Раннє введення глютену може запобігти розвитку целіакії у дітей

Дата публікації: 30.09.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: целіакія, глютен, непереносимість глютену, Целіакія

Дослідження показало, що ведення високих доз глютену з чотирьох місяців у раціон немовлят може запобігти розвитку целіакії.

Ці результати опубліковані 28 вересня в журналі «JAMA Pediatric». Раннє введення глютену у високих дозах може бути ефективною стратегією профілактики захворювання.

Целіакія (або хвороба Джі-Гертера-Гейбнера) — це аутоімунне захворювання, за якого спостерігається непереносимість глютену. Натепер не існує стратегій профілактики целіакії, а лікування передбачає тривале виключення глютену з раціону харчування людини. Навіть невелика кількість глютену в раціоні хворих на целіакію може пошкодити оболонку кишечника, перешкодити правильному засвоєнню їжі та спричинити певні симптоми, як-от: здуття живота, блювання, діарея, закреп та втомлюваність.

У попередньому шведському дослідженні 2019 року вчені Університетської лікарні Сконе в Мальме (Skåne University Hospital in Malmö) виявили, що щоденне споживання глютену понад 2 грами дітьми віком 2-х років асоціюється із 75-відсотковим збільшенням ризику розвитку целіакії.

У новому дослідженні Лондонського королівського коледжу (King's College London) вивчалось раннє введення глютену у дітей на грудному вигодовуванні віком чотирьох місяців. Результати порівнювали з дітьми, які уникали алергенних продуктів і вживали лише грудне молоко до шести місяців включно.

Немовлятам давали 4 грами пшеничного білка на тиждень, починаючи з чотиримісячного віку. 1004 дитини були протестовані на наявність антитіл до тканинної трансглутамінази, показника целіакії, у віці трьох років. Діти із підвищеним рівнем антитіл, були направлені на подальше тестування фахівцем.

Результати показали, що серед дітей, яким не вводили у раціон глютен до шестимісячного віку, поширеність целіакії у віці трьох років була вищою, ніж очікувалось — 1,4% з цієї групи з 516 дітей. На відміну від 488 дітей, яким ввели глютен з чотирьох місяців — у них випадків целіакії не було.

Провідний автор Гідеон Лак (Gideon Lack), професор дитячої алергії в Лондонському королівському коледжі та керівник служби дитячої алергії в Лондонській дитячій лікарні Евеліна сказав: 

Це перше дослідження, яке вказує на те, що раннє введення значної кількості пшениці в раціон дитини до шестимісячного віку може запобігти розвитку целіакії. Ця стратегія може мати перспективне значення для профілактики інших аутоімунних захворювань, наприклад, для діабету 1 типу.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
400 мільйонів доз вакцини від COVID-19 роз ...
Як медикам працювати з персональними даним ...
Щорічний «Movember», або ж «Вусопад»
Міжнародний день проінформованості про пер ...
Як зміниться робота лікарів первинної ланк ...
Штучний інтелект визначає гостру мієлоблас ...
Винайшли капсули, які роблять ін’єкції інс ...