Пацієнтів з опіками лікуватимуть за найкращими світовими стандартами. Наказ МОЗ України №1767 «Про затвердження Стандарту медичної допомоги "Опіки"»

Дата публікації: 11.10.2023

Автори: Редакція платформи «Аксемедін» , Міністерство охорони здоров'я України

Ключові слова: хірургія, опіки, допомога, стандарт допомоги

Кількість українців з опіковою травмою невпинно росте. Окрім військових, які боронять нашу країну, опіки отримують і цивільні дорослі та діти. Зокрема, на початку жовтня двох дітей та двох дорослих, постраждалих внаслідок вибуху нафтопроводу в Івано-Франківській області, було евакуйовано на лікування до Німеччини для лікування опіків.

Лікування при важких опіках, в першу чергу, передбачає хірургічне втручання. Для порятунку пацієнтів проводять видалення некротизованих тканин та застосовують різні методи відновлення шкірного покриву. Медичну допомогу поєднують із тривалим, складним та довгим процесом комплексного відновлення людини.

Наказ МОЗ № 1767 від 09.10.2023 передбачає надання єдиного алгоритму дії для всіх відділень і центрів, які працюють з опіковою травмою. Основою стандарту стали протоколи та настанови провідних країн світу з прогресивною медичною системою.

Основні моменти Наказу № 1767:

  •  В документ додані такі важливі моменти оцінки стану хворого, як з визначення рівня свідомості пацієнта методом AVPU в додаток до відомої шкали ком Глазго..
  • Додано базові лабораторні дослідження, які мають виконуватись в перші години після опікової травми, для визначення найкращої тактики лікування, а саме: загальний аналіз крові (ЗАК); показники / електроліти сироватки (наприклад, Na+, K+, CI-); біохімічні показники крові (загальний білок сироватки, білірубін сироватки прямий та непрямий, сечовина та креатинін, азот сечовини, АЛТ, АСТ); показники кислотно-лужного балансу крові (pH артеріальної та венозної крові, BE); рівень глюкози крові, особливо у дітей і пацієнтів з діабетом; коагулограма крові; активований частково тромбопластиновий час (АЧТЧ); загальний аналіз сечі; Обов’язковим є визначення карбоксигемоглобіну в крові.
  • При вибуховій травмі визначається тріада: апное, брадикардія та артеріальна гіпотензія, що супроводжуються задишкою, кашлем, кровохарканням та болем у грудях. Рентген грудної клітки може мати малюнок метелика, що є важливим індикатором травми легень, асоційованим з вибухом. Необхідно провести діагностику органів черевної порожнини, вони можуть бути уражені вибуховою хвилею, її слід розглядати як будь-яку тупу травму живота;
  • Профілактичне застосування антибіотиків особливо в перші 2 – 3 дні не є рекомендованим в лікуванні опіку, при відсутності прямих показань.
  • Наданий чіткий алгоритм дій інфузійної терапії пацієнтам різних вікових груп в залежності від віку та площі ураження тіла;
  • Рекомендовано впроваджувати у практику ранньої секвенційної некректомії та дермабразії з використанням ранових покриттів з подальшою самостійною епітелізацією; для обличчя, шиї та кистей слід застосовувати неперфоровані аутодермотрансплантати; при поширених глибоких опіках для попередження летальності необхідно використовувати співвідношення перфорованого шкірного клаптя
  • Винесено в окремий додаток нутритивна підтримка пацієнтів, в залежності від важкості опіку та локалізації ураження.
  • Обовʼязкове надання реабілітаційної допомоги ще під час лікування. Реабілітаційна допомога при опіках розпочинається з першого дня травми, порушення можуть бути тривалими та включають фізичні, психологічні та соціальні аспекти догляду. Це підвищує шанси пацієнтів на повернення до повноцінного життя. І хоча в низці випадків не йдеться про повне відновлення навичок і функцій, фахівці з реабілітації мають зробити все від них залежне задля того, щоби пацієнт відновив здатність до самообслуговування, спроможність повноцінно працювати й відпочивати. Водночас якісна реабілітаційна допомога відіграє надзвичайно важливу роль у менеджменті утворення рубців і зменшенні набряків.

Затверджений МОЗ стандарт медичної допомоги при опіках гарантує, що незалежно від медзакладу пацієнт отримає належне лікування. Його мета – дати єдиний алгоритм для всіх відділень і центрів, які працюють із відповідною травмою. Такий підхід зменшить кількість помилок та поліпшить якість і ефективність допомоги. Це, в свою чергу, дасть можливість врятувати якомога більше життів пацієнтів із великою площею опікового ураження, — сказав міністр Віктор Ляшко. — Основою стандарту стали протоколи та настанови провідних країн світу з прогресивною медичною системою. Оскільки цей документ, в першу чергу, ґрунтується на досвіді Європи й Північної Америки, українці з опіковою травмою отримуватимуть медичну допомогу та лікування на світовому рівні.

З огляду на те, що вартість послуг та матеріалів значно зросте, планується суттєве збільшення тарифу на лікування опіків, що закладений в Програму медичних гарантій НСЗУ.

Тож, попри повномасштабну війну, Україна продовжує поліпшувати якість та доступність медичної допомоги. Адже кожен українець заслуговує на безоплатні, доказові та пацієнтоцентричні медичні послуги, які відповідають усім міжнародним протоколам та стандартам.


Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Що таке мультидисциплінарна реабілітаційна ...
31 медпрацівника відзначено державними наг ...
Запис семінару «Варіанти заміни методу фік ...
Активовані світлом м’язові трансплантати є ...
Запис майстер-класу «Опікова травма: про щ ...
Облаштування місць тимчасового перебування
Благодійний перформанс на підтримку військ ...