними, тому АРП була б гарним додатком. Але Вілл Смарт каже, що потрібно буде докласти зусиль, щоб знайти організації охорони здоров'я, які будуть готові використовувати технології АРП. Вона може вплинути на певну ефективність, але, на жаль, не є чимось занадто захопливим, це не допоможе вилікувати, наприклад, рак.

Діагностика

Двома іншими напрямами ШІ, які наразі вдало запускають та випробовують, є чат-боти та аналітика. Чат-боти рідше зустрічаються у системі охорони здоров’я, проте різні види аналітики широко випробовуються в діагностиці. Щодня публікують новини, що роботизовані прилади показали результати ефективнішої діагностики хвороб, ніж лікарі або рентгенологи.

Це, звичайно ж, призвело до спекуляцій щодо машин, поширилися думки про те, що вони «заберуть» роботу медичного персоналу. Ще у 2016 році Джефф Хінтон, якого часто називають батьком глибинного навчання, сказав: "Якщо ви працюєте рентгенологом, то схожі на койота, який вже перебуває на краю обриву, але ще не дивився вниз, тому не розуміє, що землі під ним вже немає. Потрібно припиняти підготовку рентгенологів. Ймовірно, що впродовж п’яти років глибинне навчання буде кращим, ніж рентгенологи".

Однак ентузіазм Хінтона був передчасним. Гері Маркус, який є відомим скептиком щодо глибокого навчання, зазначає, що "кількість радіологів, яких наразі замінили системами ШІ, приблизно дорівнює нулю". Сьогодні діагностичні системи глибинного навчання є менш універсальними, ніж потрібно людству. Але це цілком може бути прикладом закону Амари: ми часто переоцінюємо вплив технології в короткостроковій перспективі та недооцінюємо її в довгостроковій. Ед Кесслер, комерційний директор «CFES», вважає, що слова Хінтона можуть виявитися правдою через п'ятнадцять років або близько того.

Зміни — це складно

Зміни в охороні здоров’я — це завжди складно. Існує безліч потужних цікавих ідей, і часто немає ефективного ринку для стимулювання інновацій та підвищення ефективності. У 2013 році одна компанія отримала схвалення FDA для автоматизованої анестетичної системи для використання у відносно непростих процедурах, як-от колоноскопія. Система провела тисячі успішних операцій у Канаді та США, але її продаж були невеликими, хоча машина коштувала 150 доларів за операцію, тоді як людський анестезіолог коштував 2000 доларів. Кілька років потому компанія-виробник вийшла з цього бізнесу.

Видатний американський кардіолог, вчений та автор Ерік Тополь звинувачує своїх колег-медиків у поблажливому ставленні до своїх пацієнтів. Він вважає, що занадто багато лікарів дуже дбайливо ставляться до інформації, яку вони отримують про здоров'я та керуються принципом, що трохи знань  — це небезпечно. Його книга «Пацієнт побачить вас зараз» закликає до зміни ролі, коли «медичне божество» (лікаря) «скидають», а пацієнт сам стає генеральним директором власної охорони здоров’я. 

Штучний інтелект у пристроях 

Тополь та інші вважають, що розвиток технологій користувачів може змінити медичну професію. «Розумні» годинники вже можуть вимірювати пульс, виконати електрокардіограму та перевірку для виявлення фібриляції передсердь. Дешеві та прості датчики, прикріплені до годинників та смартфонів,  — а згодом і розумні окуляри, зможуть відбирати зразки нашого поту й глюкози крові. Наше дихання буде відібрано й зацифровано та використане для виявлення раку або потенційних проблем із серцем. Камери наших телефонів скануватимуть задля виявлення раку шкіри, а мікрофони фіксуватимуть дані про наші голоси, щоб оцінити настрій або діагностувати хворобу Паркінсона чи шизофренію.

Протягом десятиліття ми зможемо мати безліч датчиків, які постійно будуть контролювати наше самопочуття. Незабаром, вважає Тополь, лікарі побачать значно кращу картину стану здоров’я своїх пацієнтів, яку надаватимуть апарати, і вони приймуть здатність та схильність пацієнтів брати на себе частину відповідальності за своє власне медичне обслуговування.

Демократизована та децентралізована

Пандемія COVID-19, ймовірно, накладе тривалий відбиток на медичну професію. Вілл Смарт говорить, що 40% призначень лікарі у Великобританії проводять за допомогою телефонних або відеодзвінків. Потрібно визнати, що це економить більше часу для пацієнта, ніж для лікаря, але що довше триває пандемія, то важче буде людству повернутися до старого порядку. Телемедицина відкриває двері для великої кількості штучного інтелекту, як-от для чат-ботів, які визначають як терміново потрібно оглянути пацієнта та якого фахівця для цього потрібно залучити.

Медицина може стати децентралізованою за допомогою ШІ, а також демократизованою. Сьогодні лікарні невідкладної допомоги є основними пунктами у більшості систем охорони здоров’я. Вони базуються на наполеонівській моделі, створеній для об’єднання фахівців та сприяння великим капітальним витратам. Але вже давно відомо, що охорона здоров’я відповідає лише за 20% добробуту пацієнта. Все інше залежить від його доходу, зайнятості, сімейного стану тощо. ШІ міг би допомогти лікарям стати не лише фахівцями своєї галузі, а й охопити більше напрямів загальної лікарської практики.


Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Перфузійний апарат підтримує життєздатніст ...
Всесвітній день надання першої медичної до ...
Ходьба і рух сприяють грі мозку і роботі д ...
Поговоримо про лімфому
Від коронавірусу видужали 5 тисяч людей
«Послабить біль є праця божественна», — Гі ...
Вчені відкрили новий тип судин — у кістках