Проблема розсіяного склерозу

Дата публікації: 27.05.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: розсіяний склероз, дослідження, МРТ, день розсіяного склерозу, N-ацетилглюкозамін


Міжнародний День розсіяного склерозу (World Multiple Sclerosis Day) був встановлений Міжнародною федерацією товариств розсіяного склерозу з метою:

інформування суспільства про проблему розсіяного склерозу;

розширення глобального руху організацій розсіяного склерозу і об’єднання національних і регіональних організацій;

пошуку джерел фінансування глобального руху з проблем розсіяного склерозу.

Редакція платформи «Аксемедін» пропонує ознайомитись зі збіркою останніх публікацій щодо розсіяного склерозу із медичних наукових видань.

Роль мовних навичок у швидкості мови людей з розсіяним склерозом 

Стаття під такою назвою була опублікована 16 лютого 2021 року в журналі «Розсіяний склероз і спадкові захворювання» (Multiple Sclerosis and Related Disorders). 

• Деякі дослідження припускали, що мовні здібності у людей з розсіяним склерозом значною мірою, не порушені

• Останні дослідження показують: можуть існувати легкі мовні порушення, але вони занадто незначні, щоб їх можна було кількісно оцінити за допомогою стандартних нейропсихологічних тестів. 

• Як наслідок, дефіцит вербальної швидкості, що спостерігається при розсіяному склерозі, часто пов'язують з порушенням швидкості обробки і виконавчих функцій, а не з мовними здібностями.

Дослідники Фонду Кесслера (Kessler Foundation) озвучили гіпотезу, що дефіцит вербальної швидкості у пацієнтів із розсіяним склерозом може відображати як порушення мовних здібностей, так і швидкість оброблення інформації. 

Розсіяний склероз не погіршує прогноз для пацієнтів з раком грудей

19 травня в журналі «Неврологія» опубліковано результати дослідження вчених Манітобського університету (University of Manitoba) у Вінніпезі (Канада), у якому вивчався вплив захворюваності розсіяним склерозом на показники виживаності пацієнток з раком грудей.

• Автори дійшли висновків, що розсіяний склероз не збільшує ризик смерті від злоякісного захворювання за стандартизованих показників.

• Збільшення смертності від «будь-яких інших причин» може бути пов'язано з низкою чинників, які не є наслідком новоутворення або протиракової терапії.

За словами авторів роботи, оскільки у дослідженні проводилось спостереження лише жительок Канади, необхідно у майбутньому підтвердити або спростувати ці результати у жінок інших країн. 

Низький рівень похідного моносахариду  — новий біомаркер важкого розсіяного склерозу?

Як повідомляє команда дослідників Центру експериментальних і клінічних досліджень (Experimental and Clinical Research Center) спільної установи Charité - Universitätsmedizin Berlin і Центру молекулярної медицини Макса Дельбрюка в Асоціації Гельмгольца (Max Delbrück Center for Molecular Medicine in the Helmholtz Association) схоже, що N-ацетилглюкозамін, або скорочено — NAG, може відігравати важливу роль у розвитку прогресуючого розсіяного склерозу.

• У разі тяжкої формі розсіяного склерозу концентрація N-ацетилглюкозаміну в сироватці крові значно нижча, ніж у здорових людей або пацієнтів з рецидивуючо-ремітуючим перебігом захворювання.

• В експериментах на мишах спостерігалося, що N-ацетилглюкозамін активує клітини-попередники мієліну, тим самим сприяє як первинній мієлінізації, так і відновленню пошкодженого мієліну.

На думку дослідників, це відкриває нові потенційні можливості для виявлення на ранній стадії пацієнтів з підвищеним ризиком прогресування розсіяного склерозу і відповідного корегування лікування. Результати дослідження опубліковано у «Журналі біологічної хімії»  (Journal of Biological Chemistry) 10 травня 2021 року.

Сучасні методи МРТ можуть виявляти дуже ранні зміни в мозку людей з розсіяним склерозом

У квітневому номері журналу «Мозок» (Brain) за 2021 рік оприлюднено результати дослідження, яке фінансувалося Товариством розсіяного склерозу і благодійною організацією Rosetrees Trust. 

• Ураження білої речовини головного і спинного мозку на звичайній МРТ надають порівняно мало інформації про ступінь і масштаби пошкодження нервової тканини у пацієнтів з розсіяним склерозом.

• Вчені використовували передові методи МРТ щоб дослідити мікроскопічні зміни, які відбуваються в головному мозку людей з початковими симптомами розсіяного склерозу і порівняти результати обстежень з результатами здорових добровольців. 

На МРТ пацієнтів з розсіяним склерозом виявлено зміни концентрації натрію — фундаментального елементу функціонування нашого мозку. Ці зміни, які раніше залишалися непоміченими, можуть мати потенціал для передбачення подальшого перебігу розсіяного склерозу. 

Тема World Multiple Sclerosis Day 2020-2022 – «Зв'язки». Заходи, що проводяться у рамках цього дня спрямовані на побудову зв'язків людей, що страждають на розсіяний склероз, зі спільнотою, отримання ними доступу до якісного медичного обслуговування, подолання самотності і стигматизації. 

Опитування лікарів, що надають допомогу пацієнтам з розсіяним склерозом у США, показує: пандемія COVID-19 значно змінила звичну схему надання медичної допомоги таким пацієнтам. 

• Протягом пандемії, неврологи, що спеціалізуються на розсіяному склерозі, як правило, прописували менше імунодепресантів. 

• Більшість лікарів вказали, що у них є доступ до адекватних засобів індивідуального захисту, але менше 50% повідомили, що у них була адекватна здатність фізично дистанціюватися на роботі. 

• Переважна більшість лікарів використовували телемедицину, щоб їхні пацієнти продовжували отримувати медичну допомогу. 

• Близько 10% респондентів повідомили, що їх перевели на роботу, пов’язану з лікуванням COVID-19. 

За результатами опитування пацієнтів, яке проводилось  вченими Університету Редінга (University of Reading) (Великобританія), найгірші наслідки для психічного здоров'я, пов'язані з пандемією, відчували пацієнти з розсіяним склерозом молодшого віку і особи з прогресуючим перебігом захворювання. 

В Україні налічується понад 21 тисяча людей з розсіяним склерозом, і кожен з них має право розраховувати на якісну і доступну медичну допомогу. 


Більше про розсіяний склероз можна почитати у матеріалах:

«Симптоми розсіяного склерозу часто залишаються непоміченими на перших стадіях»

«Забруднене повітря як можливий фактор ризику розсіяного склерозу»

«Україна закупила високоефективні ліки проти розсіяного склерозу»

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Пийте жирне молоко – будете стрункими
Бюджет МОЗ України-2019: про пріоритетні н ...
400 мільйонів доз вакцини від COVID-19 роз ...
Чому у немовлят, які перебувають на грудно ...
Виявили гени, пов'язані із рецидивною лихо ...
Нове дослідження: відновлення вікової втра ...
Ефективність вакцини БЦЖ від коронавірусу ...