Фактори впливу зменшення синдрому неонатальної абстиненції

Дата публікації: 01.07.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: неонатологія, опіоїди, абстиненція, неонатальна абстиненція, синдром відміни


Синдром неонатальної абстиненції — neonatal abstinence syndrome (NAS) — клінічний діагноз, що формується на основі спостережень за симптомами, пов'язаними з відміною наркотичних препаратів, впливу яких плід зазнавав під час внутрішньоутробного розвитку. Характеризується наявністю поведінкових та фізіологічних ознак і симптомів у новонародженого.

За результатами дослідженням, що опубліковано в травневому номері журналу «Питання охорони здоров’я» (Health Affairs, 2020), після збільшення протягом майже двох десятиліть, показник захворюваності NAS у США, стабілізувався, досягнувши плато вже у 2014 році. Ці результати можуть являти собою успішні зусилля з профілактики та лікування вживання опіоїдів до і під час вагітності. Незважаючи на оптимізм, показники значно перевищують аналогічні 20 років тому.


 •        З 2004 по 2014 рік показник NAS збільшився майже в шість разів — з 1,6 дитини на 1000 народжень до 8,1 на 1000 народжень 2014 року.
 •        Цей показник у 2016 році становив 8,8 на 1000 народжень, що свідчить про стабілізацію.
 •        2016 року щоп’ятнадцять хвилин у США народжувалась одна дитина з NAS.

    Одним із способів зниження тягаря синдрому абстиненції у новонароджених, на думку спеціалістів Бостонського Медичного Центру (Boston Medical Center) (листопад, 2018 р.), може бути проведення скринінгу на відсутність дефіциту продовольства та проведення заходів щодо забезпечення продовольчої безпеки вагітних жінок, які отримують терапію опіоїдними агоністами (метадон або бупренорфін).

 •        Понад 57 відсотків матерів, залучених до дослідження, повідомили, що вони відчували нестачу продовольства протягом вагітності.
 •     Додатковий аналіз показав, що у три-чотири рази збільшилася кількість фармакологічних препаратів для лікування NAS у дітей, матері яких не були забезпечені продуктами харчування. 

Окрім того, доведено, що відсутність продовольчої безпеки під час вагітності серед населення в цілому пов'язано з негативними наслідками для матері і дитини, зокрема гестаційним діабетом у матері, а також ризиком розвитку хронічних захворювань у дитини.

За дослідженнями науковців Медичного центру Університету Вандербільта (Vanderbilt University Medical Center) і RAND Corporation (Research and Development Corporation) (січень 2019 р.), діти, що народилися після впливу опоїдів до народження, із більшою ймовірністю народжуються в регіонах США з високим рівнем тривалого безробіття і низьким рівнем психіатричних послуг. 


Частота NAS:

 •        в округах із найвищим рівнем безробіття склала 20,1 випадок на 1000 народжених;
 •        порівняно з 7,8 випадками на 1000 народжених в округах із найнижчим рівнем безробіття;
 •        в округах з нестачею працівників служб охорони психічного здоров'я було зареєстровано 14 випадків на 1000 народжених;
 •        порівняно з 1,6 випадками на 1000 народжень в інших округах.

Опіоїдна криза — не лише проблема охорони здоров'я, це також соціальна проблема, і її рішення повинні спрямовуватися на задоволення і соціальних потреб спільнот, і медичних потреб.

Державна політика, яка передбачає каральні заходи стосовно вагітних жінок, що вживають заборонені речовини, пов'язана з більш високими показниками народжуваності дітей із NAS, на відміну від підходів громадської охорони здоров'я, що сприяють профілактиці та розширенню доступу до лікування.

На думку дослідників RAND Corporation (листопад 2019 р.), жорстка політика утримує вагітних жінок, що вживають психоактивні речовини, від звернення по необхідну медичну допомогу.

Рекомендовані підходи включають:

 •         розширення доступу до програм лікування наркозалежності;
 •         пропаганду відповідального призначення опіоїдів жінкам дітородного віку;
 •         наближення доступу до послуг з планування сім'ї для жінок, що відповідають їх репродуктивним цілям, адже більшість випадків вагітності серед жінок, які вживають опоїди, незаплановані.

Дослідження показало, що річний показник абстинентного синдрому новонароджених становив 46 випадків на 10 000 народжених живими у штатах, де протягом багатьох років не практикувалося каральна політика. Водночас, цей показник становив 57 випадків абстинентного синдрому новонароджених на 10 000 народжених живими в штатах з каральною політикою протягом першого повного року після прийняття відповідних законів і 60 випадків на 10 000 народжених живими протягом наступних років.


У дослідженні, що опубліковано у квітневому номері журналу «Health Affairs» (2020 р.), йде мова про проєкт «Виховання» (Project Nurture) — нову модель супроводу, яка поєднує в собі турботу про материнство, лікування наркоманії, координацію соціальних послуг для жінок, які борються із залежністю. 

З моменту свого створення, проєкт допоміг:

 •         скоротити необхідне розміщення дітей у прийомні сім'ї на понад 8 процентних пунктів;
 •         знизити рівень заявленого жорстокого поводження протягом першого року життя дитини майже на 7 процентних пунктів.

Аналіз показує, що проект «Виховання» також допоміг збільшити число допологових відвідувань, подовжити тривалість перебування в стаціонарі матерів з розладами, що пов’язані з вживанням наркотиків.

Як зазначено у «Практикумі з неонатології і медицини плода» 2017 р. Тетяни Мавропуло, більше 75% немовлят, які піддавались впливу наркотичних речовин, мають серйозні медичні проблеми.


Щодо допомоги новонародженим із неонатальним абстинентним синдромом можна прочитати у матеріалі.


Перевірити свої знання щодо обізнаності у питаннях допомоги новонародженим, матері яких під час вагітності вживали наркотичні речовини, можна тут.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Інвагінація в дитини. Випадок із практики
Згортання крові: оцінка коагуляційного гем ...
Конференція «Питання імунології в педіатрі ...
Досвід хірургічного лікування мультирезист ...
Ацетонемический синдром у детей: вопросы д ...
Особливості перебігу хронічного гастродуод ...
Протокол лікування гострого бронхіту у діт ...