Дослідження впливу вірусу Зіка на плід під час вагітності

Дата публікації: 09.09.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: вагітність, вірус Зіка, мікроцефалія, днк

Інфікування вірусом Зіка під час вагітності може спричинити тяжкі аномалії плода, включно з вадами розвитку, як-от мікроцефалія. 

У невеликій частині випадків захворювання може спричинити викидень або перинатальну смерть. Близько 30-ти дослідників із Бразилії вирішили провести дослідження і знайти причину такої проблеми. Дослідження відбувалося за підтримки Фонду досліджень Сан-Паулу (São Paulo Research Foundation) і за 5 років напруженої роботи науковці отримали важливі результати, які були опубліковані в журналі «Science Signaling».

Ми вперше показуємо, що відбувається в мозку плода, ураженому вродженим синдромом Зіка (ВСЗ) — повідомив Хелдер Накая, спеціаліст з біоінформатики, професор Університету Сан-Паулу.

Науковці порівняли тканини мозку дітей, що померли від ВСЗ та дітей, що померли від інших причин.

Батьки, які дозволили нам збирати зразки під час такої важкої для них втрати, бути дуже альтруїстичними. Їх мотивувало знання того, що так вони сприяють науці й це зможе допомогти іншим у майбутньому — сказав Накая.

Порівняння зразків виявило кілька аномалій у мозку немовлят із ВСЗ. Дослідники зазначили, що аналіз геному мозку (всі ДНК), транскриптому та протеому показав ряд значущих молекулярних змін у генах, пов’язаних із розвитком нейронів, можливим дисбалансом нейромедіаторів (наприклад, глутамату) і навіть змінами в різних типах колагену.

Вчені інтегрували дані транскриптоміки та протеоміки для ідентифікації мікроРНК, які не кодують білки, але регулюють експресію генів та можуть бути пов’язані з ВСЗ. Один з них, mir-17-5p, був знайдений і в попередніх дослідженнях. Зазначається, що він пов’язаний з вірусною інфекцією в культивованих астроцитах, найпоширенішому типі клітин ЦНС.

Інші важливі висновки стосуються генетичних варіантів ключових білків, що беруть участь у розвитку імунної та нервової систем. Ці результати можуть пояснити підвищену чутливість до ВСЗ у дітей, які мають такі генетичні варіанти. Нарешті, коли ми інтегрували всі три типи даних (геноміку, транскриптоміку та протеоміку), то виявили зміни в сигнальних шляхах, пов’язаних з організацією позаклітинного матриксу, що може пояснити особливості ВСЗ — поділився професор Накая.

Зі слів вчених, біоінформаційна частина дослідження була складною через великий обсяг отриманих даних.

ДНК людини містить 3,2 мільярда пар основ, які можуть генерувати 150 000 транскриптів (як білок-кодуючих, так і недокуючих РНК) та кодувати понад 25 000 білків — також зазначив Накая.

Спалах інфікування вірусом Зіка почався у 2015 і лише зараз ми отримали ці результати. Наукові дослідження не проводяться за одну ніч. Я знаю, що всі хотіли б отримати відповіді швидше, але щойно ти починаєш штучно прискорювати процес — одразу ризикуєш отримати недостовірну науку — поділився дослідник.

Також вчені зазначають, що отримані дані можна знайти у вільному доступі, тож будь-яке наукове товариство може ознайомитися з результатами, тому матиме змогу проводити власні дослідження та вивчати роль кожної описаної молекулярної зміни.


Зверніть увагу, що Жилка Надія Яківна провела вебінар «Преіндукція та індукція пологів».

Ви маєте унікальну можливість почути думку професіонала стосовно тактики та передового підходу до преіндукції та індукції пологів, що є актуальною та надважливою темою у щоденні практиці. 

Детальніше тут:

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Подаруйте собі гарний настрій
У канабісу виявили потенціал антибіотика
В Україні антирекорд щодо COVID-19: МОЗ го ...
Однією лівою
Дослідження: стоншення кори головного мозк ...
У Стенфорді створили імплантат для поверне ...
Прорив: прилад виводить ракові клітини з г ...