Амбулаторний етап: як помилялись лікарі первинної ланки під час боротьби з COVID-19

Дата публікації: 15.02.2021

Автори: Дубров Сергій ОлександровичДоктор медичних наук, професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НМУ ім. О.О. Богомольця, експерт МОЗ, Президент ГО «Асоціація анестезіологів України», Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: вебінари, Сергій Дубров


У п’ятницю, 12 лютого, на платформі «Аксемедін» відбувся вебінар від професора Сергія Дуброва «COVID-19: Помилки на первинній ланці». Цей вебінар став вже другим вебінаром від Сергія Дуброва у серії заходів, присвяченій лікарським помилкам. Цього разу професор зосередив увагу на тому, яких помилок допускалися лікарі на амбулаторному етапі та які організаційні проблеми при цьому виникали.

На початку свого виступу професор Дубров прокоментував актуальну статистику щодо хворих на коронавірусну інфекцію. Зокрема, спікер зауважив, що більшість таких хворих лікуються амбулаторно, а у лікарнях сьогодні є непоганий резерв ліжок. Так, вільними зараз є близько 70% ліжок із тих, що були виділені для пацієнтів із COVID-19.

Основну частину вебінару експерт розпочав із поширених лікарських помилок на амбулаторному етапі. Частою помилкою, наприклад, залишається недотримання лікарями Стандарту медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» та Протоколу надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19). В обидва цих документи за час пандемії неодноразово були внесені зміни, тож деякі лікарі припускаються помилок, не слідкуючи за оновленнями або ж просто ігноруючи їх.

Складною для деяких лікарів первинної ланки є проблема  прийняття рішення про госпіталізацію пацієнта. Професор Дубров нагадав, що пацієнтам із легкою та середньотяжкою формою захворювання слід лікуватися амбулаторно, якщо вони не належать до груп ризику. Госпіталізація ж показана за деякими клінічними критеріями, зокрема: збільшення ЧДР до понад 30 дихань за хвилину, кровохаркання, зниження сатурації до менш як 92%, а також наявність ГРДС, сепсису (та/або септичного шоку) або ж СПОН. Для визначення рівня тяжкості пневмонії експерт порадив використовувати об’єктивовані шкали, зокрема – шкалу CURB-65.

Все ще часто лікарі припускаються помилок, призначаючи антибіотики пацієнтам, які не мають супутньої бактеріальної інфекції. Сергій Дубров продемонстрував небезпеку цієї помилки на декількох клінічних прикладах, коли пацієнтам із легким перебігом лікарі призначали препарати із грубими помилками. Також спікер вкотре звернув увагу на призначення кортикостероїдів – такі препарати експерт радить застосовувати лише для лікування пацієнтів, що потребують кисневої підтримки.

Під час призначення антикоагулянтів, зокрема низькомолекулярних гепаринів, професор Дубров наголосив на дотриманні протоколів лікування. Для визначення необхідності профілактики венозного тромбоемболізму експерт порадив використовувати шкалу Padua.

Багато помилок, на думку експерта, виникало і в площині організації надання медичної допомоги. Наприклад, деякі лікарі з часом стали недбало ставитись до засобів індивідуального захисту. Також спікер зосередив увагу на проблемах, пов’язаних з організацією маршруту пацієнта з респіраторними захворюваннями. Нехтування потребою у направленні пацієнта на ПЛР-тестування – ще одна поширена помилка лікарів первинної ланки. За словами Сергія Дуброва, в Україні вже представлена достатня кількість лабораторних центрів, які надають послуги подібного тестування.

У завершальному блоці експерт розповів про амбулаторне лікування постковідного синдрому. Зокрема, нині існує проблема тривалого лікування постковідного синдрому, адже пацієнти, що вже перехворіли на COVID-19 стикаються із низкою негативних наслідків для здоров’я.

Звертаємо вашу увагу на те, що вже завтра, 16 лютого, на платформі «Аксемедін» буде доступне тестування за матеріалами вебінару «COVID-19: Помилки на первинній ланці». Успішно пройшовши тестування, ви отримаєте сертифікат на 1 бал БПР від ГО «Асоціація анестезіологів України»!

Також професор Дубров отримав багато запитань від лікарів щодо правильної діагностики та лікування коронавірусної хвороби, тож зовсім скоро на платформі «Аксемедін» з’явиться окремий вебінар із відповідями Сергія Дуброва на запитання, що найбільше хвилюють глядачів. Слідкуйте за нашими новинами, аби не пропустити цей захід!

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Медичні помилки: розбір з ...
ЗАПИС вебінару Романа Колесника "Актуальні ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Преіндукція та індукція по ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ: "COVID-19: готовність №1 д ...
ЗАПИС вебінару від Олени Колесникової "COV ...
Імунодефіцити в дітей: найважливіше з вебі ...
Актуально про COVID-19. Відповіді на запит ...