Клінічне завдання. Біль у руці. Діагностичний пошук

Дата публікації: 27.09.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: оніміння, біль у руці, парестезії

48-річна пацієнтка О. звернулась до лікаря з приводу загальної втомленості. Протягом останніх 5 тижнів вона прокидається щоночі від болю у правому передпліччі. Біль дещо полегшується вживанням парацетамолу або ібупрофену на ніч, однак все рівно порушує сон.

Анамнез: хворіє на ревматоїдний артрит з ураженням метакарпофалангових суглобів, зап'ястків та щиколоток. В останні 6 місяців щотижня приймає метотрексат. Протягом останнього тижня біль у правій руці перешкоджає роботі на комп'ютері.

Пацієнтка працює секретарем. Інші патологічні стани вона заперечує. Її мати хворіє на гіпотиреоз, рідна сестра страждає на цукровий діабет 2 типу. Вона не палить.

Об’єктивно: Зріст — 1,68 м, маса тіла  — 90 кг. Рівень артеріального тиску — 132/82 мм рт.ст., ЧСС — 68 /хв. У ділянці локалізації болю відсутні зміни шкіри, над метакарпофаланговими суглобами болючість чи набряк м'яких тканин не визначається. Рухи у плечових та ліктьових суглобах збережені в повному обсязі. Під час неврологічного обстеження визначається гіпестезія і біль у долоні і пальцях правої руки. М’язова сила у правій руці дещо зменшена через дискомфорт у зап'ястку, але абдукція великого пальця правої руки обмежена більше порівняно з іншими рухами.

Дані лабораторних обстежень

Аналіз крові

Показник

Значення

Норма

Гемоглобін

12,5 г/дл

11,7 - 15,7 г/дл

Середній об'єм еритроцитів (MCV)

102 fL

80 – 99 fL

Кількість лейкоцитів 

8,2 × 109

3,5 - 11,0 × 109

Кількість тромбоцитів

350 × 109

150 - 440 × 109

Натрій

139 ммоль/л

135 – 145 ммоль/л

Калій

4,5 ммоль/л

3,5 - 5,0 ммоль/л

Сечовина

4,4 ммоль/л

2,5 - 6,7 ммоль/л

Креатинін

81 мкмоль/л

70 – 120 мкмоль/л

Глюкоза

4,8 ммоль/л

4,0 - 6,0 ммоль/л

Біль у передпліччі вночі характерний для карпального тунельного синдрому, зумовленого компресією серединного нерва в зап’ястковому каналі під поперечною зв’язкою зап’ястка. Наявні кілька факторів в анамнезі, які допомагають з’ясувати причини розвитку цього стану в пацієнтки. Зокрема, ревматоїдний артрит асоціюється з карпальним тунельним синдромом. Також ця патологія виникає в осіб, робота яких пов’язана з стереотипним повторенням одноманітних рухів при роботі за комп’ютером, водінні, малюванні. Об’єктивне обстеження виявило сенсорні порушення в зоні іннервації серединного нерва і слабкість abductor pollicis brevis у ділянці тенара, що іннервується серединним нервом.


Диференціальний діагноз проводять з іншими неврологічними захворюваннями, такими як шийна радикулопатія, артрит карпометакарпального суглоба великого пальця, діабетична полінейропатія.


З метою верифікації карпального тунельного синдрому проводять спеціальні тести: Тінеля, Фалена, Дуркана.

 

Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Опозиційна проба при карпальному тунельному синдромі полягає в:

  • А. Неможливості з’єднати великий палець та мізинець ураженої руки.
  • В. Перкусія неврологічним молоточком по зап’ястку (над місцем проходження серединного нерва) зумовлює появу відчуття поколювання в пальцях або іррадіацію болю в пальці.
  • С. Згинання (або розгинання) кисті на 90˚ призводить до оніміння, відчуття поколювання або болю менше ніж за 60 секунд. У здорової людини такі відчуття теж можуть виникати, але не раніше, ніж через 1 хвилину.

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповідь на запитання до матеріалу, обравши один із вищенаведених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Ефективність лікування хворого на вперше д ...
Недостатня прихильність до антигіпертензив ...
Гострий тонзиліт: сучасна етіопатогенетичн ...
COVID-19: безсимптомне носійство, симптоми ...
Евгений Комаровский: «Педиатр — это не «ле ...
1109 нових випадків за добу: поширення COV ...
Виміряти, щоб діагностувати