Погляд інфекціоніста: головні помилки лікарів у боротьбі з COVID-19

Дата публікації: 08.02.2021

Автори: Голубовська Ольга АнатоліївнаДоктор медичних наук, професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця., Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: вебінар, COVID-19, Ольга Голубовська, помилки року


У п’ятницю, 5 лютого, відбувся вебінар «COVID-19. Помилки року: погляд інфекціоніста». Цей захід став другим у серії вебінарів від платформи «Аксемедін», присвяченій лікарським помилкам.

Спікером-експертом вебінару стала професор Ольга Голубовська – відомий лікар-інфекціоніст, доктор медичних наук, завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця.

Під час свого виступу Ольга Анатоліївна звернула увагу на найпоширеніші лікарські помилки під час діагностування та лікування пацієнтів, а також зосередилась на організаційних помилках на різних етапах надання медичної допомоги. Свій виступ експерт розпочала із короткого опису початку пандемії та перших випадків захворювання у світі. На думку професора, помилки у боротьбі з пандемією були допущені на глобальному рівні ще тоді – несвоєчасне реагування світової спільноти на розповсюдження COVID-19 стало причиною колапсу системи охорони здоров’я.

В основній частині свого виступу професор Голубовська розглянула організаційні помилки лікарів на різних етапах надання медичної допомоги. Зокрема, експерт розповіла про нестачу лабораторних центрів і персоналу, звернула увагу на проблеми, що виникли із госпіталізацією пацієнтів, та висловила свою думку щодо ПЛР-контролів. За словами експерта, масове тестування на початку пандемії призвело лише до збільшення ризиків через величезні черги.

Численні проблеми постали перед лікарями і на етапі діагностування. Професор Голубовська порівняла ефективність рентгенологічного дослідження, комп’ютерної томографії та УЗД. На думку експерта, пацієнтам із легким перебігом хвороби за відсутності показань немає потреби призначати КТ. У деяких випадках перевагу варто надати УЗД, адже така діагностика має більшу чутливість, а у разі тяжкого перебігу хвороби краще обрати рентгенографію.

Помилок допускаються лікарі і в процесі лабораторної гіпердіагностики. Так, пацієнтів із легким перебігом хвороби часто скеровують на аналізи прокальцитоніну, феритину, Д-димеру, коагулограму. Однак, як зауважила професор, потреба у таких лабораторних аналізах є далеко не завжди, особливо якщо пацієнт не знаходиться у групі ризику.

Під час лікування хворих із підтвердженим діагнозом COVID-19 лікарі теж можуть помилятись. Експерт звернула особливу увагу на «масову антибіотикотерапію», котра вже у найближчому майбутньому може стати причиною антибіотикорезистентності багатьох пацієнтів. Також професор Голубовська розповіла, у яких випадках варто призначати антикоагулянти, низькомолекулярні гепарини та глюкокортикостероїди. Однією із глобальних помилок, на думку експерта, стали неточності у ранніх рекомендаціях ВООЗ щодо доцільності призначення цих препаратів.

Наприкінці вебінару Ольга Голубовська спростувала декілька популярних міфів щодо COVID-19 та відповіла на запитання, які найбільше хвилювали глядачів, зокрема – дала рекомендації для пацієнтів, що вже перенесли COVID-19.

Звертаємо увагу лікарів на те, що вебінар «COVID-19. Помилки року: погляд інфекціоніста» сертифіковано. Лікарі, котрі успішно пройдуть тестування за матеріалами вебінару, отримають відповідний сертифікат від НМУ ім О.О. Богомольця та 1 бал БПР! Тестування разом із записом вебінару з’явиться на платформі «Аксемедін» протягом поточного тижня.

Також експерт анонсувала Третю міжнародну медичну міжсекторальну онлайн-конференцію «Постковідний синдром. Демонстрація готовності» , яка відбудеться вже 11 березня. Одним із поважних спікерів конференції буде і професор Голубовська. До того ж, на глядачів конференції чекає неймовірний бонус – вони зможуть переглянути прем’єру документального фільму «VIRUS-19. Українські історії боротьби».

Щиро дякуємо шановному експерту та усім глядачам, які долучились до трансляції вебінару! Стежте за анонсами на платформі «Аксемедін», аби не пропустити більше цікавих та пізнавальних заходів!

ТЕСТУВАННЯ ДО ВЕБІНАРУ

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
ЗАПИС ВЕБІНАРУ: "COVID-19: готовність №1 д ...
ЗАПИС вебінару від Андрія Александріна "Го ...
ЗАПИС вебінару від Юрія Кучина "Інтенсивна ...
Сергій Дубров: COVID-19. Помилки року. Час ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Фокальна форма епілепсії: ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Громадське обговорення «Зм ...
ТРАНСЛЯЦІЯ ВЕБІНАРУ. Медицина подорожей