Небезпечний пластик

Дата публікації: 05.07.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: пластик, поліетилен, день без пластикових пакетів, за звільнення від пластика


3 липня — Міжнародний день без пластикових пакетів (International Plastic Bag Free Day). Це — глобальна ініціатива, що спрямована на відмову від використання виробів із пластику.

• За даними ООН, протягом одного року у світі використовують 5 трильйонів поліетиленових торбинок.

• Щороку до світового океану потрапляє 8 мільйонів тонн пластику.

• 80% морського сміття — пластик.

• Щохвилини у світі використовується 1 мільйон пластикових пакетів.

• У природному середовищі поліетилен розкладається більше 200 років, а пластик – майже 450 років. 

Поліетилен був випадково створений 1933 року на хімічному заводі у Великобританії і спочатку таємно використовувався британськими збройними силами під час Другої світової війни. 1965 року поліетиленова торбинка для покупок була запатентована шведською компанією Celloplast. Пластиковий пакет розроблений інженером Стеном Густавом Тулін (Sten Gustaf Thulin). Після контролю 80% ринку Європи, пластикові пакети «емігрували» до Америки, і вже у 1979 році були широко представлені у Сполучених Штатах. Компанії по виробництву пластикових торбинок агресивно просували свою продукцію. Вони представляли її як якіснішу у порівнянні з паперовими і тканинними виробами.

• 1997 року моряк і дослідник Чарльз Мур (Charles Moore) виявив Велику тихоокеанську сміттєву пляму — накопичення величезної кількості пластикових відходів (1,6 мільйонів квадратних кілометрів). 

• Було помічено: поліетиленові пакети вбивають морських черепах, які помилково приймають їх за медуз і з’їдають.

• Бангладеш став першою країною в світі, яка ввела заборону на використання тонких пластикових торбинок 2002 року.

• Її приклад швидко наслідували й інші країни: Південна Африканська Республіка, Руанда, Китай, Австралія, Італія.

• З вересня 2016 року до глобального руху «За звільнення від пластика» приєдналися майже 1500 різних громадських організацій. 

Поряд з широким застосуванням у повсякденному житті, вироби із пластику задовольняють багато потреб у сфері охорони здоров'я. Але, за твердженням екологів, основна проблема пластику полягає в тому, що немає способу його безпечно утилізувати. Відходи із пластику засмічують землю і воду, завдають шкоду дикій природі. 

Пластикові відходи можуть розпадатися в навколишньому середовищі на дрібні полімерні компоненти, які становлять небезпеку для навколишнього середовища. 

• Під час їх спалювання виділяються парникові гази, пов'язані зі зміною клімату. 

• Поховання таких використаних виробів, особливо у тих величезних обсягах, які зараз виробляються — непрактичне використання земельних ресурсів.

• Існує небезпека потрапляння шкідливих компонентів у ґрунтові води.

Важко уявити, що соска або гумова качечка зроблять дитину товстішою. Але за результатами дослідження 2012 року, фталати (містяться в пластику, з якого зазвичай роблять пустушки і іграшки) можуть бути пов'язані з вищими показниками ожиріння у дітей. 

• Виявилося: хімічна речовина диетілгексилфталат (ДЕГФ) здатна змінювати біологічні функції, які беруть участь у метаболізмі ліпідів

• У дослідженні діти з найвищим рівнем ДЕГФ мали майже у 5 разів «більше шансів» захворіти на ожиріння порівняно з тими, у кого рівень ДЕГФ був найнижчий.

Фталати структурно нагадують природні гормони. Вони можуть «втручатися» у біологічні процеси. 

• На думку вчених, фталати зменшують дію андрогену, який знижує індекс маси тіла

• Вони також можуть порушити функцію щитовидної залози, яка грає роль в збільшенні ваги. 

• Зменшення синтезу андрогенів чи гормонів щитовидної залози може вплинути на апетит або швидкість метаболічних процесів.

Інші дослідження пов'язують фталати з ростом грудей у хлопчиків, репродуктивними проблемами у чоловіків і низькою масою тіла при народженні. 

Натепер ми використовуємо безліч пластикових медичних виробів.

• Фталати становлять до 40% ваги пакетів для зберігання крові, до 80% — ваги трубок, що використовуються для катетерів, а також для штучного годування або дихання.

• Випадковий вплив хімікатів пластику під час медичних процедур практично неминучий, проте прямий вплив на здоров'я пацієнтів залишається невідомим. 

• Безперервний контакт з пластиковими виробами з початку до кінця життя призводить до того, що хімічні інгредієнти, деякі з потенційно небезпечними ефектами, утворюють стійкі концентрації в організмі людини.

2019 року на конференції Американської кардіологічної асоціації з фундаментальних серцево-судинних наук у Бостоні було представлено результати дослідження, що проводилось на щурах. Вчені з’ясували: фталати негативно впливають на передачу електричних серцевих імпульсів. Ці хімічні речовини змінили у щурів ритм роботи синоатріального вузла. 

Людству доведеться вирішувати проблему утилізації пластику. Вчені вже винайшли 5 типів біополімерів, що здатні біологічно руйнуватися під дією мікроорганізмів, ультрафіолету, компостування, води. Редакція платформи «Аксемедін» не закликає Вас відмовитися від пластикових шприців або катетерів. Але відвідати продовольчий магазин з торбинкою із паперу або тканини, викинути пластикову пляшку в окремий спеціальний контейнер для переробки — найменше, що ми можемо зробити для запобігання пластикової екологічної катастрофи.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
МОЗ оприлюднило Проєкт Плану заходів
Внурішньолікарняна інфекція — вигадка?
Ключові компоненти з інфекційного контролю ...
В Україні офіційно затвердили сучасні стан ...
Піклування про себе — безпека для оточення
Щодо лабораторної діагностики цукрового ді ...
Пестициди — безвихідь цивілізації