Тетрагідроканабінол і Канабідіол, або Знову про легалізацію медичної марихуани

Дата публікації: 21.12.2019

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: медичний канабіс, коноплі, канабіс, марихуана, легалізація канабісу

17 грудня 2019 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області виправдав чоловіка за вирощування коноплі на власній земельній ділянці.  Сторона звинувачення намагалася поставити у провину 44-чоловікові з інвалідністю те, що він раніше був судимий та колись вживав наркотичні речовини. Але правозахисникам вдалося довести, що підсудний курив висушену марихуану з метою зняття больового синдрому, а садівництвом вирішив зайнятися виключно для власних потреб.

Спробуємо згадати хронологію подій навколо «канабісу 2019»:

  • 30 січня на сайті Верховної Ради зареєстровано петицію «Законодавчо врегулювати канабіс для науки та медицини —  захистити конституційні права громадян».
  • Протягом 90 днів за вимогу на законодавчому рівні врегулювати використання канабісу з медичною і науковою метою підписалися 25 107 осіб.
  • 18 березня у ході роботи регулярної 62 сесії Комісії з наркотичних засобів у Відні (Австрія) серед інших обговорювалося питання реалізації рекомендацій ВООЗ стосовно зміни контролю над канабісом та пов’язаними із ним речовинами відповідно до положень Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 р. та Конвенції про психотропні речовини 1971 р.
  • В травні 2019 року Комітет Верховної Ради з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин прийняв рішення зареєструвати відповідний законопроєкт. Але на останньому засіданні Кабміну Володимира Гройсмана він був заблокований через зауваження Міністерства внутрішніх справ України.
  • 5 вересня на сторінці колишньої очільниці Міністерства охорони здоров’я в Фейсбуці Уляни Супрун з’явився допис про те, що «існує проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». Він регулює використання медичного канабісу, і його потрібно лише прийняти. Розробка нового законопроекту — це втрачений час для пацієнтів, які потребують таких препаратів для лікування». У пості підкреслювалося, що «доступ до препаратів на основі канабісу — це реалізація права пацієнтів на медичну допомогу».
  • 16 вересня міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька під час онлайн-зустрічі щодо захисту прав пацієнтів в Україні наголосила, що «пацієнти в Україні мають право на доступ до препаратів, що містять складові медичного канабісу».

Натепер чинне законодавство не дозволяє в Україні досліджувати канабіс та його похідні і використовувати з лікувальною метою.

«Аксмедін» — цілком освітній медичний ресурс. Редакція не вважає етичним з’ясовувати причини, чому досі не вирішено питання легального використання медичної марихуани в нашій країні.

Але у червні 2019 року ми опубліковали результати опитування лікарів щодо їхнього ставлення до цієї проблеми, в якому 87% респондентів висловили бажання пройти навчальний курс щодо використання медичного канабісу в лікарській практиці. Тому спробуємо нагадати, що таке медичний канабіс і основні сфери його застосування.

Нині в 44 країнах використання лікарських засобів на основі конопель врегульовано законами, зокрема — у Канаді, США, Австрії, Бельгії, Чехії, Данії, Хорватії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландах, Португалії, Словаччині, Іспанії, Швеції, Швейцарії, Великобританії, Малайзії, Таїланді, Кореї, Польщі. У цих країнах не припинялася наукова робота щодо вивчення лікувальних властивостей канабісу.

Загалом виділяють декілька видів коноплі: коноплі посівні (Cannabis sativa) та коноплі індійські (Cannabis indica). У законопроєкті, що подано до Верховної Ради України, відсутній термін «медичний канабіс». Вживаються інші словосполучення:

  • рослини (канабісу), що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях (так звані «технічні» сорти конопель, висушена солома яких містить до 0,08% психоактивного тетрагідроканабінолу);
  • рослини, що містять малі кількості наркотичних речовин;
  • коноплі, що «містять наркотичні речовини у небезпечних кількостях».

Канабіс (Cánnabis) — узагальнена назва, що об’єднує ряд психотропних продуктів, одержуваних з частин квітучих рослин роду Коноплі. Загалом у канабісі виділяють близько 550 активних біологічних речовин, а саме: 

•         близько 115 фітоканабіноїдів;

•        120 терпенів, флавоноїдів та амінокислот.

Серед них найбільш відомі — тетрагідроканабінол (tetrahydrocannabinol) та канабідіол (cannabidiol).

Тетрагідроканабінол — головний психоактивний компонент канабісу, що виявляє протизапальну, нейропротективну, аналгезивну, протиблювотну, протионкологічну дію, а також стимулює апетит. Однак при цьому він є інтоксикаційним агентом та викликає такі негативні побічні ефекти, як тривога, панічні атаки, прискорення серцевого ритму, гіперемезис, ризик звикання.

Канабідіол — непсихоактивна речовина, не викликає ейфоричних ефектів або зміни стану свідомості. Встановлено, що канабідіол взаємодіє з ендоканабіноїдною системою, яка впливає на весь організм людини. Має протиблювотні, протисудомні, антипсихотичні та анальгетичні властивості.

Лише 9,2% лікарів, що взяли участь у нашому опитуванні, в жодному разі не призначили би пацієнтам препаратів на основі конопель; рекомендували б препарати конопель, якби це було дозволено чинним законодавством за відсутністю альтернативного препарату — 23,1% лікарів; якби їх було внесено до Протоколів лікування, що затверджені МОЗ України — 38,4% лікарів; якщо таки лікарські препарати найбільш ефективні для конкретного пацієнта — 29,2% респондентів; жоден лікар не обрав би лікарський засіб на основі конопель через його меншу ціну.

Основні сфери застосування медичного канабісу:

•         Зменшення вираженості больових симптомів (при онкологічних захворюваннях, захворюваннях суглобів та хронічному болю іншого генезу).

•         Зменшення нудоти при хіміотерапії.

•         Для попередження виснаження організму та покращення апетиту при анорексії та ВІЛ/СНІД.

•         Як антипсихотик (для лікування посттравматичних розладів у військових).

•         Лікування нападів при епілепсії.

За законопроєктом, використання рослин канабісу, що не містять наркотичних речовин у небезпечних кількостях, або рослин, що містять малі кількості наркотичних речовин, пропонується в промислових, наукових та медичних цілях, а також дозволяється пацієнтам придбати або вирощувати коноплі на підставі медичного висновку і за рецептом лікаря. Також визначено умови вирощування медичних конопель: лише в парниках, і теплицях, з насіння від постачальників, внесених до Державного реєстру виробників насіння і садівного матеріалу.

І Уляна Супрун, і Зоряна Скалецька підкреслювали у своїх промовах, що легалізація використання канабісу в медичних і наукових цілях не означає загальнодоступність марихуани та не призведе до збільшення кількісті наркозалежних.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Сирингомієлія. Етіопатогенез. Клініка. Діа ...
Арахноидиты головного мозга
Фокальна епілепсія у дітей: нові підходи д ...
Клінічне завдання. Двоїння в очах. Діагнос ...
Ентеровірус причетний до розвитку гострого ...
Оновлені гайдлайни щодо постінсультної реа ...
Соматоформная вегетативная дисфункция: эво ...