Вплив фізичної активності на психічне здоров’я

Дата публікації: 08.09.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: реабілітація, тривожність, депресія, фізична активність


У 1951-му році в Копенгагені, Данія, була створена Всесвітня конфедерація фізичної терапії (World Confederation for Physical Therapy), основним завданням якої стала популяризація значення фізичної реабілітації в системі охорони здоров’я. За ініціативою конфедерації з 1996 року 8 вересня щорічно відзначається Всесвітній день фізичної терапії (World Physical Therapy Day).

Окрім важливості ролі фізичної активності у відновленні та покращенні рухових функцій, неабиякий вплив фізичні вправи мають і на психічне здоров’я.

У 2017-му році група дослідників з Австралії та Македонії опублікувала огляд, в якому зібрала матеріали, що стосуються впливу фізичної активності на прояви тривоги та депресії. Жодне дослідження досі не встановило чітких причинно-наслідкових зв’язків між фізичними вправами та психічним здоров’ям, проте результати більшості з них зазначають суттєве зниження проявів тривоги та депресії у людей, які виконували вправи, у порівнянні з контрольною групою, в якої не було додаткового фізичного навантаження.

Наразі розроблено кілька фізіологічних та біохімічних гіпотез, якими намагаються пояснити вплив фізичної активності на настрій та психічне здоров’я.

Ендорфінова гіпотеза

Основне завдання ендорфінів — це допомогти організму впоратися зі стресом чи больовими відчуттями, які можуть негативно вплинути на його адаптацію. Дослідження показали, що в людей з депресивними проявами чи високою тривогою часто спостерігається знижений рівень ендорфінів. В той час спільне дослідження Університету імені Макмастера (McMaster University) та Тартуського університету (University of Tartu) за участі спортсменів вказує на те, що досліджувані після фізичної активності повідомляли про відчуття ейфорії, спокій та зниження больових відчуттів, якщо вони були до початку занять. Аналіз плазми спортсменів після фізичного навантаження показав підвищення рівню ендорфінів у порівнянні з результатами, отриманими до занять спортом. 

Термогенна гіпотеза

Вчені з Індіанського університету в Блумінгтоні (Indiana University Bloomington) припускають, що підвищення температури тіла під час виконання фізичних вправ відповідає за підвищення настрою, що сприяє зниженню тривожних проявів. Однак подальші дослідження частіше спростовували, ніж підтверджували цю гіпотезу.

Мітохондріальна функція

Не менша кількість досліджень зосереджена на нейропластичності мозку. Існує думка, що розлади психічного здоров’я можуть виникати внаслідок поганої нейропластичності. У спільному дослідженні медичного факультету університету Міннесоти (University of Minnesota Medical School) та Гарвардської медичної школи (Harvard Medical School) науковці зазначають, що один нейрон використовує приблизно 4,7 мільярда АТФ за секунду в стані спокою. Мітохондріальна дисфункція викликає зниження рівня АТФ, що призводить до пошкодження нейронних мембран. За тривалого зниження АТФ погіршується нейропластичність мозку, внаслідок чого погіршуються адаптивні можливості людини до стресорів. Оскільки фізична активність тісно пов’язана з мітохондріогенезом, науковці пропонують розглядати виконання фізичних вправ тричі на тиждень як додатковий метод в лікуванні розладів емоційно-вольової сфери.

mTOR

mTOR – це серин/треонінова протеїнкіназа, важливий компонент сигнальної системи клітин, який контролює їхній ріст та метаболізм, а також відіграє важливу роль в процесі старіння та пов’язаний з навчанням, пам’яттю та ефектом антидепресантів. У разі розвитку депресивних розладів знижується передача сигналів mTOR, тому дія деяких антидепресантів направлена на посилення цієї функції. У спільному дослідженні Університету Колорадо Денвер (University of Colorado Denver), Університету Ріккіо (Rikkyo University) та Університету Колорадо у Боулдері (University of Colorado at Boulder) зазначається, що фізичні вправи мають той самий ефект, активують mTOR в ділянках мозку, які відповідають за пізнання та емоційну поведінку, і цим можуть покращити психічне здоров’я людей, зменшуючи наслідки негативного впливу тривоги та стресу на організм. Дослідження на щурах показало, що як добровільне, так і примусове фізичне навантаження покращує сигналізацію mTOR, що вказує на його взаємозв’язок з покращенням когнітивних функцій та психічного здоров’я.

Нейромедіатори

Однією з популярних тем для дослідження депресії та тривоги є роль дисбалансу нейромедіаторів у розвитку емоційних порушень. На основі таких наукових робіт депресивні розлади успішно лікують селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС). Науковці з Орегонського університету здоров’я та науки (Oregon Health & Sciences University) опублікували результати дослідження, спільно з Університетом штату Аризона (Arizona State University), в якому зазначили, що фізичні вправи також можуть підвищити рівень серотоніну в мозку. Порівнюючи рівень серотоніну в контрольній групі та групі осіб, які почали виконувати фізичні вправи, в останніх показник був вищий. Також було виявлено зворотну кореляцію фізичної активності та проявів депресії. Дослідники припустили, що ефект від фізичних вправ схожий з ефектом від приймання антидепресантів, тому це можна враховувати в лікуванні депресії легкого та середнього ступеня важкості. 

Гіпоталамо-гіпофізарно-надниркова вісь (вісь HPA)

Вісь HPA відповідає за адаптивні механізми організму у відповідь на фізичні чи психологічні стресові фактори. Результати багатьох досліджень вказують на дисфункцію HPA у пацієнтів з проявами депресії чи тривоги, що проявляється підвищеним або зниженим рівнем кортизолу, гіперсекрецією кортикотропного рилізинг-фактору та порушенням чутливості до глюкокортикоїдів. Автори двох досліджень, Ліверпульського університету (University of Liverpool) та Інституту психіатрії Макса Планка (Max Planck Institute of Psychiatry) стверджують, що фізичні вправи регулюють вивільнення кортикотропного рилізинг-фактору з гіпоталамуса та адренокортикотропного гормону з передньої частки гіпофізу, що позитивно впливає на вісь HPA. Також багато наукових робіт зосереджені на так званій моделі «міцності». Її ідея полягає в тому, що в людей, які регулярно виконують фізичні вправи, спостерігається гіпочутлива реакція HPA на стрес.

Значення фізичних вправ у зміцненні психічного здоров’я не викликає сумніву. Багато дослідників зазначають, що неважливо, якою саме фізичною активністю буде займатися людина, чи то бігом, чи то йогою, позитивний ефект в профілактиці та лікуванні депресивних чи тривожних захворювань буде спостерігатися. Тож будьте активні та здорові!


Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Новий метод машинного навчання покращує ви ...
Які зміни у первинній медичній допомозі оч ...
Оперативна інформація про поширення корона ...
Україна долучилась до 62 сесії Комісії ООН ...
Нові посади у медичній сфері: МОЗ України ...
Як медикам працювати з персональними даним ...
Гени-«зомбі» можуть допомогти у боротьбі з ...