Професор Крамарьов розповів про особливості COVID-19 у дітей

Дата публікації: 04.03.2021

Автори: Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: педіатрія, COVID-19, Професор Крамарьов

26 лютого на платформі «Аксемедін» відбувся вебінар «COVID-19 у дітей: особливості перебігу та практичні рекомендації». Експертом вебінару став доктор медичних наук, професор Сергій Крамарьов.

На початку свого виступу професор Крамарьов зазначив, що у світі вже існують сотні тисяч публікацій на тему коронавірусної інфекції, однак переважна більшість із них присвячена перебігу хвороби у дорослих. Це пояснюється тим, що COVID-19 у дітей зустрічається рідше. Так, на початку пандемії питома вага дітей серед всіх хворих в Україні становила 7,2%, а вже у січні 2021 року вона знизилась до 5,9%.

Зараз же спостерігається спалах захворюваності на COVID-19 у дітей у західних областях України. На щастя, зазначив експерт, у дітей інфекція перетікає легше, серед них значно менше хворих у критичному стані та госпіталізованих, ніж серед дорослих пацієнтів. Однією із особливостей перебігу коронавірусної хвороби є те, що ризик розвитку тяжкого захворювання у дітей у 25 разів нижчий, ніж у дорослих, а ризик смерті менший у 500 разів.

У приблизно третини дітей COVID-19 перебігає безсимптомно.

Однак, згідно з результатами досліджень, близько 7% дітей із коронавірусною хворобою мали рентгенологічні ознаки пневмонії – навіть за умови відсутності проявів захворювання. Щодо тих дітей, які були госпіталізовані, то 77% з них мали одне або декілька супутніх захворювань (гідронефроз, лейкемію, інвагінацію тощо).

Професор Крамарьов звернув увагу на групи ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19. За словами спікера, до них належать діти з довгостроковими захворюваннями органів дихання, діти з імуноскомпрометованими станами, діти з гемодинамічно значущими вадами, а також діти віком до 1 року.

Щодо новонароджених дітей, то найчастіше їхнє інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом від інфікованої людини, а трансплацентарний шлях передачі вірусу на сьогодні є недоведеним. Здебільшого перебіг хвороби безсимптомний, однак ризики збільшуються у недоношених немовлят та у новонароджених із супутніми захворюваннями.

Для уникнення ризиків матерям варто використовувати медичні маски та підтримувати гігієну рук під час будь-якого контакту з немовлям. Категорично забороняється одягати маску на дитину молодшу 2 років – це може призвести до гіпоксії. Також дорослим необхідно за можливості дотримуватись дистанції, а під час грудного вигодовування – мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючими засобами.


Чому ж діти хворіють на COVID-19 менше, аніж дорослі?

Експерт розглянув декілька теорій, які можуть пояснити таку статистику. Так, у дітей природжена ланка імунної системи краще відповідає на вірусні інфекції, відсутній надмірний синтез прозапальних цитокінів, кращий стан слизових дихальних шляхів. Окрім того, у ранньому віці переважає фетальний гемоглобін, із яким вірус не здатен з’єднуватись.

Розповів професор Крамарьов і про клінічні симптоми коронавірусної інфекції у дітей. Так, найчастішими проявами хвороби, як і в дорослих, є лихоманка, кашель, відчуття слабкості. Окрім того, можуть бути біль у горлі, задишка, діарея тощо.

Найчастіше інфікування відбувається через тісний контакт із членами родини – вони є джерелом інфікування у 90% випадків. Експерт звернув увагу і на те, що основним джерелом інфекції при спалахах у школах є дорослий персонал. Після появи симптомів діти розповсюджують вірус у тій же кількості, що й дорослі, проте виділення РНК вірусу з верхніх дихальних шляхів відбувається порівняно коротше – протягом 5-7 днів.

Спікер зосередив увагу на особливостях діагностики дітей із COVID-19. За словами Сергія Крамарьова, діти із легким і середньотяжким перебігом не потребують ретельного обстеження. У разі тяжкого перебігу можуть бути потрібні клінічний аналіз крові, дослідження сечовини та електролітів, печінкових проб, D-димеру та інших показників. Також у деяких випадках рекомендовано мікробіологічне та радіологічне дослідження.

До лікування дітей з коронавірусною хворобою є різні підходи і залежать вони також від тяжкості перебігу. Так, у разі легкого та середньотяжкого перебігу хвороби рекомендується підтримувальна симптомна терапія – без надмірного використання специфічних медикаментозних засобів. Якщо ж дитина має тяжкий або критичний ступінь тяжкості, окрім підтримувальної терапії може розглядатись і лікування противірусними препаратами, використання ситуативної чи патогенетичної терапії. Проте експерт наголосив, що рішення про початок такої терапії повинно прийматись індивідуально у кожному випадку.

Під час перебування дитини у стаціонарі варто уникати обстежень, що сприяють розповсюдженню вірусу (наприклад, ЛОР-обстеження). Також необхідно проводити моніторинг кожні 4 години для виявлення тяжких випадків чи погіршення стану пацієнта. Якщо ж протягом тривалого часу спостерігається сатурація нижче 93%, рекомендується введення кисню через маску. Також спікер надав рекомендації щодо антикоагулянтної та гормональної терапії у дітей.


Особливу увагу професор Крамарьов приділив мультисистемному запальному синдрому.

Це новий синдром, який частіше виявляють у дітей та підлітків із COVID-19, ніж у хворих дорослих.

Проявляється він у осіб від 0 до 21 року лихоманкою із температурою понад 38 градусів тривалістю більше 72 годин. Для синдрому характерний тяжкий перебіг хвороби, а також мультисистемне ураження органів (двох і більше).

Виникає мультисистемний запальний синдром зазвичай через 2-4 тижні після перенесеної COVID-19. Також для синдрому характерні і інші прояви – висипання, гіпотензія або шок, гострі шлунково-кишкові проблеми тощо. Відмінністю синдрому від хвороби Кавасакі є наявність підтвердженого COVID-19. У завершальній частині свого виступу спікер розповів про особливості лікування мультисистемного синдрому на різних лініях терапії.

Щоб переглянути повний запис вебінару від професора Крамарьова, перейдіть за посиланням.

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Медичні помилки: юридичний ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Громадське обговорення «Зм ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ: Посилена рутинна вакцинаці ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ: Посилена рутинна вакцинаці ...
ЗАПИС вебінару від Тетяни Чумаченко "COVID ...
ЗАПИС вебінару від Юрія Кучина "Інтенсивна ...
COVID-19. Помилки року: погляд інфекціоніс ...