Найцікавіші результати досліджень із педіатрії 2019 року

Дата публікації: 14.02.2020

Автори: Відкриті джерела

Ключові слова: педіатрія, алергія, дослідження, бактеріальні інфекції

У січні 2020 року Medscape розповів про п’ять результатів досліджень з педіатрії, що найбільш зацікавили лікарів минулого року.

 

Час відмовлятися від високих доз вітаміну D у дітей

Окремі дані вказують на потенційний зв'язок між дефіцитом вітаміну D у вагітних жінок і дітей першого року життя з подальшим розвитком атопічних дерматитів, хоча результати досліджень досить суперечливі.

 • У Фінляндії провели велике рандомізоване контрольоване дослідження, щоб спробувати чітко відповісти на це запитання.
 • Протягом першого року життя 1 000 немовлятам щоденно призначалось 400 МО або 1200 МО вітаміну D.
 • Між двома групами учасників, відмінностей у сенсибілізації до харчових або повітряно-крапельних антигенів, розвитку харчової або респіраторної алергічних реакцій не спостерігалось.
 • Здається, це може бути доказом, що у дітей з нормальним рівнем вітаміну D призначення Кальциферолу у великих дозах не запобігає розвитку алергії.

Як сказано у коментарях до статті, отримані результати не мають ігнорувати керівні принципи Американської академії педіатрії щодо рекомендацій профілактичного призначення вітаміну D (400 МО щоденно). Ця рекомендація не про вживання вітаміну D у високих дозах, а, скоріше, про забезпечення немовлят адекватним споживанням вітаміну D.

 

Як впливає місяць народження на захворюваність на СДУГ

Зростання числа діагнозів Синдрому дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) викликає занепокоєння з приводу потенційної гіпердіагностики. Аналіз даних 400 000 дітей, що були включені до бази даних за заявками на медичне страхування, показав вплив місяця народження дитини на ймовірність постановки діагнозу СДУГ.

 • Вчені виявили: діти, які народилися в серпні будь-якого року, мали втричі вищий рівень захворюваності на СДУГ порівняно з дітьми аналогічного віку, статі, етнічної приналежності, соціально-економічного статусу, що народилися в вересні (85,1 на 10 000 дитячого населення проти 63,6 на 10 000 дитячого населення).
 • «Серпневі іменинники» частіше отримували препарати проти СДУГ, ніж їхні однолітки, які народилися в вересні.
 • Ніяких відмінностей серед діагнозів інших хронічних станів виявлено не було.

Дослідники пояснюють такий феномен тим, що «серпневі діти» відвідували школу в більш молодшому віці, у той час, як їхні однолітки, що народилися у вересні, через обмеження шкільної системи, записувалися до школи наступного року. Отримані дані не повинні скидати з рахунків потенціал для істинного СДУГ і необхідності своєчасного лікування, але науковці закликають лікарів враховувати вік дитини, перш, ніж діагностувати СДУГ.

 

Оральна імунотерапія алергії на арахіс

Консультативна група Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів, США (FDA) нещодавно одноголосно рекомендувала схвалити перший оральний препарат для застосування у дітей з алергією на арахіс. Очікується, що продукт буде показаний для зниження ймовірності анафілаксії після випадкового вживанню арахісу у дітей віком 4 — 17 років з підтвердженою алергією на цей продукт харчування.

 • Велике подвійне сліпе плацебо-контрольоване рандомізоване дослідження PALISADE мало за мету визначити: чи зможе агент, який містить 300 мг арахісового білка, викликати десенсибілізацію.
 • Дві третини дітей, які отримували лікування, змогли вжити кінцеву дозу — 600 мг білка арахісу (еквівалент приблизно двох горішків), порівняно тільки з 4% дітей у групі плацебо.
 • Понад три чверті учасників були здатні перенести 300 мг арахісового білку (1 горішок арахісу) (76,6% проти 8,1%).
 • У 1 із 10 дітей, які отримували лікування, виникала необхідність ведення адреналіну.

Пероральна імунотерапія — величезне досягнення. Вона послабить страх батьків, що дитина може випадково проковтнути їжу, що містить арахіс. Але це не свідчить, що діти з алергією на арахіс зможуть їсти його без обмежень. Препарат потребуватиме щоденного прийому протягом року, і невідомо, як довго буде тривати захист у разі припинення терапії. Нарешті, тривале вживання навіть низьких доз арахісу дитиною, яка чутлива до нього, може викликати інші алергічні захворювання.

 

Доцільність призначення пробіотиків

У дослідженні, що проводилось у 10 педіатричних відділеннях невідкладної допомоги, майже 1000 немовлят віком від 3 місяців до 4-х років з гострим гастроентеритом випадково отримували або Lactobacillus rhamnosus або плацебо протягом 5 днів.

 • У більшості дітей (45%) спостерігалася підтверджена швидким тестом вірусна діарея, у 15% — бактеріальна, у 1,2% — паразитарна.
 • Відмінності між групою, що отримували пробіотик і контрольною групою за лихоманкою, тривалістю діареї, блювоти, потрібності в госпіталізації, вимушеній відсутності батьків на роботі, потребі відвідувати лікаря — були мінімальні для дітей у всіх вікових групах.
 • У іншому дослідженні з використанням схожих методик, було протестовано комбінований препарат, що містить Lactobacillus rhamnosus R0011 і невелику кількість Lactobacillus helveticus R0052 — ефективність пробіотика також продемонструвати не вдалося.
 • Негативних побічних ефектів при вживанні дітьми пробіотиків не спостерігалось.

Висновки цих двох випробувань відрізняються від результатів попередніх досліджень, узагальнених у Кокранівському огляді, що пояснює неоднозначне ставлення до  проблеми доцільності призначення пробіотиків як лікарів, так і батьків. Як сказано в коментарі Medsсape, можливо, потенційна користь призначення пробіотиків може бути обмежена окремими штамами мікроорганізмів для певних станів, наприклад, доцільно їх призначати при антибіотик-асоційованих діареях.

 

Бактеріальні інфекції у дітей: час змін

Спостерігається зміна мікроорганізмів, що викликають бактеріальні інфекції у дітей. Науковці пов’язують це з поліпшенням скринінгу, кращим лікуванням вагітних жінок, проведенням імунізації. У педіатрів виникає справедливе запитання: чи потрібно міняти препарати для лікування сепсису або менінгіту? Автори дослідження, яке проводилось протягом 2011 — 2016 рр. за участю понад 400 немовлят намагалися знайти відповідь.

 • У більшості дітей з лихоманкою була виявлена вірусна інфекція, але у 2-5% підтвердилась бактеріємія і/або менінгіт бактеріальної етіології.
 • У 80% немовлят спостерігалась підвищена температура тіла, але загальний стан лише у третини із них розцінювався як незадовільний.
 • Менше ніж 1 із 10 мали клінічно виражені симптоми інфекційного захворювання — гарне нагадування лікарям, що необхідно розглядати стан кожної дитини першого року життя з лихоманкою як потенційно серйозний.
 • Приблизно у 1 із 5 дітей з інвазивною бактеріальною інфекцією виявлено бактеріємію без менінгіту. Ще 15% — діагностовано бактеріальний менінгіт з бактеріємією. Майже 6% — бактеріальний менінгіт без бактеріємії.
 • Стрептокок групи В висівався найбільш часто (36%), за яким слідували Escherichia coli (30,8%), Staphylococcus aureus (9,7%) і різні види  Enterococcus (6,6%).
 • Резистентність до ампіциліну відмічено в 29% штамів бактерій.
 • Практично у всіх немовлят з бактеріємією без менінгіту (96%) виявлено патогенні мікроорганізми, чутливі до комбінації ампіціліну з гентаміцином або цефалоспорину третього покоління.
 • Проте у всіх групах середня частка дітей з мікроорганізмами, що стійкі до цефалоспорину третього покоління, склала 13,3%, найчастіше — за ентерококової інфекції.

Вчені дійшли висновків, що для більшості дітей віком до 60 діб з бактеріальною інфекцією комбінація ампіцилін+гентаміцин або цефалоспорин третього покоління, буде ефективною для лікування. Але терапія лише цефалоспоринами буде недостатньою для 1 із 10 дітей. Ймовірно, найбільш важливий висновок цього дослідження: потенційно у 11% дітей з серйозною бактеріальною інфекцією емпірічне призначення тільки цефалоспорина третього покоління не буде ефективною. Інший ключовий момент полягає в тому, що хоча точна діагностика завжди важлива, але коригувати призначення антибіотиків у міру необхідності, після визначенні чутливості мікроорганізмів до антибактеріальної терапії, іноді, виявляється найважливішою задачею.

ДЖЕРЕЛО

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Згортання крові: лабораторний моніторинг
ЕКГ в педіатрії. Перевірка серцевої прові ...
Досягнення нульової цілі щодо малярії
Імунопрофілактика: активна і пасивна
Генетична характеристика вірусів грипу В/V ...
Клініко-епідеміологічні паралелі: охопленн ...
5 травня – Всесвітній день гігієни рук