Аномальний розвиток лівої кисті у дитини. Клінічний випадок

Дата публікації: 27.12.2018

Автори: Юдіна Ольга лікар-педіатр, Жмеринська центральна районна лікарня

Ключові слова: Порушення розвитку лівої кисті, гіпоплазія І-v пальців лівої кисті

Сашеньці — 1 рік 7 місяців. 13.12.2018 р. вона госпіталізована в наше педіатричне відділення з приводу гострого ринофарингіту та гіпертермічного синдрому.

А це — її рученята.

Сашенька народилася від першої неускладненої вагітності, пологи відбулися на 38-39-му тижні. Мати перебувала на обліку з 12-го тижня вагітності, відвідувала жіночу консультацію регулярно, виконувала поради гінекологів, пройшла всі необхідні обстеження, зокрема дворазове УЗД. Спадковий анамнез не обтяжений: зі слів мами, вродженої патології кістково-м’язової системи в родині її та чоловіка не було. Мати здорова. Під час вагітності хворіла на ГРВІ у першому триместрі. Дівчинка народилася з масою тіла 2690 г, довжиною тіла — 47 см. Із пологового відділення виписана на четверту добу. Сидить із 6 місяців, ходить з 1-го року. Зуби в маленької пацієнтки почали різатися з семи місяців. Профілактичні щеплення: БЦЖ, КПК, 2 АКДП+ 2 Нів+2тІПВ. Алергії на продукти та ліки не спостерігалося. У шість місяців хворіла на гострий середній отит. Дитина вживає звичайну їжу, а також молоко з грудей матері.

Під час вагітності хворіла на ГРВІ у першому триместрі

Різниця між лівою та правою рукою була помітна відразу після народження. Об’єм рухів у лівій руці не обмежений. Дівчинка може взяти іграшку, спирається на ліву руку, але візуально ліва кисть набагато відрізняється від правої. Окрім косметичного дефекту, в лівій кисті значно слабша м’язова сила, що можна відчути, коли дитина стискає обидві ручки одночасно.

Сашенька дуже лякається всього, що пов’язане з лікарнею. На огляд реагує вкрай негативно: кричить, проситься додому. Якщо серце і легені ще вдалося прослухати, горло подивитися, то живіт Сашенька відмовляється показати категорично, але поміж криком охоче розповідає, що у неї є кішка та собака, що собака каже «гав» і спить надворі.

Із розмови з мамою:

— Вам лікар у пологовому відділенні рекомендував обстежити дівчинку у генетика і ортопеда?

— Так, у ортопеда ми були. Нам сфотографували ручку і наказали, щоб до чотирьох років ми нічого не робили, інакше пальчики відсохнуть.

— А у генетика?

— А навіщо нам генетик?

— Можливо, у вас ще будуть діти. Потрібно знати, яка вірогідність народження дитини з подібною патологією.

— Ні, я не хочу більше дітей.

— Ну, у Сашеньки колись будуть діти. Потрібно знати, чи будуть вони здорові.

— Навіщо?

Огляд ортопедом-травматологом: аномальний розвиток лівої кисті. Гіпоплазія І-V пальців лівої кисті. Рекомендовано: ЛФК, спостереження в динаміці.


До відома

Зачатки верхніх і нижніх кінцівок у людини виникають на 3-му тижні розвитку зародка у вигляді скупчення мезенхімних клітин у бічних складках його тіла. Ці скупчення розростаються, утворюючи пластинки, що нагадують плавники риб. Проксимальні пластинки — це зачатки кистей, а дистальні, які виникають дещо пізніше, — зачатки стоп. Пальці формуються пізніше у вигляді п’яти променів. Ділянки обох майбутніх кінцівок розвиваються у напрямку від дистального до проксимального сегмента. Центри скостеніння в тілах дистальних фаланг пальців утворюються в середині 2-го місяця внутрішньоутробного життя. У проксимальних фалангах такі центри виникають на початку 3-го місяця, а в середніх — наприкінці 3-го місяця. Центри скостеніння в основі фаланг закладаються в дітей у віці від п’яти місяців до семи років, а основи зростаються з тілами фаланг в період 14–21 років. У сесамоподібних кістках центри скостеніння виникають у період 12–15 років життя.


Гіпоплазія першого пальця

Лікування. Консервативне лікування показане лише в тому разі, якщо наявне лише зменшення розміру пальця без обмеження його функції.

За I, IIA, IIB, IIIA ступенів гіпоплазії першого пальця показана його реконструкція, за якої виконують різні види опонентної пластики.

За IIIB, IV, V ступенів показана поліцизація II пальця кисті.

У разі раннього лікування у віці одного — трьох років функціональний результат задовільний. Але чим пізніше виконують реконструктивні втручання, тим гірший прогноз і функціональний стан кисті.

ДЖЕРЕЛА

Розвиток, варіанти й аномалії кісток верхньої кінцівки

Врождённые аномалии развития верхней конечности 

Клінічне завдання

Ознайомтеся із запитаннями до наведеного клінічного завдання.

  1. Крім ЛФК та спостереження, яке лікування показане дівчинці?
  2. Чи не буде пізно лікувати після 4-х років?
  3. Зі слів мами, в обласній лікарні сказали, що функція ручки збережена, тому державну соціальну допомогу дівчинка не отримає. Але вже зараз помітно, що ліва ручка не зможе повноцінно функціонувати. Чи потребує дитина державної соціальної допомоги?

Варіанти відповідей, будь ласка, надсилайте на електронну адресу: [email protected].

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Интересный случай из врачебной практики: Ч ...
Поліпрагмазія: less is more?
День Святого Валентина для лікарів
Як перевірити новонародженого на дисплазію ...
Фактори впливу зменшення синдрому неонатал ...
Кашлюк (коклюш)
Синдром Кавасакі: причини, симптоми, діагн ...