Здавайте кров, нехай у світі пульсує життя

Дата публікації: 15.06.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: препарати крові, донорство, день донора, донація крові, нехай у світі пульсує життя, стратегія трансформації системи крові


Гасло Всесвітнього дня донора крові 2021: «Здавайте кров, нехай у світі пульсує життя!»

• Ідея підкреслює важливий внесок донорів крові у збереження життя людей. 

• Це глобальний заклик до того, щоб більше людей у всьому світі регулярно здавали кров і робили цим внесок у поліпшення здоров'я.

Про історію дня донора і важливість препаратів крові можна почитати у матеріалах:

«World Blood Donor Day 2019 – «Безпечна кров для всіх!»

«70% донорів здають кров лише раз у житті»

Натепер людство не винайшло замінника людської крові

Вчені з Каролінського інституту виявили зв'язок між певними групами крові і 49 захворюваннями. Дослідження, яке включає дані про понад ніж 5 мільйонів осіб і більш ніж 1000 захворювань, підтверджує раніше виявлені зв'язки між певними групами крові і підвищеним ризиком утворення тромбів, кровотечі або гіпертонії вагітних. Результат опублікований у квітневому номері журналу eLife. 

Погляди на кров як на джерело життєвої сили призвели до думки про можливість зцілення за її допомогою від важких хвороб

Результати рандомізованого подвійного сліпого контрольованого дослідження щодо запобігання пандемій (Global Alliance for Preventing Pandemics), спонсором якого виступав Глобальний альянс, доводять:

Переливання плазми осіб, які одужали від COVID-19, може поліпшити виживаність у пацієнтів з тяжкою формою захворювання

• Показник смертності на 28-й день у групі лікування був вдвічі менше, ніж у контрольній групі (12,6% проти 24,6%). 

• Тенденція до поліпшення клінічного статусу спостерігалася серед пацієнтів, які отримували інфузії плазми тих, хто одужав, менш ніж через 7 днів після появи симптомів.

• У статті відзначено, що попередні дослідження такого зв’язку не виявили.

За даними Американського Червоного Хреста, антитіла до COVID-19 були виявлені в крові приблизно кожного п'ятого із невакцинованих донорів за перший тиждень березня 2021 року. За словами Вільяма Шаффнера (William Schaffner), доктора медичних наук, радника з вакцин Центрів США по контролю і профілактиці захворювань:

• донори крові не є випадковою вибіркою із загальної популяції;

• але ці дані свідчать про те, що значна частина населення США, зокрема донори крові, інфікована COVID-19;

• і про те, що у величезної частини населення США (80% донорів крові) немає імунітету проти COVID-19. 

За результатами дослідження, що опубліковано 27 травня в журналі «Трансфузія» (Transfusion), немає причин змінювати поточну практику скринінгу донорів крові у відповідь на пандемію COVID-19.

Дослідники прийшли до висновку: 

• ймовірність того, що реципієнт переливання отримає кров з залишковою кількістю SARS-CoV-2, становила приблизно 0,001% — близько 1 з 100 000;

• ймовірність передачі SARS-CoV-2 під час переливання крові незначна порівняно з повітряно-крапельним шляхом передачі COVID-19.

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (Food and Drug Administration) не вимагають тестування зразків крові на SARS-CoV-2 у донорів крові, але вимагають, щоб донори проходили скринінг на клінічні симптоми COVID-19 і інфекції протягом 14 днів після здачі крові.

Лікар, пацієнт якого потребує негайного введення препаратів крові, знає: найрідкісніша група крові — та, якої немає на полиці, коли вона вкрай потрібна пацієнту.

• 2019 року уряд України прийняв рішення про системну трансформацію системи крові. 

• Основна мета реалізації Стратегії — забезпечення рівноправного та своєчасного доступу пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості до 2022 року. 

Донором в Україні може бути кожен дієздатний українець віком від 18 років з вагою тіла не менше за 50 кг у разі відсутності протипоказань. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік (через 10 тижнів після донації), жінкам — 4 разів на рік (через 13 тижнів після донації).

• У США Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів встановило мінімум: через 8 тижнів після донації для чоловіків і жінок. 

• У Франції та Німеччині чоловіки можуть здавати кров кожні 8 тижнів, а жінки — кожні 12. 

12 червня громадська організація «Всеукраїнська асоціація донорів України» провела щорічну церемонію нагородження заслужених, почесних, регулярних донорів і донорів-амбасадорів за версією ДонорUA — DonorUA AWARDS.


Редакція платформи «Аксемедін» дякує всім лікарям, які безоплатно добровільно стають донорами крові. Саме завдяки Вашій небайдужості у світі пульсує життя!

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Займатися бігом — зберігати здоров'я собі ...
Вода — це життя
Небезпечний пластик
Чому важливий інфекційний контроль
Діагностика цукрового діабету: зворотний з ...
Лариса Колос: відповіді на питання глядачі ...
Ключові компоненти з інфекційного контролю ...