Імунодефіцити в дітей: найважливіше з вебінару професора Волохи

Дата публікації: 22.02.2021

Автори: Волоха Алла Петрівна Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НУОЗУ ім. П.Л. Шупика, Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: педіатрія, імунодефіцит, вебінар, Алла Волоха

18 лютого на платформі «Аксемедін» відбувся вебінар «Імунодефіцити в дітей: тактика діагностики та лікування». Експертом вебінару стала професор Алла Волоха – доктор медичних наук, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НУОЗУ ім. П.Л. Шупика.

На початку свого виступу спікер пояснила різницю між первинними та вторинними імунодефіцитами. Первинні імунодефіцити (ПІД) – це рідкісні генетичні захворювання і, на відміну від вторинних імунодефіцитів, ці аномалії імунної системи є вродженими. Однією з особливостей ПІД є те, що пов’язані із ними порушення можуть відбуватися на будь-якому етапі дозрівання клітин імунної системи – наприклад, у кістковому мозку чи у периферійних органах.


На сьогодні вивчено понад 400 форм ПІД. Їхня частота є різною в різних країнах, однак найчастіше зустрічається селективний дефіцит IgA. В Україні ж виявлено понад 1300 пацієнтів із ПІД. З 10 груп імунодефіцитів в нашій країні найчастіше зустрічається дефіцит антитілоутворення (близько 52,5%).

Професор Алла Волоха зосередила увагу на клінічних ознаках первинних імунодефіцитів, зокрема – на інфекціях, алергічних захворюваннях, злоякісних пухлинах, аутоімунних та аутозапальних захворюваннях. Так, однією з основних ознак ПІД є рецидивні та важкі інфекції, такі як отити, синусити, бронхіти; інфекції шкіри та слизових оболонок, абсцеси м’яких тканин; інвазивні інфекції тощо. Пневмонії, інфекційні ураження ШКТ, інфекції ЦНС, незвичні інфекції (наприклад, аспергільоз) – також можуть слугувати маркерами ІД.

Другою за частотою патологією під час ПІД є аутоімунна патологія. Вона може проявлятися системним червоним вовчаком, аутоімунною цитопенією, васкулітами, рецидивуючою лихоманкою тощо. Слід звертати увагу і на алергічні патології – бронхіальна астма, екзема, алергічний риніт можуть бути ознакою ПІД. EBV-асоційовані неоплазми (переважно лімфоми), пухлини асоційовані з папіломавірусом та навіть схильність до злоякісних пухлин теж можуть бути клінічним проявом первинних імунодефіцитів.

Професор Волоха також розповіла, що найчастіше ПІД починають проявлятися у другій половині першого року життя пацієнта, а у перші 3-4 місяці зазвичай проявляються тяжкі комбіновані ІД. Іноді ж загальний варіабельний ІД може проявитися навіть після 20 років життя. У своїй доповіді, зокрема, автор вебінару описала декілька клінічних випадків, у яких ПІД проявлялись у пацієнтів різного віку.

Важливу роль у лікуванні ПІД грає і діагностика. За словами експерта, таке діагностування потребує клінічного і сімейного анамнезу, фізикального та загальноклінічного обстеження. Окрім того, таким пацієнтам необхідне імунологічне обстеження з урахуванням клінічного фенотипу та генетичне обстеження.

Зупинилась професор Волоха і на основних підходах до лікування ПІД та розповіла про важливість вакцинацій для таких пацієнтів. Особливу увагу експерт приділила відносно новому напрямку діагностики – скринінгу новонароджених на тяжкі комбіновані ІД. За словами професора, у діагностуванні імунодефіцитів надважливу роль грає своєчасне виявлення ПІД на ранніх етапах життя новонароджених.

Спікер розповіла і про особливості вторинних імунодефіцитів (ВІД). Серед цих ІД можуть бути як природні (через недоношеність, похилий вік), так і набуті (ВІЛ, метаболічні захворювання, злоякісні новоутворення тощо) або ж ятрогенні (наприклад, через променеву терапію та ін.).

Важливим елементом супроводу пацієнтів з ВІД, за словами експерта, є імунопрофілактика інфекцій. Спікер зосередила увагу на ВІЛ-інфекції у дітей, адже в Україні виявлено близько 3 000 таких пацієнтів, і майже усі з них отримують антиретровірусну терапію. Професор Волоха наголосила, що можливість проводити таку терапію вже у перші місяця життя людини – це велике досягнення. Адже одне із пріоритетних завдань лікарів – забезпечити якість і тривалість життя дітям з ВІЛ.

Звертаємо вашу увагу, що вебінар «Імунодефіцити в дітей: тактика діагностики та лікування» сертифіковано НУОЗУ ім. П.Л. Шупика. Тож, успішно пройшовши тестування з цього вебінару, ви зможете отримати сертифікат та 1 бал БПР!

Стежте за нашими оновленнями, аби не пропустити появу тестування на платформі!

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Відповіді на запитання лі ...
ЗАПИС дев'ятого дня вебінарів міжсектораль ...
Найважливіше із подій квітня
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Медичні помилки в акушерст ...
Професор Дубров: важливі відповіді на скла ...
ЗАПИС ВЕБІНАРУ. Зміни в протоколі надання ...
Погляд нефролога: яких помилок припускалис ...