Діабетична ретинопатія: новий предиктор тяжкого перебігу COVID-19

Дата публікації: 30.12.2020

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: діабет, ретинопатія, COVID-19


Дані літератури свідчать, що чоловіча стать, похилий вік, ожиріння та цукровий діабет (ЦД) є основними предикторами тяжкого перебігу COVID-19.

Діабетична ретинопатія, як відомо, є одним із найтяжчих ускладнень ЦД, що є проявом діабетичної мікроангіопатії, яка вражає не лише судини сітківки, а й інші органи. Результати нещодавнього дослідження продемонстрували, що мікросудинні захворювання, в тому числі ретинопатія, хвороби нирок та/чи діабетична стопа, асоціюються з ранньою смертністю пацієнтів із COVID-19. Однак результати проведеного дослідження не оцінювали незалежного впливу ретинопатії на результати пацієнтів, інфікованих COVID-19. До сьогодні не було проведено жодного дослідження, в якому б оцінювали ретинопатію як предиктор поганого прогнозу пацієнтів із COVID-19.

Проведено дослідження, мета якого — проведення оцінки діабетичної ретинопатії як імовірного фактора ризику ускладненого перебігу COVID-19, що визначалося як потреба в інтубації трахеї.

Методи дослідження

Загалом до дослідження було включено 187 дорослих пацієнтів із супутнім ЦД (179 пацієнтів із ЦД 2-го типу, 8 пацієнтів із ЦД 1-го типу; середній вік когорти становив 68 років (22–97 років); 60% учасників — чоловічої статі), які були госпіталізовані до Фонду підтримки охорони здоров’я Гайса і Сент-Томаса (Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust) у період із 12 березня по 7 квітня 2020 р. (пік першої хвилі пандемії COVID-19 у Великобританії). Усі пацієнти мали підтверджений за допомогою ПЦР COVID-19. Статус та ступінь діабетичної ретинопатії визначали протягом 12 міс після госпіталізації. Хронічна хвороба нирок визначалася як швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) <60 мл/хв.

Результати дослідження 

Учасники дослідження були різні за етнічною приналежністю, 44% африкансько-карибської етнічної приналежності, 39% кавказців та 17% — представники інших етнічних груп (8% монголоїдної раси).
Середній рівень глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) становив 8,6%±2,7% (70±29 ммоль/моль). Діабетична ретинопатія була зареєстрована у 67 (36%) пацієнтів, більшість мали фонову ретинопатію (n=52, 80%) і лише 15 (20%) мали проліферативну ретинопатію, що зафіксовано на нещодавньому скринінгу.

Із 187 учасників дослідження 49 (26%) пацієнтів були інтубовані, при цьому 45% з інтубованих пацієнтів мали діабетичну ретинопатію. Ризик інтубації не залежав від традиційних факторів ризику несприятливих наслідків COVID-19. З усієї когорти пацієнтів зареєстровано 32% смертей; зв’язку між діабетичною ретинопатією і смертністю не виявлено.

Висновок

Результати проведеного дослідження продемонстрували, що пацієнти із супутнім ЦД та діабетичною ретинопатією мають у 5 разів вищий ризик ускладненого перебігу COVID-19, який визначався як потреба в інтубації трахеї.

Оригінал: DOI

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Шрифт Брайля —допомога соціальної інтеграц ...
Клінічні випадки. Олія
Дослідження кольорового зору
Гідрогель може відкрити нові шляхи для лік ...
Різнокольорові очі — фізіологічний стан чи ...
Нові краплі для очей можуть запобігти поши ...
Надія для пацієнтів із розладами зору