Пошкодження мозку в пацієнтів із COVID-19

Дата публікації: 05.01.2021

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: запалення, інсульт, мозок, COVID-19


У процесі поглибленого вивчення впливу COVID-19 на мозок пацієнта, дослідники Національних інститутів охорони здоров’я постійно виявляли ознаки пошкодження у зразках тканин головного мозку осіб, які померли після перенесеного захворювання.

Ці зміни були спричинені стоншенням і порушенням цілісності судин мозку. До того ж, вони не знайшли ознак SARS -CoV-2 у зразках тканин, припускаючи, що пошкодження не були спричинені безпосередньою вірусною атакою на мозок. Результати наукової роботи вчених були опубліковані в New England Journal of Medicine.

"Ми виявили, що мозок пацієнтів, які перенесли інфекцію SARS -CoV-2, може бути сприйнятливий до мікросудинних уражень. Наші результати вказують на те, що причиною цього найімовірніше є запальна реакція організму на вірус", - сказала Авіндра Нат, доктор медичних наук, клінічний директор Національного інституту неврологічних розладів та інсульту, а також автор дослідження. "Ми сподіваємось, що ці результати допоможуть лікарям зрозуміти весь спектр проблем, пов’язаних із вірусом, що дасть змогу покращити методи лікування".

Хоча COVID-19 насамперед є респіраторним захворюванням, пацієнти часто стикаються з неврологічними проблемами, як-от головний біль, марення, когнітивна дисфункція, запаморочення, втома та втрата нюху. Хвороба також може спричинити інсульт та інші важкі патологічні стани. Кілька досліджень показали, що вірус викликає запалення та пошкодження судин. А втім, вчені все ще намагаються зрозуміти, як захворювання впливає на мозок.

У межах цього дослідження науковці провели поглиблене вивчення зразків тканин мозку 19 пацієнтів, які померли після перенесеного COVID-19 у період з березня по липень 2020 року. Зразки від 16 пацієнтів були надані Управлінням судово-медичної експертизи у Нью-Йорку, а інші 3 – патологоанатомічною кафедрою Медичного коледжу Університету Айови. Для дослідження обрали пацієнтів широкого вікового діапазону – від 5 до 73 років, які померли у період від кількох годин до двох місяців після появи симптомів. У багатьох із них був один або кілька факторів ризику, включно з діабетом, ожирінням та серцево-судинними захворюваннями. 

Спочатку вчені використовували спеціальний потужний магнітно-резонансний томограф, який від 4 до 10 разів чутливіший, ніж більшість МРТ-сканерів. У такий спосіб досліджували зразки нюхових цибулин та стовбура мозку кожного пацієнта. Вважається, що ці ділянки дуже чутливі до COVID-19. Сканування показало безліч гіперінтенсивних плям, що вказують на запалення. Також науковці побачили велику кількість темних плям, які можуть бути ознакою кровотечі.

Результати сканування дослідники використовували як орієнтир для детального вивчення плям під мікроскопом. Вони виявили, що яскраві ділянки містили кровоносні судини, які виявилися тоншими, ніж у нормі, а іноді й пропускали в мозок білки крові, як-от фібриноген. Здавалося, що це викликано імунною реакцією. Гіперінтенсивні плями були оточені Т-клітинами крові та власними імунними клітинами мозку. Натомість темні ділянки містили як згустки крові, так і пошкоджені судини, але не мали ознак імунної відповіді.

"Ми були здивовані, адже спершу очікували побачити зміни, спричинені нестачею кисню. Натомість ми помітили мультифокальні ділянки ураження, які зазвичай пов'язані з інсультами чи нейрозапальними захворюваннями", – стверджує доктор Нат.

Насамкінець, дослідники не побачили ознак інфекції у зразках тканин мозку, хоча вони використовували кілька методів для виявлення генетичного матеріалу та білків SARS -CoV-2.

"Надалі ми плануємо вивчити вплив COVID-19 на кровоносні судини мозку і чи саме це викликає деякі коротко- та довгострокові симптоми, які ми спостерігаємо у пацієнтів".

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Гостра стоматологія
Мініінвазивні технології у лікуванні абсце ...
Ultrasound screening of congenital urinary ...
Гострий спокій
Проблема резистентності мікроорганізмів до ...
Україна проводить підготовчі заходи до ева ...
Новий клас антибіотиків широкого спектра