Погляд нефролога: яких помилок припускалися лікарі під час боротьби з COVID-19?

Дата публікації: 22.02.2021

Автори: Іванов Дмитро ДмитровичЗаслужений лікар України, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри нефрології та нирково-замісної терапії НУОЗУ ім. П.Л.Шупика., Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: нефрологія, вебінар, COVID-19, Дмитро Іванов

19 лютого на платформі «Аксемедін» відбувся вебінар «COVID-19: помилки року. Погляд нефролога», автором якого виступив професор, доктор медичних наук,

завідувач кафедри нефрології та НЗТ НУОЗУ ім. П. Л. Шупика Дмитро Іванов. На вебінарі експерт розповів, які лікарські помилки призводили до тяжких наслідків у пацієнтів із хронічними хворобами нирок.


На початку свого виступу професор Іванов зосередив увагу на механізмі проникнення вірусу в клітину організму через АПФ-рецептори. Дослідження доводять, що низька летальність від вірусу спостерігається у дітей та вагітних саме через низьку експресію АПФ-рецепторів. Спікер зауважив, що ці рецептори знаходяться не лише в альвеолярних клітинах легень, а й в очах, клітинах стравоходу, ентероцитах товстої кишки, міокарді, а також у проксимальних канальцях нирок та сечовому міхурі, що робить ці органи більш вразливими до вірусу.

Експерт розповів, що SARS-CoV‐2 спричиняє 2 типи ураження нирок: внаслідок ГРВІ (гломерулонефрит та так звана «COVID-нефропатія»), а також ураження на тлі лікування коронавірусної інфекції (гостре ураження нирок як у пацієнтів з хронічною хворобою нирок, так і в людей без ХХН). Під час вебінару професор Іванов дав кілька практичних порад, зокрема – щодо лікування пацієнтів інгібіторами іРААС. За словами експерта, інгібітори АПФ та блокатори рецепторів ангіотензину можуть збільшувати ризик виникнення тяжкого перебігу COVID-19.

Особливу увагу спікер приділив європейському дослідженню ERACODA, основною метою якого є вивчення клінічного перебігу COVID-19 та результатів, включно з госпіталізацією та смертністю пацієнтів, які отримували нирково-замісну терапію. Результати дослідження свідчать про те, що смертність від COVID-19 становить 23% у пацієнтів на діалізі та 17% у пацієнтів з трансплантацією нирки. Щодо пацієнтів без ХХН, то результати ще одного дослідження свідчать про виникнення гострого ураження нирок у 36,6% хворих на COVID-19. Важливо також те, що зі зниженням функції нирок смертність при COVID-19 на тлі ХХН та у разі прийому РАС зростає, більше ніж у разі прийому БРА.

Спікер зосередив увагу на світових рекомендаціях щодо лікування хворих на COVID-19 з точки зору нефрології. Згідно з цими рекомендаціями, лікарям не варто скасовувати іРААС та цитостатичні препарати; так само не варто і підвищувати дози глюкокортикоїдів. Однак не слід допускати і дегідратації у пацієнта, а у своїх діях керуватись офіційними рекомендаціями, а не особистою думкою.

Також у своєму виступі професор Іванов проаналізував з точки зору досвідченого нефролога ті лікарські помилки, які на своїх вебінарах озвучував професор Сергій Дубров. Так, необґрунтоване призначення антибіотиків може призвести до бактеріємії і токсичного впливу, гострого ураження нирок. Призначення кортикостероїдів без необхідності в оксигенотерапії може збільшувати летальності у разі наявності у пацієнта ХХН. Надмірна інфузійна терапія спричиняє гостре ураження нирок при ХХН та СН.

Повний запис вебінару з професором Дмитром Івановим ви можете переглянути тут.

Також нагадуємо, що скоро на платформі «Аксемедін» з’явиться тестування з вебінару «COVID-19: помилки року. Погляд нефролога». У разі успішного проходження тестування ви зможете отримати сертифікат Української асоціації нефрологів та 1 бал БПР!

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Сергій Дубров: COVID-19. Помилки року. Час ...
Актуально про COVID-19. Відповіді на запит ...
Юрист розповів про поширені медичні помилк ...
ЗАПИС вебінару від Романа Колесника "Заход ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Медичні помилки: розбір з ...
Професор Крамарьов розповів про особливост ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Грип та COVID-19: «ідеальн ...