Поговоримо про лімфому

Дата публікації: 15.09.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: хронічна хвороба нирок, ТЕЛА, тромбоемболія, День поширення інформації про лімфоми, лімфома Беркіта

Всесвітній день поширення інформації про лімфоми (World Lymphoma Awareness Day) відзначається 15 вересня. Щоб підвищити обізнаність суспільства щодо злоякісних захворювань лімфатичної системи, щорічно збираються разом: 

• пацієнти;
• особи, які здійснюють догляд за хворими;
• медичні працівники. 

Редакція платформи «Аксемедін» пропонує до вашої уваги результати кількох наукових досліджень, що дозволять розширити знання лікарів щодо етіології, епідеміології,  діагностики та лікування лімфом. 
Випадки ендемічної лімфоми Беркіта виникають у регіонах, де поширена малярія. Дослідники відділу епідеміології та генетики раку Національного інституту раку США (National Cancer Institute) висунули гіпотезу про те, що захворювання може виникати у дітей, які хворіли на малярію.

Результати роботи показують:

• малярійні плазмодії стимулюють імунну систему маленьких дітей; 
• це створює ідеальне середовище для зараження вірусом Епштейна-Барра;
• сприяє розвитку ендемічної лімфоми Беркіта.

Дослідники вважають, що у дітей з безсимптомною формою малярії низький ризик смерті від ускладнень цього захворювання. Однак, вони залишаються вразливими щодо розвитку ендемічної лімфоми Беркіта, яка пов'язана з малярією. 

За результатами дослідження, опублікованого у липневому номері журналу «Лейкемія & Лімфома» (Leukemia & Lymphoma), пацієнти, які вижили після лікування лімфоми, мають великий ризик розвитку хронічної хвороби нирок (ХХН)

Науковці лікарняного центру «Медстар Вашингтон» (Medstar Washington) реєстрували швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) під час встановлення діагнозу і через 1, 2, 5 і 10 років у 397 пацієнтів (середній вік — 55,3 років; 54% — чоловіків; 60% — афроамериканців). 

• 42% мали артеріальну гіпертензію; 
• 15% — цукровий діабет; 
• 13% — гіперурикемію;
• 86% отримували хіміотерапію;
• 14% уже мали ХХН під час встановлення діагнозу лімфоми. 

Майже у третини пацієнтів (31%) спостерігалась ХХН протягом 10 років від моменту встановлення діагнозу. Було виявлено значне збільшення ймовірності розвитку ХХН згодом (від 23% через 1 рік до 41% через 10 років). Дослідники також спостерігали зниження ШКФ на 4,6 мл / хв / рік. 

Результати підкреслюють необхідність моніторингу функції нирок у пацієнтів з лімфомами, і становлять основу для майбутніх досліджень щодо визначення стратегій профілактики ХХН. 

У пацієнтів з первинною лімфомою центральної нервової системи спостерігається підвищений ризик венозної тромбоемболії і масивної кровотечі. Вчені Медичної школи Девіса при Каліфорнійському університеті Сакраменто (University of California Davis School of Medicine in Sacramento) пов’язують підвищення ризику:

• венозної тромбоемболії — з хіміо- та променевою терапією (співвідношення ризиків 2,41 і 1,56 відповідно).
• масивної кровотечі  — з тромбоемболією легеневої артерії (ТЕЛА) і проксимальним тромбозом глибоких вен.

Розробка моделі клінічного прогнозування венозної тромбоемболії і масивної кровотечі у пацієнтів з первинною лімфомою ЦНС, може допомогти у своєчасній тромбопрофілактиці та зниженню потреби в антикоагулянтах у цих пацієнтів. 

Для осіб з дифузною В-великоклітинною лімфомою, поєднання низької м'язової маси і низької щільності м'язів, є незалежним прогностичним фактором виживання. Науковці з лікарні Альберта Швейцера в Дордрехті (Albert Schweitzer Hospital in Dordrecht), Нідерланди, довели:

• Низька маса і низька щільність м’язів не пов'язані з наявними в анамнезі супутніми захворюваннями або несприятливими ознаками пухлини.
• Ця комбінація є незалежним від лімфоми фактором ризику смерті.

Автори дослідження висловили припущення, що, можливо, люди з низькою масою та низькою щільністю м’язів частіше, на відміну від інших пацієнтів, завчасно припиняють хіміотерапію. 

Життя з лімфомою викликає у людини відчуття невпевненості, багато запитань та сумнівів. Але дослідження «Коаліції лімфоми» (Lymphoma Coalition) показало, що обізнаність і підтримка відіграють важливу роль у процесі лікування та покращують його результати. 

Про цікавий клінічний випадок вторинної лімфоми грудної залози можна почитати тут: https://accemedin.com/material/1399Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Глюкокортикоїди підвищують ризик розвитку ...
FDA схвалило перші контактні лінзи, які сп ...
«Доступні ліки»: у серпні безоплатних преп ...
Епілепсію можна буде лікувати нейронами зі ...
Вчені: зв’язок між червоним м’ясом та серц ...
Наше візуальне сприйняття кольору в основн ...
Низька маса тіла новонароджених пов'язана ...