Важливість охорони навколишнього світу

Дата публікації: 07.06.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: вода, день довкілля, проблеми навколишнього середовища, повітря, вплив на здоров’я


Всесвітній день довкілля (World environment day) — 5 червня — одне з найбільших щорічних заходів, що проводяться під патронатом Організації Об'єднаних Націй (далі — ООН) з метою:

• підвищення обізнаності населення про значення природи;

• поглиблення суспільного усвідомлення необхідності зберігати і покращувати довкілля;

• підкреслення необхідності у зміні ставлення людини до природних ресурсів.

Обрання цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972) за результатами якої створено Програму ООН щодо навколишнього середовища (ЮНЕП). 2000 року цього дня розпочато програму ООН «Тисячоліття довкілля – приступити до дій». Більше про це можна почитати в матеріалі «Або ми покінчимо із забрудненням довкілля, або воно покінчить з нами!».

Редакція платформи «Аксемедін» знайшла кілька цікавих фактів щодо впливу довкілля на здоров’я населення:

Повітря

Ми оточені хімічними речовинами в повітрі, яким дихаємо. Складний процес вивчення впливу забрудненого повітря на організм людини включає вивчення здоров’я людей, які зазнали впливу певної хімічної речовини, а також — дослідження на тваринах, лабораторні тести.

Майже 7 мільйонів осіб у світі щорічно вмирають передчасно через забруднене повітря

• Дослідники із Каліфорнійського університету в Девісі виявили зв'язок між забрудненням повітря, що пов'язане з дорожнім рухом і підвищеним ризиком сеніальної деменції, зокрема хвороби Альцгеймера. 

• За результатами досліджень, що опубліковані у травневому номері «Американського журналу респіраторної та інтенсивної терапії», діти, матері яких під час вагітності піддавалися сильному впливу ультрадрібнодисперсних частинок у забрудненому повітрі, з більшою ймовірністю захворіють на астму. 

• Спеціалісти лікарні Джона Хопкінса (Johns Hopkins Medicine) вивчали одну з відомих причин аносмії — тривалий вплив забрудненого повітря. Було виявлено: попадання PM2,5 (твердих частинок пилу, бруду, сажі, диму, органічних сполук, металів) у дихальні шляхи, збільшує ризик втрати запаху майже вдвічі (у 1,6 —1,7 раза). 

Американська академія педіатрії в травні 2021 року опублікувала заяву про політику, що спрямована на виявлення небезпеки хімічного забруднення повітря і заохочування політики, яка сприятиме поліпшенню здоров'я дітей. Автори відзначають: поліпшення якості повітря на національному або регіональному рівнях, призводить до поліпшення показників здоров'я дитячого населення

Вода

Кількість прісної води на Землі обмежена, а її якість постійно піддається загрозам. Якості води можуть загрожувати інфекційні агенти, токсичні хімічні речовини, радіологічні небезпеки.

• Вміст нітратів у питній воді пов'язаний з підвищеним ризиком мимовільних передчасних пологів, як показало дослідження, що опубліковано 5 травня в журналі «Перспективи гігієни довкілля» (Environmental Health Perspectives). 

• Боротьба з шистосомозом залежить від лікування інфікованих людей. Але зростає розуміння того, що екологічні чинники також необхідно враховувати під час створення програм профілактики. Зміна клімату і підвищення температури води можуть вплинути на кожну стадію циклу передачі шистосомозу. Встановлено, що і паразити, і інфіковані ними прісноводні молюски чутливі до температури води. Ризик передачі шистосомозу досягає піку, коли вода нагрівається до 21,7⁰С.

• Сім років тому державна політика жорсткої економії призвела до кризи з питною водою у Флінті, штат Мічиган. Під час опитування понад 300 жителів, 10% повідомили, що у них спостерігався підвищений рівень свинцю в крові, майже половина респондентів скаржилися на шкірну висипку, понад 40% зазнали випадіння волосся, чверть респондентів мали депресію або занепокоєння, а майже у третини були симптоми посттравматичного стресового розладу, безпосередньо пов'язаного з водною кризою. 

• Через недостатній розподіл питної води в напівзасушливих районах Бразилії, його бідне населення часто вдається до споживання води із автоцистерн і резервуарів, які не пройшли дезінфекцію. Вода, споживана в цих умовах, як правило, містить мікроорганізми, які протягом епідемії хвороби Зіка могли посилити дію вірусу в інфікованих людей на північному сході Бразилії. 

Збереження належної якості прісної води важливо для забезпечення запасів питної води, виробництва харчових продуктів та рекреаційного водовикористання.

Виклики ХХІ сторіччя

У країнах з низьким і середнім рівнем доходу для перероблення свинцевих акумуляторів часто використовуються методи, які значно забруднюють навколишнє середовище. 

• Наприклад, плавка в кар'єрі піддає ризику отруєння свинцем близько 16 мільйонів осіб. 

• Дослідження, яке проводилось у Бангладеші, виявило близько 300 ділянок рециркуляції з підвищеними концентраціями свинцю в ґрунті.

• Вчені підрахували: близько 700 000 осіб у цій країні проживають на забруднених ділянках. 

• Франція приховувала рівні радіоактивності, яких зазнала Французька Полінезія під час французьких ядерних випробувань в Тихому океані з 1966 по 1996 рік, коли було інфіковане майже все населення Полінезії — близько 110 000 людей. 

Вчені Університету Суонсі (Swansea University) виявили потенційно небезпечні хімічні забрудники, які виділяються з одноразових масок у разі занурення у воду. Дослідження показує високий рівень забрудників у силіконових і пластикових волокнах звичайних одноразових масок:

• свинець;

• сурму;

• мідь.

Збільшення кількості одноразових масок та пов'язаних з ними відходів через пандемію COVID-19 було задокументовано як нова причина забруднення довкілля. 

Експерти ООН наголошують: тільки міжнародне співробітництво може гарантувати подальший безпечний розвиток планети. Не менш важливо, щоб кожна людина усвідомила важливість охорони навколишнього світу. Це нескладно — посадити дерево, взяти участь у прибиранні території, сортувати сміття, змінити поліетиленовий пакет на екологічну торбинку.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Ключові компоненти з інфекційного контролю ...
До Всесвітнього дня боротьби проти СНІДу ...
Дані про щеплення вноситимуться до ЕСОЗ — ...
Всесвітня стоматологічна федерація заклика ...
Наталія Виноград: відповіді на питання гля ...
Ожиріння: пандемія сьогодення
Прийміть рішення кинути курити