МОЗ України оприлюднило для громадського обговорення наказ про безперервний професійний розвиток лікарів

Дата публікації: 17.01.2019

Автори: Міністерство охорони здоров'я України

Ключові слова: МОЗ України, безперервний професійний розвиток, атестація

МОЗ України впроваджує сучасний підхід до навчання лікарів — безперервний професійний розвиток. Це означає, що лікарі вдосконалюватимуть свої професійні вміння не лише для проформи і від атестації до атестації, а впродовж усього періоду лікарської практики.

Саме від лікаря залежить здоров’я та життя пацієнта, тому актуальні знання і компетенції — основні аспекти цієї професії. Стара система передбачала регламентований перелік видів навчання та не стимулювала лікарів вдосконалюватися. Як наслідок, навчання лікарів здебільшого припадало на останній рік перед процедурою атестації.


Безперервний професійний розвиток (БПР) принципово відрізняється тим, що з його впровадженням лікарі навчатимуться постійно впродовж усього професійного життя. Вони самі обиратимуть заходи професійного розвитку, наприклад конференцію щодо серцево-судинних захворювань чи семінар з туберкульозу, стажування в закордонній клініці чи вузькоспеціалізовані курси. Це дасть можливість пристосовувати навчання до потреб конкретної медичної практики у конкретному лікувальному закладі і надасть безумовні переваги як для лікарів, так і для пацієнтів.


Переваги БПР для лікарів — це:

  • свобода у виборі теми, форми навчання. Відповідно до нової моделі, має відбутися демонополізація освіти: тепер вибір місця чи організації для навчання — це право лікаря;
  • постійний розвиток, що дасть змогу бути конкурентоспроможним у професії;
  • можливість інтегруватись у світову медичну спільноту за допомогою відвідування акредитованих міжнародними організаціями заходів БПР в Україні та за її межами;
  • спрощення процедури атестації (подання звіту про професійну діяльність за останні три роки та співбесіда з комісією не передбачені у новому порядку атестації).

Головна перевага БПР для пацієнтів — кваліфікований та компетентний лікар, який кожного року вдосконалює медичні навички та поповнює знання.

Свобода у виборі теми, форми навчання. Відповідно до нової моделі, має відбутися демонополізація освіти: тепер вибір місця чи організації для навчання — це право лікаря.

Новий підхід скасовує обмеження переліку освітніх провайдерів для лікарів, це фактично демонополізує ринок послуг у сфері післядипломної медичної освіти. Замість надання преференцій винятково державним провайдерам таких послуг цей ринок відкривається для вільної конкуренції.

Докладніше про це — у проекті наказу МОЗ України «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів»​:

3. Установити, що облік балів за проходження безперервного професійного розвитку рекомендований у 2019 році та обов’язковий з 01 січня 2020 року. Щорічна перевірка особистого освітнього портфоліо із балами безперервного професійного розвитку розпочинається у 2021 році.

4. Для лікарів, строк чергової атестації яких настає у 2019 році та які навчалися на передатестаційному циклі у 2018 або 2019 році, нараховується 50 балів безперервного професійного розвитку.

5. Лікарям, строк чергової атестації яких настає:

 1) у 2019 році для атестації необхідно подати щонайменше 50 балів безперервного професійного розвитку, отриманих у 2018 або 2019 році;

 2) у 2020 році для атестації необхідно подати щонайменше 50 балів безперервного професійного розвитку, отриманих у 2019 або 2020 році;

 3) у 2021 році для атестації необхідно подати щонайменше 50 балів безперервного професійного розвитку, отриманих у 2020 році;

 4) у 2022 році для атестації необхідно подати щонайменше 100 балів безперервного професійного розвитку, отриманих у 2020 та 2021 роках;

 5) у 2023 році для атестації необхідно подати щонайменше 150 балів безперервного професійного розвитку, отриманих у 2020, 2021 та 2022 роках;

6. Передатестаційні цикли у 2019 році проводяться для лікарів, що атестуються у 2019 році».

Обговорення наказу МОЗ України «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» триватиме до 14 лютого 2019 року.

Пропозиції та зауваження надсилати на електронну адресу [email protected] або на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Директорат науки, інновацій, освіти та кадрів МОЗ України.

ДЖЕРЕЛО

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
CDC: вірус COVID-19 може передаватися за 4 ...
Низька маса тіла новонароджених пов'язана ...
Бездротовий стимулятор для мозку допоможе ...
У Стенфорді створили імплантат для поверне ...
Від ускладнень грипу померла людина
Ракові клітини молочної залози «харчуються ...
Роз’яснення: Що необхідно зробити регіонам ...