Як запобігти смерті від раку молочної залози

Дата публікації: 15.10.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: скринінг, метастази, Злоякісне новоутворення молочної залози, рак грудей


Жовтень — місяць обізнаності про рак грудей (Breast Cancer Awareness Month). 

Заходи, що проводяться у рамках цієї компанії, допомагають привернути увагу суспільства й підвищити обізнаність населення, сприяти ранньому виявленню, своєчасному лікуванню раку молочної залози, а також — наданню якісної паліативної допомоги у разі цього захворювання. 

15 жовтня – Всесвітній день боротьби з раком молочної залози.
20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози.

Рак грудей є найпоширенішим онкологічним захворюванням у жінок у всьому світі, як в розвинених, так і в країнах, що розвиваються. За даними Центра медичної статистики МОЗ України, захворюваність на рак молочної залози залишається стабільною протягом останніх 3-х років:

• 2019 року зареєстровано 14 260 випадків раку грудей у жінок, 134 випадків — у чоловіків;
• 2018-го — 14 609 у жінок, 142 — у чоловіків;
• 2017-го — 14 057 у жінок, 113 — у чоловіків. 

Щотижня приблизно 110 українців помирає від раку молочної залози. У 1 із 8 жінок протягом життя діагностується рак грудей. Злоякісні новоутворення молочної залози належать до візуальних локалізацій, але під час профілактичних оглядів виявляється лише до 50 % хворих жінок.

Пропонуємо ознайомитися з результатами кількох нових досліджень щодо раку грудей.

Рак грудей з метастазами у мозок стає все поширенішим явищем, і це одна з причин, чому хвороба стає невиліковною. 

• Однак безсимптомні метастази в мозок можна ідентифікувати за допомогою МРТ. 
• Науковці Університетської клініки Гамбург-Еппендорф (University Medical Center Hamburg-Eppendorf), Німеччина, вважають, що є виправданим клінічне випробування сканування мозку пацієнтів із раком грудей, які мають високий ризик розвитку метастазів.

Багатопрофільні поради по лікуванню новоутворень мають життєво важливе значення для планів терапії раку, об'єднують лікарів різних спеціальностей. Однак збір відповідних даних для кожного випадку займає багато часу й вимагає участі кількох учасників команди. 

Пацієнти з метастатичним раком грудей — носії різних мутацій, краще переносять одну форму гормональної терапії, ніж іншу, і можуть бути ідентифіковані за допомогою аналізу крові.

Дослідники з Лондонського інституту онкологічних досліджень (Institute of Cancer Research) проаналізували два рандомізованих випробування, в яких пацієнтів із метастатичним раком молочної залози, позитивних по рецепторах гормонів, лікували двома препаратами:

• блокатором естрогенових рецепторів ;
• блокатором утворення естрогенів шляхом інгібування ароматази.

Пацієнти з метастатичним раком молочної залози, у яких розвинулася мутація в рецепторах андрогенів ESR1, краще переносили лікування одним препаратом у порівнянні з іншим. Мутація ESR1 розвивається у відповідь на лікування інгібітором ароматази. Її складно виявити за допомогою стандартної біопсії. Вчені змогли використати «рідку біопсію», щоб визначити наявність у людини мутації ESR1.

Протягом пандемії COVID-19 багато країн тимчасово зупинили свої програми скринінгу раку грудей. Порушення скринінгу може спричинити збільшення частки жінок, які помирають від новоутворення молочної залози. Про це говорилось на Європейській конференції по раку грудей. Ще дві доповіді, також представлені на конференції, показують, як пандемія COVID-19 вплинула на лікування та повсякденне життя жінок, у яких вже було діагностовано рак молочної залози. 

Дослідники використовували спеціальний інструмент моделювання, щоб прогнозувати чотири різні стратегії для повторного початку скринінгу раку грудей після шести місяців перерви: 

• відновлення, коли скринінг продовжується в запланованому порядку; кожна четверта жінка в кінцевому підсумку піде на скринінг на один раз менше за все життя;
• затримка скринінгу, окрім жінок, які повинні пройти перший скринінг;
• затримка скринінгу, але тимчасове підвищення верхньої межі віку, щоб жінки не пропустили останній скринінг (затримка зі збільшенням віку);
• збільшення пропускної здатності для забезпечення повного надолуження, коли всі затримки були ліквідовані протягом шести місяців.

Автори роботи дійшли висновків: кращий спосіб запобігти смерті від раку молочної залози — наздогнати всі скринінги, які були пропущені через пандемію COVID-19. 

Інше дослідження показало:

• 48% жінок із раком грудей відчували себе самотніми під час пандемії;
• 31% жінок — рідше зверталися за допомогою до свого терапевта;
• 27% — турбувалися про наслідки пандемії на подальший догляд;
• 15% — рідше зверталися за допомогою до свого лікаря щодо лікування раку грудей.

Жінки, яких прооперовано на піку пандемії COVID-19, рідше отримували негайну реконструкцію грудей після мастектомії або «інтраопераційну блокаду регіонарного нерва». Доповідачі наголошували, що дуже важливо розуміти вплив пандемії COVID-19 на діагностику, лікування й догляд за пацієнтами з раком грудей.


Ви також можете почитати наступні матеріали: 

Статини проти раку молочної залози

Від Рентгена до наших днів, або Історія мамографії

Ендопротезування молочних залоз у комплексі заходів реабілітації хворих, які перенесли мастектомію з приводу раку та передпухлинних захворювань

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Замміністра Младена Качурець подала у відс ...
ВООЗ: 400 тисяч європейців помруть від рак ...
Трансплантоване обличчя прижилося завдяки ...
Спалахи гепатиту А на Чернігівщині та Харк ...
В Україні працюватиме електронний реєстр « ...
МОЗ чи НСЗУ?
Перша дитина з матки мертвого донора народ ...