COVID-19: відповіді професора Сергія Дуброва на актуальні запитання

Дата публікації: 06.05.2021

Автори: Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: вакцинація, COVID-19, запитання, Дубров

29 квітня на платформі «Аксемедін» відбувся довгоочікуваний вебінар від відомого лікаря-анестезіолога – професора Сергія Дуброва.

Вебінар «Актуально про COVID-19: питання-відповіді» був проведений задля того, аби лікарі платформи «Аксемедін» мали змогу поставити запитання щодо коронавірусної хвороби, що їх хвилюють, та отримати фахову відповідь.

Свою доповідь спікер розпочав із аналізу динаміки захворюваності на COVID-19 в Україні та світі. Згідно з цими даними, нині в Україні проходить лише друга хвиля захворюваності за весь час поширення пандемії, а не третя, як дехто вважає.

Однак ця хвиля є значно серйознішою, адже у пацієнтів спостерігається тяжчий перебіг, а мутовані штами вірусу вже поширюються територією всієї України.

З вебінару ми зібрали найважливіші запитання лікарів та відповіді на них.


- Чи потрібно буде вакцинуватись від COVID-19 щороку?

Щодо того, наскільки тривалим буде ефект від вакцини, точних даних ще немає, проте проводяться дослідження. Деякі експерти прогнозують, що вакцинацію потрібно буде робити принаймні раз на декілька років. Також професор Дубров розповів, які вакцини є доступними в Україні сьогодні.


- Як правильно призначати гепарин?

Експерт зауважив, що більше переваг є у використанні саме низькомолекулярних гепаринів. Проте, якщо у медичному закладі немає еноксапарину, можна використовувати і нефракціонований гепарин. Але у такому разі слід пам’ятати, що під час використання нефракціонованого гепарину шляхом постійної інфузії потрібно контролювати АЧТЧ кожні 4-6 годин.


- Які найдієвіші методи реабілітації пацієнтів, що перенесли COVID-19?

Відповідаючи на це запитання, професор Дубров зазначив, що у МОЗ вже створена робоча група, яка розробляє програму реабілітації для пацієнтів, що перенесли коронавірусну хворобу. Так, у більшості областей вже навіть створені реабілітаційні відділення. Сам же процес реабілітації хворого, за словами експерта, залежить від того, яка система найбільш уражена. Для прикладу спікер розглянув ураження з боку дихальної, серцево-судинної системи та дав рекомендації щодо лікування таких пацієнтів.


- Чи потрібно вакцинуватися особам, які вже перехворіли на COVID-19?

Спікер звернув особливу увагу на те, що вакцинуватися потрібно незалежно від того, чи перехворіла особа на COVID-19. Адже вже існує багато прикладів пацієнтів, що захворіли вдруге та зіткнулися зі значно тяжчим перебігом хвороби.


- Чи можлива вакцинація для людей, що інфіковані ВІЛ?

Професор Дубров зазначив, що відповідь на це запитання можна віднайти в Наказі МОЗ №2070 від 11.10.2019. У цьому Наказі детально йдеться про особливості вакцинації осіб з високим та низьким рівнем імуносупресії. Так, вакцинація повинна проводитись з урахуванням графіку лікування хворого. Це ж стосується і онкохворих пацієнтів – проведення профілактичних щеплень відбувається залежно від проведення курсу хіміотерапії.


- Як відрізнити постковідний синдром від «лонг-ковіду»?

Експерт навів визначення гострого COVID-19, «лонг-ковіду» та симптоматичного COVID-19, який продовжується, а також коротко розповів про особливості кожного з них, описав найпоширеніші ознаки і симптоми, що залишаються у пацієнтів після одужання.


- Чи є ефективним використання дихальних тренажерів?

Так, подібні тренажери доводять свою ефективність. Наприклад, пацієнтам із дихальною недостатністю і з фіброзом легень рекомендують використовувати спеціальний дихальний тренажер. Відповідаючи на це запитання, експерт також дав декілька порад та застережень щодо їхнього використання.


- Чи справді дексаметазон є головною причиною підвищення рівня цукру крові у пацієнтів з COVID-19?

Справді, глюкокортикостероїди можуть бути причиною гіперглікемії. Проте і сам вірус SARS-CoV-2 вражає бета-клітини підшлункової залози, що також може супроводжуватись гіперглікемією.


- Якими є відмінності у веденні пацієнтів на амбулаторному етапі у випадку «британського» штаму?

Спікер вкотре зауважив, що, перш за все, лікарям слід керуватися офіційними протоколами лікування пацієнтів з COVID-19. Адже відмінностей у веденні пацієнтів з різними штамами вірусу немає, зокрема тими ж самими є рекомендовані дозування препаратів.


- Який оптимальний період перебування пацієнта на ШВЛ і термін трахеостомії?

За словами експерта, неможливо визначити оптимальний термін перебування пацієнтів на ШВЛ, оскільки це залежить від стану пацієнта, тяжкості ураження легень та його готовності до самостійного дихання. Щодо трахеостомії, то професор Дубров зазначив, що він є прихильником ранньої трахеостомії, а тому в більшості пацієнтів з COVID-19 трахеостомія виконується протягом перших 5-7 днів з моменту інтубації.


Нагадуємо, що на платформі «Аксемедін» вже вийшло тестування з вебінару «Актуально про COVID-19: питання-відповіді»! Скористайтеся нагодою отримати сертифікат від Асоціації анестезіологів України та 1 бал БПР!

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Захист грудного вигодовування: спільна від ...
Ожиріння: пандемія сьогодення
Ключові компоненти з інфекційного контролю
Засоби індивідуального захисту в період па ...
Американський Центр з контролю захворювань ...
Нераціональне використання антибіотиків у ...
Мікроорганізми можуть сприяти розвитку ста ...