Клінічний випадок. Гіперглікемічний стан у дитини на тлі фебрильних судом

Дата публікації: 22.10.2018

Автори: Юдіна Ольга лікар-педіатр Жмеринської ЦРЛ

Ключові слова: гіперглікемічний стан, фебрильні судоми, негоспітальна пневмонія, бронхіт

На планове обстеження привели хлопчика М., 2 роки 4 місяці, маса тіла – 11 кг, зріст – 96 см. Дитина дуже активна, охоче відповідає на запитання лікаря, швидко рухається.

З анамнезу: від другої доношеної вагітності, других пологів, масою тіла при народженні – 3050 г, довжиною тіла - 51 см, оцінка за шкалою Апгар 8-9 балів. Під час вагітності мати перенесла ГРІ. Старшій дитині 10 років, здорова.

Природне вигодовування — до 2-х років. Хворів на респіраторні вірусні інфекції. Ацетонемічного синдрому, зі слів мами, до першої госпіталізації, не було. Алергії на продукти харчування та ліки не спостерігалось. Спадковість по цукровому діабету та епілепсії не обтяжена. Мама в дитячому віці хворіла на «ацетон», але цукор у крові ніколи  не підвищувався. Щеплення проведено з порушенням календаря через відсутність вакцин на момент народження.

Вперше доставлений до ЦРЛ каретою швидкої допомоги в віці 11 місяців (травень  2017 року). Діагноз на момент госпіталізації: гострий ринофарингіт, фебрильні судоми.

Особисто лікар судом не спостерігав. На догоспітальному етапі внутрішньом’язово введено сибазон і преднізолон. Дитина госпіталізована до відділення інтенсивної терапії.

Загальний аналіз крові: рівень гемоглобіну — 125 г/л, кількість еритроцитів — 3,7 ×1012, лейкоцитів – 6,4×1012, еозинофілів - 2%, паличкоядерних – 3%, сегментоядерних – 4%, лімфоцитів - 64%. Цукор крові — 18 ммоль/л.

Аналіз сечі мати не зібрала.

Хлопчику призначена інфузійна терапія ізотонічним розчином натрію хлориду, оскільки на момент госпіталізації до стаціонару інсуліну ультракороткої дії не було. Після проведення консиліуму з спеціалістами обласних закладів дитину переведено до обласної дитячої клінічної лікарні. Приблизно за 6 годин після лабораторного обстеження в ЦРЛ на момент госпіталізації до обласної дитячої клінічної лікарні цукор крові – 4,0 ммоль/л.

Після обстеження цукровий діабет та неврологічна патологія виключені.


Вдруге госпіталізований до відділення інтенсивної терапії ЦРЛ в жовтні 2017 року (1 рік 4 місяці) з діагнозом: фебрильні судоми на тлі гострого бронхіту.

На момент госпіталізації цукор крові — 20 ммоль/л, ацетон сечі 4+ (++++).

Загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі – без особливостей.

Аналіз кала на я/г виявив яйця аскарид. Глікозильований гемоглобін лабораторія ЦРЛ не визначає.

Після 8 годин інфузійної терапії з 1 ОД інсуліну рівень цукру в крові зменшився до 4 ммоль/л. Із другої доби перебування у стаціонарі переведений до педіатричного відділення, де протягом 7-ми діб отримував лікування з приводу гострого бронхіту.  Під час стаціонарного лікування глікемія не перевищувала 4,0 ммоль/л. 

Після 8 годин інфузійної терапії з 1 ОД інсуліну рівень цукру в крові зменшився до 4 ммоль/л. 

На момент виписки зі стаціонару мамі дитини надано рекомендації щодо лікування аскаридозу. Повторно планово обстежений в обласних лікувальних закладах: виконано МРТ, УЗД мозку та внутрішніх органів, проведено повне лабораторне обстеження. Цукровий діабет виключено. Стан дитини розцінений як гіперглікемія на тлі фебрильних судом.


Лікувався в педіатричному відділенні ЦРЛ – серпень 2018 року (2 роки 2 міс) з приводу негоспітальної пневмонії. Епізодів гіперглікемії та кетонурії не спостерігалось. Дієтичних обмежень батьки не дотримуються. Періодично (зі слів мами, раз на місяць) проводять глікемічний контроль. При підвищенні температури тіла до 37,8˚С дають парацетамол для дітей у сиропі.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Вітряна віспа та оперізувальний герпес
Методи спортивної візуалізації
Клінічне завдання. Підвищена кровоточивіст ...
Бронхіальна астма, поєднана з еозинофільни ...
К вопросу о новой классификации заболевани ...
Вибори до Верховної Ради 2019: результати ...
Клінічний випадок: фібриляція передсердь