Увага до жінки і дитини

Дата публікації: 15.07.2019

Автори: Юдіна Ольга лікар-педіатр, Жмеринська центральна районна лікарня

Ключові слова: новонароджений, партнерські пологи, породілля, чоловік в пологовій кімнаті, лікар акушер-гінеколог, психологічна підтримка під час пологів

Національна академія медичних наук України відзначає 15 липня як День гінеколога. Календар «Ділова мова» замовчує цю подію. Це трохи прикро, адже, як справедливо відмітив Микола Амосов, лише в акушерстві лікар відповідає одразу за два життя. Українські акушери-гінекологи ніколи не пасли задніх:

 • 235 років тому побачив світ перший у Російській імперії посібник з акушерства і гінекології, автором якого був українець, син священика, уродженець Полтавщини, випускник духовної академії, що була відкрита на базі Київо-Могилянської академії, — Нестор Максимович Максимович-Амбодик (27 жовтня (7листопада) 1744 р. — 24 липня (5 серпня) 1812 р.).
 • 190 років тому у Могиліві-на-Дністрі (нині Могилів-Подільський) народився винахідник багатьох акушерських інструментів, зокрема «російських щипців», випускник медичного факультету Київського імператорського університету ім. Святого Володимира — Іван Павлович Лазаревич (17 (29) березня 1829 р. — 26 лютого (10 березня) 1902 р.)

У підручнику Масимович-Амбодик наголошував на важливості «надавати тверду, надійну і корисну пораду» жінці протягом усієї вагітності, під час пологів — «всіляку допомогу», а після народження дитини — піклуватися про роділлю і новонародженого. І.П. Лазаревич надрукував кілька монографій, серед яких — «Увага до дітей і матерів». Саме турбота про породіллю і дитину завжди була головним принципом надання допомоги в акушерстві.

За Наказом МОЗ України від 03.11.2008 р. №624 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 15 грудня 2003 року N 582 "Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги", наказу МОЗ від 31.12.2004 року N 676 "Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги"» (далі — Наказ 624), одна з умов забезпечення нормальних пологів — «персональна психологічна підтримка роділлі чоловіком чи обраним нею партнером».

У червні 2019 року Accemedin.com провів опитування, щоб визначити ставлення лікарів платформи до присутності чоловіка в пологовій залі. Опитування мало виявити:

 • чи медична спільнота сприймає татуся під час пологів як психологічну підтримку дружини;
 • чому, на думку лікарів, чоловіки йдуть до пологової кімнати;
 • як відчувають себе медичні працівники, коли поруч із породіллею «народжує дитину» її чоловік.

 • Лише 11% лікарів, що взяли участь в опитуванні, вважають підтримку чоловіка породіллі непотрібною.
 •  37% схиляються до того, що присутність майбутнього тата в пологовій кімнаті забезпечує психологічну підтримку породіллі.
 • 37 и 15% пов’язують можливість такої підтримки з особливостями жінки й чоловіка відповідно.

На думку більшості респондентів, коли чоловіки прагнуть потрапити на пологи власної дружини, ними керують шляхетні мотиви:

 • лише 11% лікарів схиляються до того, що майбутні татусі не довіряють медичному персоналу;
 • 14% — що чоловіки роблять це під тиском моди;
 • 24% — що чоловіки прагнуть бути причетними до народження дитини.
 • 21% — що чоловіки роблять це, бо турбуються про здоров’я дитини й дружини.
 • 13% — що майбутні татусі бажають першими побачити власну дитину.
 • 16% — що чоловіки не в змозі відмовити дружині.

 

Лише 13% опитуваних лікарів упевнені, що чоловік здатний підтримати дружину під час пологів, 23% — схильні так думати, 30% респондентів у цьому сумніваються, 4% — категорично не вважають українських чоловіків здатними підтримати дружину. 30% — вважають, що це залежить від індивідуальних особливостей чоловіків. До того ж:

 • 53% респондентів не вважають пологи чоловічою справою;
 • 47% — не погоджуються з твердженням, що пологи — не чоловіча справа.
 • 45% вважають пологи неестетичними.
 • 27% категорично не згодні, що чоловік не має бути присутній на пологах, оскільки це неестетично.

Цікаво, а де має бути чоловік, коли дружина народжує? Пиячити з друзями? Непорядно. Спокійно працювати на роботі? Нереально. Приймати заспокійливі та терпляче чекати вдома? Не кращий варіант для здоров’я майбутнього татуся. А хіба хтось із лікарів замислюється про естетику, коли приймає пологи? Тут аби все було добре. Чому ми вважаємо, що чоловік думає не так же само, як більшість із нас?

З приводу психотравми різні думки опитуваних лікарів зрівнялися у кількості прихильників:

 • 31% лікарів схильні поспівчувати чоловікам, які, на думку наших респондентів, отримують психологічну травму, якщо будуть присутні під час народження власної дитини.
 • Стільки ж респондентів не бачать ризику психологічної травми.
 • 28% погоджуються, що чоловікам боляче дивитися, як страждає дружина.
 • 36% із цим не погоджуються.
 • 38% респондентів вважають, що все залежить від індивідуальних особливостей подружжя.

 Колеги, а невже хтось із нас вірить, що чоловіки не знають, як жінці боляче і страшно під час пологів? Хіба дружина буде менше страждати, коли чоловіка не буде поряд? Чи справедливо співчувати лише чоловікові?

Лікарі, що взяли участь в опитуванні, в цілому позитивно оцінюють факт перебування в пологовій залі чоловіка для дружини і новонародженого:

 • 31% респондентів вказали, що чоловік спроможний допомогти дружині подолати біль під час пологів;
 • 20% із цим твердженням не згодні;
 • 36% вважають, що це залежить від індивідуальних особливостей майбутніх батьків;
 • 75% позитивно ставляться до ідеї вкласти новонародженого на живіт батькові.

31% респондентів вказали, що присутність чоловіка в пологовій кімнаті підвищує його відповідальність за жінку і дитину, 24% — що це сприяє формуванню батьківських почуттів, 14% — що підвищує самооцінку чоловіка як голови родини, 12% — що зміцнює кохання до дружини.

Лише 20% лікарів позитивно сприймають присутність чоловіка у пологовій кімнаті (13% респондентів вважають, що це дисциплінує персонал, 5% — що це полегшує медикам роботу).

Останнє питання було внесено в анкету на прохання акушерів-гінекологів КНП «Жмеринська ЦРЛ». У житті досить часто трапляються випадки, коли майбутній татусь з’являється на партнерські пологи у стані алкогольного сп’яніння, але сам це категорично заперечує. Колеги вирішили порадитися з лікарями платформи Accemedin.com, як має реагувати лікар у такій ситуації.

Жоден лікар не схоче бачити на пологах татуся напідпитку, але не завжди такі чоловіки адекватно реагують на прохання покинути відділення. Проводити тест на алкоголь без згоди пацієнта медичний працівник не має права. Викликати поліцію — собі дорожче. Потім лікарю ще й спілкуватися з поліцейськими. Можливо, користувачі Accemedin.com поділяться досвідом, як ще можна вирішувати такі ситуації.


Десять років тому я вважала таке ноу-хау, як партнерські пологи, незручним і некорисним не лише для медичного персоналу, а й для породіллі та дитини. Але життя і власний досвід переконливіші за будь-який наказ. Коли побачила, з якою увагою ставляться чоловіки до дружин під час пологів, як турботливо молоді батьки пригортають до себе новонароджених, поспішають сфотографувати сина або дочку, — я перетворилася на завзяту прихильницю партнерських пологів. Завдяки впровадженню партнерських пологів породілля і новонароджений відчуватимуть турботу і піклування про себе найдорожчої людини — чоловіка та батька.


Приємно, що 21% лікарів, що взяли участь в опитуванні, погодилися б на власні партнерські пологи, а 5% — мали такій досвід. Велике спасибі всім, хто взяв участь в опитуванні. Думка кожного з вас цікава редакції Accemedin.com.

 

Шановні акушери-гінекологи!

Редакція нашої платформи приділяє багато уваги питанням акушерства і гінекології. Ви можете переглянути такі матеріали:

Пройти навчальні курси:

У календарі державних і професійних свят немає Дня гінеколога. Свято — не офіційне, але ж це ніяк не завадить привітати вас, шановні акушери-гінекологи, побажати вам і вашим рідним міцного здоров’я, любові, спокою та родинного затишку! Від щирого серця зичимо вам процвітання та благополуччя, професійного зростання й особистого щастя!

 

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Міжнародний день проінформованості щодо си ...
Редкий случай мукополисахаридоза VI типа: ...
Медична сестра і діабет
Медична допомога дітям у рамках Програми м ...
Клініко-цито-морфологічна діагностика канд ...
Інфекції, що викликаються вірусами герпесу ...
Состояние временных параметров сердечного ...