Фарбування волосся та ризик розвитку онкологічних захворювань: чи існує зв’язок?

Дата публікації: 28.09.2020

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: рак, Фарбування волосся


На сьогодні фарбування волосся дуже поширене в суспільстві. 

Наявні дані вказують, що у США та Європі 50–80% жінок та 10% чоловіків використовують фарбу для волосся. Деякі міжнародні організації, як-от Міжнародне агентство з вивчення раку (The World Health Organization’s International Agency for Research on Cancer) та Управління з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США (US Food and Drug Administration), здійснюють постійний контроль безпеки фарб для волосся. Враховуючи епідеміологічні дані, результати деяких досліджень, Міжнародне агентство з вивчення раку класифікує професійний вплив фарб для волосся як канцероген, однак канцерогенність, спричинена використанням фарби, не підпадає під цю класифікацію. Проте занепокоєння з цієї причини й досі залишається. Крім того, національна програма з токсикології, яку проводить уряд США, вважає, що деякі токсичні сполуки, які входять до складу сучасних фарб для волосся, є канцерогеном для людини. Отже, проведено дослідження, мета якого — визначення асоціації між застосування перманентної фарби для волосся та ризиком розвитку онкологічних захворювань.

Дизайн дослідження

Проведено перспективне когортне дослідження, яке охоплювало понад 117 тис. жінок віком 30–55 років, дані зібрані з дослідження з попереднього Nurses’ Health. Період спостереження становив 36 років. В учасників дослідження попередньо не діагностовані онкологічні захворювання.

В учасників дослідження оцінювали частоту фарбування волосся, тривалість застосування перманентної фарби для волосся і вік початку фарбування волосся. В учасників визначали зв’язок між застосуванням фарб для волосся та онкологічними захворюваннями і смертністю.

Результати

Загалом  дослідження охопило 117 200 жінок, які фарбували волосся та не мали вірогідно підвищеного ризику розвитку онкологічного захворювання.
Результати дослідження не продемонстрували підвищеного ризику розвитку солідних пухлин у жінок, які фарбували волосся (n=20 805, коефіцієнт ризику (КР) 0,98, 95%, довірчий інтервал (ДІ) 0,96–1,01) та гемобластозів (n=1807, КР 1,00, 95% ДІ 0,91–1,10), порівняно з особами, які не фарбували волосся.

Крім того, у дослідженні не виявлено ризику окремих специфічних онкологічних захворювань, включно з плоскоклітинним раком шкіри, раком сечового міхура, меланомою, естрогенпозитивним раком молочної залози, прогестеронпозитивним раком молочної залози, HER2-позитивним раком молочної залози, раком головного мозку, колоректальним раком та основними гематологічними пухлинами і смертністю, пов’язану з онкологічними захворюваннями (n=4860, КР 0,96, 95% ДІ 0,91–1,02).

У деяких жінок було виявлено підвищений ризик розвитку базальноклітинної карциноми (n=22 560, КР 1,05, 95% ДІ 1,02–1,08) та підвищення ризику розвитку ходжкінської лімфоми.

Висновки

Результати дослідження не продемонстрували позитивного зв’язку між використанням фарби для волосся та ризиком розвитку більшості видів раку і смертності, пов’язаної з онкологічним захворюванням. Підвищений ризик розвитку базальноклітинного раку та ходжкінської лімфоми вимагає проведення подальших досліджень, як зазначають дослідники.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Проєкт постанови Кабінету Міністрів Україн ...
Новий препарат від раку діє, як троянський ...
Допоки не згасне Полум’я надії
Новий метод машинного навчання покращує ви ...
МОЗ чи НСЗУ?
Дослідження ефективності тканинних масок
Пробіотик створює тривалий захист від дитя ...