Помилки в акушерстві: головне з виступу проф. Медведя та проф. Камінського

Дата публікації: 02.03.2021

Автори: Медведь Володимир ІсааковичЧлен-кореспондент НАМН України, д.м.н, професор, завідувач відділення внутрішньої патолоії вагітних ДУ "Інститут педіатріїї, акушерства і гінекології НАМН України" , Камінський В'ячеслав ВолодимировичДоктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України, заслужений лікар України, завідувач кафедри акушерства, гінекології та репродуктології НУОЗУ імені П.Л. Шупика, голова Виконавчого комітету Асоціації акушерів-гінекологів України

Ключові слова: вебінар, Володимир Медведь, В’ячеслав Камінський

26 лютого на платформі «Аксемедін» відбувся вебінар «Медичні помилки в акушерстві». Його експертами стали доктори медичних наук, члени-кореспонденти НАМН України професори В’ячеслав Камінський та Володимир Медведь.

На початку своєї розмови спікери зосередили увагу на материнській смертності. За словами експертів, саме її показники є одним із базових критеріїв якості роботи закладів охорони здоров’я, а зменшення рівня материнської смертності – пріоритетне завдання лікарів. До того ж, професор Медведь також зауважив, що материнська смертність може слугувати показником не лише якості системи охорони, а й загального соціально-економічного розвитку країни.

Експерти звернулись до статистики та прокоментували показники материнської смертності в Україні. За останні декілька років така смертність була зумовлена переважно прямими акушерськими причинами, тобто тими, що безпосередньо пов’язані з вагітністю. Зокрема, йдеться про ті проблеми та ускладнення, які вважаються контрольованими: масивні кровотечі, еклампсія, акушерський травматизм, сепсис тощо.

Так, однією із найпоширеніших причин материнської смертності є масивна кровотеча. Експерти виділили декілька проблем, пов’язаних із нею, а саме: несвоєчасне діагностування об’єму крововтрати, неправильна тактика інфузійно-трансфузійної терапії, несвоєчасне використання утеротонічних засобів тощо.

Низка помилок може призвести і до акушерської емболії. Зокрема, лікарі можуть не дотримуватись клінічного протоколу, стикаються з проблемою чіткого виділення вагітних групи високого ризику, не залучають лікарів-анестезіологів до пологів жінок із групи ризику. Професор Камінський та професор Медведь також зосередили увагу на проблемі агресивного ведення пологів. На думку експертів, партнерські пологи можуть стати своєрідним «запобіжником» для уникнення агресивного ведення пологів.

Несвоєчасне діагностування та лікування інфекційних ускладнень, надмірна і необґрунтована антибіотикотерапія, несвоєчасне хірургічне лікування вогнища інфекції, невмотивовані огляди, форсування пологів – це приклади помилок, які можуть призвести до акушерського сепсису. Прееклампсія та еклампсія може стати причиною материнської смертності через проблеми із використанням ранніх маркерів для визначення ризиків, а також через недооцінку прогресування гестозу, несвоєчасну госпіталізацію та розродження.

Володимир Медведь та В’ячеслав Камінський розповіли і про непрямі причини материнської смертності, такі як ВІЛ, хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутворення, інфекції (зокрема, сепсис неакушерського походження, пневмонії, ГРВІ, туберкульоз, гострі гепатити).


Серед помилок, яких часто припускаються пацієнти, експерти зосередили найбільшу увагу на несвоєчасному зверненні вагітних жінок до лікарів. Також професор Медведь зазначив, що вагітним жінкам слід вести щоденник вагітності, аби слідкувати за своїм самопочуттям, особливо якщо у жінки є значуща екстрагенітальна патологія. Зокрема, спікер дав поради лікарям щодо тривожних симптомів, на які варто особливо зважати, якщо у жінки є, наприклад, хронічна гіпертензія, цукровий діабет, серцева недостатність чи висока легенева гіпертензія.

Щодо лікарських помилок, то професори розповіли про дві протилежні проблеми: лікарську бездіяльність та надмірну активність у лікуванні. На думку експертів, більш небезпечною помилкою є саме надмірна активність: невмотивоване призначення потужних фармакологічних засобів, невиправдане хірургічне втручання, накладання циркулярних швів. До помилок професори віднесли й направлення пацієнтів на необґрунтовані дослідження, а також лікування отриманих результатів аналізів, а не діагнозу пацієнта.

На завершення свого виступу професор Камінський та професор Медведь висловили свою думку щодо домашніх пологів. Так, експерти вважають, що такі пологи є невиправданим ризиком, адже під час будь-яких пологів може статися ситуація, за якої пацієнтка потребуватиме ургентної кваліфікованої медичної допомоги.

Повний запис вебінару «Медичні помилки в акушерстві» доступний на платформі «Аксемедін». Нагадуємо, що вебінар сертифіковано ГО «Асоціація акушерів-гінекологів України». Тож у разі успішного проходження тестування за матеріалами вебінару Ви отримаєте 1 бал БПР. Тестування з'явиться на платформі впродовж 2-х тижнів після дня проведення вебінару.

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Вебінар від Ольги Голубовської "COVID-19. ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ: Сезонна вакцинація проти г ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ «Як медичному викладачеві п ...
Актуально про COVID-19. Відповіді на запит ...
Актуально про COVID-19. Відповіді на запит ...
ЗАПИС десятого дня вебінарів міжсекторальн ...
ЗАПИС Вебінару від Юрія Кучина "Інтенсивна ...