Дослідження: як недосип знижує больовий поріг

Дата публікації: 29.01.2019

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: депривація сну, когнітивні функції, хронічний біль, поріг болю

Нове дослідження, опубліковане в Journal of Neuroscience, показує, що депривація сну підвищує чутливість до болю, приглушуючи знеболювальну відповідь мозку.

Третина дорослого населення у Сполучених Штатах не висипається. Наслідки позбавлення сну для мозку численні, починаючи від стану сп’яніння до порушень когнітивних функцій — здатності вчитися та формувати нові спогади. Нове дослідження виявило інший неврологічний ефект недостатнього сну — підвищену чутливість до болю.

Відсутність сну погіршує в мозку природні механізми зменшення болю, вказано у новому дослідженні, яке привертає увагу до потенційних зв’язків між проблемами зі здоров’ям населення, позбавленням сну, хронічним болем і рецептурною опіоїдною залежністю.

Згідно з останніми оцінками, у США понад 20% населення, або близько 50 мільйонів дорослих, живуть із хронічним болем. Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) повідомляють, що в середньому близько 130 осіб у США щодня помирають від передозування опіоїдів.

Метью Уокер, професор неврології та психології в Університеті Каліфорнії в Берклі, провів дослідження разом із докторантом Адамом Краузе.

Уокер і Краузе завдавали болю 24 здоровим молодим учасникам дослідження, прикладаючи гарячий предмет до їхніх ніг. Водночас вчені спостерігали за мозком учасників, досліджуючи ділянки, які обробляють біль.

На початку дослідження учасники не мали проблем зі сном або будь-яких розладів, пов’язаних із болем. Вчені записали поріг больового синдрому кожного учасника після повноцінного нічного сну, прикладаючи щось гаряче до їхньої шкіри та скануючи їхній мозок за допомогою апарата МРТ. Встановивши поріг болю учасників, вчені повторили їм процедуру після ночі без сну.

«У всій групі учасники відчували дискомфорт за нижчих, ніж попередні показники, температур, що показує, що їхня чутливість до болю зросла після недостатнього сну, — повідомляє провідний автор дослідження Краузе. — Сила впливу була така сама, але різниця в тому, як мозок оцінює біль без достатнього сну».

Дослідники виявили, що соматосенсорна кора головного мозку, ділянка, пов’язана з больовою чутливістю, була гіперактивною, коли учасники не спали достатньо. Це підтвердило гіпотезу про те, що позбавлення сну заважатиме знеболюванню нейронних ланцюгів.

Вчені записали поріг больового синдрому кожного учасника після повноцінного нічного сну, прикладаючи щось гаряче до їхньої шкіри та скануючи їхній мозок за допомогою апарата МРТ. 

Проте основний висновок полягав у тому, що активність прилеглого ядра головного мозку була нижчою за звичайну після безсонної ночі. Прилегле ядро продукує нейромедіатор дофамін, який збільшує задоволення і знімає біль.

«Втрата сну не тільки підсилює больові чутливі ділянки мозку, але й блокує природні центри знеболювання», — пояснює професор Уокер.

Нарешті, дослідники виявили, що острівцева кора головного мозку, яка оцінює болючі сигнали і готує реакцію організму на біль, також була знижена.

«Це критична нейронна система, яка оцінює і класифікує больові сигнали і дає змогу природним знеболювальним засобам організму прийти на допомогу», — відзначає Краузе.


Щоб повторити свої висновки, дослідники також провели опитування понад 230 дорослих, які були зареєстровані на маркетплейсі Amazon's Mechanical Turk. Учасники повідомили про свої схеми сну і рівні чутливості до болю протягом декількох днів.

«Результати чітко показують, що навіть дуже незначні зміни в нічному сні — скорочення, про які багато хто з нас мало думає з погляду наслідків — мають чіткий вплив на ваш поріг болю наступного дня», — пояснює Краузе.


Уокер коментує висновки дослідження, зазначивши, що «оптимістичний підсумок цього дослідження полягає в тому, що сон — це природний знеболювальний засіб, який може допомогти керувати болем, знижуючи його».

За словами професора Метью Уокера, єдине місце, де люди відчувають найбільший біль, — шумна лікарняна палата — це найгірше місце для сну.

«Наші результати вказують на те, що догляд за хворими має бути помітно поліпшений, а лікарняні ліжка треба звільняти раніше, якщо якісний сон буде сприйнятий як невід’ємний компонент управління охороною здоров’я» — підсумовує він.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Коливання рівня глікозильованого гемоглобі ...
Наступні кроки законодавчих змін на «перви ...
Куріння знижує здатність боротися із найне ...
Донори органів із патологічним ожирінням
Стопи: новий симптом COVID-19?
Перша екстрена міжнародна онлайн-конференц ...
Імунна система жінки по-різному функціонує ...