Клінічне завдання. Рекурентна інфекція дихальних шляхів. Діагностичний пошук

46-річна пацієнтка Л. госпіталізована до стаціонару із пневмонією. За останні шість місяців у неї виникало три епізоди гарячки та кашлю з виділенням гнійного мокротиння. Один з епізодів був пов’язаний із правобічним плевритним болем у грудях, лікування пацієнтка отримувала амбулаторно.

Анамнез. Протягом п’яти років Л. відчуває труднощі під час ковтання. Спочатку відчуття мало турбувало її, з часом стан прогресивно погіршувався. Після проковтування їжі в пацієнтки з’являється відчуття, що їжа «затримується» за грудниною. Особливо часто воно виникає після вживання твердих продуктів. За останні два місяці пацієнтка втратила 5 кг маси тіла. Останнім часом пацієнтка звернула увагу на появу відрижки і блювання неперетравленою їжею.

Три роки тому за направленням лікаря загальної практики пацієнтці було проведено ендоскопію верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, під час якої патологічних змін не було виявлено. Це трохи заспокоїло пацієнтку, однак проблема з ковтанням їжі залишилася нез’ясованою і з часом лише посилювалася.

В іншому анамнез без особливостей. Пацієнтка працює продавцем. Вона не курить.

Об’єктивно. Пацієнтка худа. Під час аускультації над правою легенею вислуховується крепітація. При фізикальному обстеженні з боку інших органів та систем організму патології не виявлено.

Імовірним діагнозом у цієї пацієнтки є ахалазія кардії — хронічне нервово-м’язове захворювання, при якому не відбувається рефлекторне розкриття кардіального отвору стравоходу під час проходження по ньому їжі. При рентгенологічному дослідженні виявлено розширений, заповнений їжею та рідиною стравохід. Ендоскопічне дослідження на початкових стадіях захворювання може не виявляти патологічних порушень. Наразі в пацієнтки визначається розширення стравоходу внаслідок порушення евакуаторної функції, що призводить до регургітації його вмісту в дихальну систему з формуванням рецидивних респіраторних інфекцій.

При рентгенологічному дослідженні виявлено розширений, заповнений їжею та рідиною стравохід

Така аспірація найімовірніше відбувається в нічний час переважно у правий головний бронх через його анатомічні особливості, з появою крепітації у правих нижніх відділах легені. Дисфагія часто виникає на ранніх етапах розвитку захворювання, має тенденцію проявлятися під час вживання їжі будь-якої консистенції, що вказує на моторні порушення стравоходу. Дисфагія під час вживання твердої їжі зазвичай вказує на обструкцію стравоходу.

Діагноз ахалазії кардії встановлюють на підставі рентгенконтрастного дослідження барію сульфатом, яке дає змогу виявити розширення просвіту стравоходу. Більшу цінність для встановлення діагнозу ахалазії є езофагоманометрія. 


Інші поширені причини дисфагії — доброякісні стравохідні стриктури з кислотним рефлюксом, злоякісні структури, зовнішня компресія стравоходу.


 

Клінічне завдання

Ознайомтеся з варіантами розв’язання цього клінічного завдання.

Чи показані цій пацієнтці прокінетичні засоби?

  • А. Показані, оскільки покращують евакуацію стравохідного вмісту у шлунок.
  • В. Протипоказані, оскільки підвищують тонус кардіального сфінктера.
  • С. Показані, оскільки мають антиеметичну дію.

На підставі наведеної клінічної ситуації дайте відповідь на запитання до матеріалу, обравши один із вищезазначених варіантів.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Мультикистозные заболевания легких (часть ...
Обновленные рекомендации EULAR по лечению ...
Безопасность режимов противотуберкулезной ...
Системний підхід до надання медичної допо ...
Порушення серцевого ритму. Частина 3. Дифе ...
Аналіз опитування «Моє ставлення до медичн ...
Лікування інсультів у дітей