Від очних крапель – до лікування лейкемії

Дата публікації: 19.12.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: лейкемія, неоваскулярні захворювання сітківки ока, Гострий мієлоїдний лейкоз

Активний інгредієнт у краплях, які розробляють для очних хвороб, продемонстрував перспективу лікування агресивної форми раку крові. Вчені з Wellcome Sanger Institute, University of Cambridge, University of Nottingham виявили, що активна сполука очних ліків націлена на певний ген раку та може вбивати клітини лейкемії, не шкодячи здоровим клітинам. Результати були опубліковані в Nature Communications.


Гострий мієлоїдний лейкоз (ГМЛ) — це форма раку крові, яка вражає людей у будь-якому віці, часто потребуючи місяців інтенсивної хіміотерапії та тривалої госпіталізації. Він розвивається у клітинах кісткового мозку, витісняючи здорові клітини. Це у свою чергу призводить до небезпечних для життя інфекцій та кровотеч.

Основні методи лікування ГМЛ не мінялися протягом останніх 30 років, і основний з них — хіміотерапія. Проте більшість хворих не вдавалося вилікувати. До того ж підтип ГМЛ, зумовлений перебудованими в гені MLL (білками гострого мієлоїдного лейкозу), має найгірший прогноз.


У попередньому дослідженні вчені з Інституту Сангера розробили підхід, який ґрунтувався на технології редагування генів CRISPR та допоміг їм визначити понад 400 генів як можливих терапевтичних мішеней для різних підтипів ГМЛ. Було виявлено, що один із генів, SRPK1, необхідний для розвитку AML (мієлоїдної лейкемії), перебудований за допомогою MLL.

Основні методи лікування ГМЛ не мінялися протягом останніх 30 років, і основний з них — хіміотерапія.

У новому дослідженні вчені з Sanger Institute вирішили з’ясувати, як інгібування SRPK1 може вбивати клітини AML. Спочатку вони продемонстрували зупинку зростання цих клітин, а потім вирішили вивчити сполуку SPHINX31, яка інгібує SRPK1. Цю сполуку використовували з метою розроблення очних крапель для лікування неоваскулярних захворювань сітківки ока — зростання нових кровоносних судин на поверхні сітківки, які спонтанно кровоточать та спричиняють втрату зору.

Доктор Джордж Васіліу, один із керівників досліджень Wellcome Sanger Institute та Кембриджського інституту стовбурових клітин повідомив: «Ми виявили, що інгібування основного гена сполукою, яку розробляють для лікування очей, може зупинити розвиток гострого мієлоїдного лейкозу без шкоди для здорових клітин».

Професор Девід Бейтс із Ноттінгемського університету та співзасновник біотехнологічної компанії Exonate, яка займається розробленням очних крапель для лікування захворювань сітківки, додав: «Коли доктор Васіліу сказав мені, що SRPK1 необхідний для виживання форми гострого мієлоїдного лейкозу, я відразу захотів попрацювати з ним, щоб з’ясувати, чи можуть наші інгібітори зупинити зростання клітин лейкемії. Той факт, що сполука діє ефективно, означає можливість розвитку нової терапії лейкемії. Це займе певний час, але дає надію пацієнтам із цим агресивним раком».

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Ракові клітини молочної залози «харчуються ...
Автономізація: При зміні організаційно-пра ...
Дев’ятирічний вундеркінд із сім’ї бельгійс ...
Материнське молоко — найкраща їжа
«Доступні ліки»: у серпні безоплатних преп ...
Проекти вимог до медичних послуг згідно з ...
Спалювання жиру під час вправ покращує тол ...