Різнокольорові очі — фізіологічний стан чи хвороба?

Дата публікації: 12.07.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: гетерохромія, день різнокольорових очей, меланін, райдужка

12 липня — День різнокольорових очей. Заходи, що проводяться у рамках цього дня, спрямовані на підвищення обізнаності суспільства щодо гетерохромії і відзначення унікальності людей, які мають таку особливість.

Гетерохромія – офтальмологічний феномен, який характеризується наявністю різної пігментації очної райдужки лівого і правого ока або ж неоднорідного кольорового заповнення певних ділянок оболонки райдужки одного ока. Механізм виникнення полягає у різному розподілі пігменту меланіну безпосередньо в райдужці ока. Абсолютно неважливо, надлишок або нестача меланіну — райдужка може бути гіперпігментована або гіпопігментована. Існує 3 відтінки меланіну, які в різних пропорціях складають основне забарвлення людського ока:

 • жовтий;

 • синій;

 • коричневий.

У новонароджених з гетерохромією очі яскравішого забарвлення і тому колір очей помітніше відрізняються.

Класифікація

Розрізняють наступні види гетерохромії очей:

 • Повна — одна райдужка відрізняється за кольором від іншої. Наприклад, одне око зеленого кольору, а інше – блакитного.

 • Часткова (секторна) — частина однієї райдужної оболонки має інший колір, ніж інша частина. Наприклад, на тлі блакитної райдужки присутня пляма карого або зеленого кольору. Часткова гетерохромія в дитячому віці може бути пояснена тим, що при народженні очі у переважної більшості — сіро-блакитні, які далі, як правило, змінюють свій відтінок на остаточний колір. Формування темніших відтінків відбувається дещо пізніше. Зустрічаються випадки, коли секторна гетерохромія з часом нівелюється.

 • Центральна  — внутрішнє кільце відрізняється за кольором від зовнішньої ділянки райдужної оболонки. Найбільш поширена і найбільш непримітна, адже фактично люди з таким видом гетерохромії навіть не підозрюють про її наявність, а швидше просто думають, що є власниками незвичайного відтінку очей.

За етіологією гетерохронія може бути обумовлена генетично або набутою.

Вроджена гетерохромія

Тип успадкування: аутосомно-домінантний. Здебільшого, народжені з гетерохромією не відчувають інших симптомів (доброякісна гетерохромія). При аномальному кольорі райдужної оболонки без супутніх очних або інших системних хвороб, характерним є розвиток гіпоплазії райдужки. Може проявлятися як у повному обсязі зміни відтінку, так і невеликими ділянками. Проблем із зором або загальним здоров'ям у пацієнтів немає.

У деяких випадках гетерохромія може бути симптомом іншого стану:

 • Синдром Ваарденбурга (Waardenburg syndrome) — характеризується симптомами: телекантом (латеральне зміщення внутрішнього кута ока), гетерохромією райдужки, сивим пасмом над чолом і вродженою приглухуватістю різного ступеня (у 20% випадків).

 • Піебалдізм (Piebaldism) — неповний альбінізм, лейкодерма.

 • Хвороба Гіршпрунга (Hirschsprung disease) — природжена вада розвитку товстої кишки, що виникає внаслідок агангліозу (відсутності агангліонарних нервових клітин у підслизовому та м’язово-кишковому сплетіннях) стінки кишечнику.

 • Синдром Блоха-Сульцбергера  (Bloch-Sulzberger syndrome) — типовою ознакою є поява характерних прогресуючих уражень шкіри, спочатку у вигляді міхурово-пухирчастих висипок, які потім переходять у пігментні плями і патологічні зміни центральної нервової системи, зубів і волосся.

 • Хвороба фон Реклінгхаузена  (von Recklinghausen disease) — генетичний дефект локалізується в 17 хромосомі (17q11.2). Це ген — супресор пухлин, до функцій якого входить перешкоджання утворенню онкобілка p21 РАН. Якщо ж цей контроль над швидкістю утворенням онкобілка зникає, то це призводить до появи явища неконтрольованої клітинної проліферації, що своєю чергою має наслідком утворення пухлин.

 • Хвороба Борневіля (Bourneville disease) — спадковий множинний системний гамартоматоз або хвороба Прингла — багатосистемний генетичний стан, що характеризується появою доброякісних пухлин головного мозку, нирок, серця, легень, очей та шкіри.

 • Синдром Стерджа-Вебера (Sturge-Weber Syndrome) енцефалохондріальний ангіоматоз — вроджена патологія судин, що характеризується наявністю на обличчі невусів за типом «винних плям», лептоменінгеальних ангіом і неврологічних розладів (судоми, вогнищеві неврологічні симптоми, розумова відсталість). Глаукома може бути з народження або розвиватися пізніше. Захворювання викликане соматичної мутацією гену GNAQ на хромосомі 9q21.

Набута гетерохромія

Класифікують її наступним чином:

 • Аномальне затемнення райдужки – у разі скупчень заліза у рогівці (сидероз тканин ока і гемосидероз), після застосування певних очних крапель при глаукомі (відбувається стимуляція вироблення меланіну), після травм, запалень і онкологічних новоутворень, а також при іридокорнеальному ендотеліальному симптомокомплексі.

 • Аномальне освітлення райдужної оболонки — іридоцикліт Фукса (Fuchs' heterochromic cyclitis) — атрофія райдужки з розвитком гетерохромії внаслідок внутрішньоочного запалення, синдром Горнера (Acquired Horner’s syndrome), меланома.

Залежно від першопричини, яка вплинула на розвиток гетерохромії, призначається терапевтичне лікування або ж, залежно від тяжкості хвороби, хірургічне втручання. Якщо інших проблем не виявлено, лікування може не знадобитися.

Немовлята, у яких очі різного кольору, повинні бути обстежені, щоб переконатися у відсутності інших загрозливих станів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Надія для пацієнтів із розладами зору
Хвороба “сухого ока”: причини та профілакт ...
Амблиопия, или «ленивый глаз»: клиника, ди ...
Чи можна спати в контактних лінзах?
Клінічний випадок неповної форми синдрому ...
Діабетична ретинопатія: новий предиктор тя ...
Інформаційні онлайн-джерела з офтальмологі ...