Вчення про самопізнання і методи управління психікою

Дата публікації: 22.06.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: йога, день йоги, хатха-йога, асани, гаряча йога


Організація Об'єднаних Націй на вимогу громадськості 2014 року проголосила 21 червня Міжнародним днем йоги (International Yoga Day). Мета проведення International Yoga Day: інформувати суспільство про важливість йоги і її вплив на здоров'я людини.

Слово «йога» походить із санскриту і означає поєднання, з'єднання, об’єднання.

Український тлумачний словник надає два визначення терміну «йога»: 

• У філософських системах Стародавньої та середньовічної Індії – вчення про самопізнання і методи управління психікою і психофізіологією людини з метою звільнення від пут матеріального існування, що досягається методами морального і фізичного тренування.

• Давньоіндійська філософська школа ідеалістичного напряму, за вченням якої людина може злити свою душу з Богом, досягти найвищого блага самопізнання, самозаглиблення, цілком звільнивши свою свідомість від впливів зовнішнього світу. 

Батьком сучасної йоги вважається стародавній індійський мудрець Патанджалі — людина, яка систематизувала всі аспекти йоги у певний формат і представила йога-сутри. Зазвичай, зі словом «йога» у сучасному світі асоціюється хатха-йога та її сучасні різновиди — система поз для всього тіла — асанів і дихальних вправ — пранаями. Цей особливий вид фітнесу набуває все більшої популярності у західному світі. 

Йога допомагає: 

• зменшити стрес і занепокоєння;

• нормалізувати артеріальний тиск;

• знизити частоту серцевих скорочень. 

На додаток до плавних вправ (асанів або поз), що фокусуються на правильному диханні, позі і медитації, практика поєднується з філософією, яка прагне до рівноваги тіла, розуму і духу. Існує багато стилів, форм, інтенсивностей йоги.

хатха-йога — новачкам може сподобатися її повільний темп і легші рухи;

йога Айенгара (ай-н-гар) — включає опори в пози і фокусується на симетрії і вирівнюванні тіла;

вини-йога (ві-коліно-йога) — дуже м'який стиль, який часто рекомендується новачкам, і коли йога використовується в якості лікувальної терапії;

йога Шивананда (Шива-Нанда) також зосереджується на м'яких рухах поряд з акцентом на глибоке розслаблення;

йога Кундаліні (кун-ду-ліні) призначена для вивільнення потоку енергії за допомогою дихання і співу; 

пренатальна йога допомагає жінкам підготуватися до пологів і навіть може сприяти зміцненню здоров'я дитини;

йога Бікрам (гаряча йога) — проводиться у кімнаті з температурою повітря до 105 градусів за Фаренгейтом, щоб викликати сильне потовиділення. 

Через надмірний тепловий вплив, Бікрам-йога не підходить для людей з серцевими або легеневими захворюваннями, а також для людей, які перенесли тепловий удар в минулому

• Жінкам з синдромом полікістозних яєчників варто подумати про те, щоб зайнятися усвідомленою практикою йоги для полегшення симптомів і нормалізації рівню андрогенів. Дослідники виявили: година занять йогою, що проводяться тричі на тиждень протягом 3 місяців, знижає рівень тестостерону на 29%. 

• Результати дослідження Медичної школи Бостонського університету (Boston University School of Medicine) доводять: йога і дихальні вправи можуть бути корисним додатковим лікуванням клінічної депресії або великого депресивного розладу

• Йога — ефективна альтернатива фізіотерапії для полегшення болю в спині і відновлення функцій. Пацієнт може разом з лікарем обрати методику реабілітації чи комбінувати їх залежно від переваг, доступності та вартості послуг. 

• Йога і дихальні вправи позитивно впливають на стан дітей з синдромом дефіциту уваги і гіперактивності. Після спеціальних занять, у дітей поліпшується увага, знижується гіперактивність. Діти довше залишаються пильними і можуть довше займатися складними справами. 

Дослідження, що проводилось 2015 року вченими Центру здоров'я, втручання і профілактики (Center for Health, Intervention, and Prevention) Каліфорнійського університету, пролило нове світло на те, чому люди починають займатися йогою і що змушує їх дотримуватися її протягом тривалого часу. Виявилося — справа не так у фітнесі, як у вірі. Було проведено опитування 500 осіб, що займаються фітнес-йогою:

• Більшість респондентів вказали основні причини для початку практики йогою: бажання покращати гнучкість і приведення тіла в задовільну фізичну форму.

• Основна мотивація для тих, хто довгий час продовжував практику, змінилася.

• Серед причин, за якими вони продовжували практику йоги, учасники назвали зняття стресу, почуття спільності і самопізнання. Найпоширеніша відповідь — духовність

Тема Міжнародного дня йоги 2021: «Йога для благополуччя»

Всесвітня організація охорони здоров'я згадує йогу як засіб поліпшення здоров'я у Глобальному плані дій з фізичної активності на 2018-2030 роки: активніші люди для здоровішого світу.

Світ відновлюється після впливу пандемії COVID-19. Але звіти Всесвітньої організації охорони здоров'я показують: SARS-CoV-2  не «залишить людство» ще багато років. 

• Крім безпосереднього впливу на фізичне здоров'я, пандемія COVID-19 також посилила психологічні страждання і проблеми з психічним здоров'ям.

• Ідея йоги в просуванні як фізичного, так і психічного благополуччя людства натепер, як ніколи, актуальна.

Тому так важливо спонукати людей залишатися вдома і вести здоровий спосіб життя, займатися фізичними вправами і йогою

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
МОЗ оприлюднило Проєкт Плану заходів
Програма медичних гарантій-2021: розпочато ...
Фізична активність зменшує ризик серйозних ...
Чому важливий інфекційний контроль
В Україні офіційно затвердили сучасні стан ...
Займатися бігом — зберігати здоров'я собі ...
Чи потрібен аналіз власних професійних пом ...