Нітрати із листових овочів можуть попередити стеатоз печінки

Дата публікації: 18.12.2018

Автори: Редакція «Аксемедін»

Ключові слова: діабет, стеатоз печінки, кардіометаболічні функції, нітрати

Збільшення порцій зелених листових овочів у раціоні може знизити ризик розвитку стеатозу печінки, або її ожиріння. В дослідженні, опублікованому в PNAS, вчені зі шведського Karolinska Institutet показують, що споживання досить великої кількості нітратів, які в природі зустрічаються в багатьох видах овочів, зменшує накопичення жиру в печінці.

Ці висновки стають ще актуальніші, якщо зважити на те, що натепер немає затвердженої схеми лікування цього захворювання, яке може перерости в цироз та рак печінки. Стеатоз — поширена хвороба печінки: лише у США на неї страждає приблизно 25% населення.

«Коли ми додавали нітрати в їжу мишам, яких годували продуктами з високим вмістом жирів і цукрів, ми помітили набагато меншу частку жиру в печінці», — розповідає Маттіас Карлстрем, доцент кафедри фізіології та фармакології Каролінського інституту. 


Результати вчених були підтверджені за допомогою різних досліджень клітинних культур у клітинах печінки людини. Крім нижчого ризику стеатозу, дослідники також спостерігали зниження артеріального тиску та покращення гомеостазу інсуліну і глюкози в мишей з діабетом 2-го типу.

Основне завдання дослідницької групи — профілактика серцево-судинних захворювань і діабету 2-го типу за допомогою зміни раціону та в інший спосіб.

Попередні дослідження показали, що харчові нітрати з овочів підвищують активність мітохондрій — своєрідної енергетичної станції клітини, котра може покращити фізичну витривалість організму. Також було виявлено, що більш високе споживання фруктів і овочів позитивно впливає на серцево-судинну функцію та захищає від діабету.


«Ми вважаємо, що ці захворювання мають схожі механізми, пов’язані з окислювальним стресом, що негативно впливає на кардіометаболічні функції. Зараз ми демонструємо альтернативний спосіб виробництва оксиду азоту, за якого більша кількість нітратів може бути перетворена в оксид азоту та інші біологічно активні види азоту в нашому організмі», — зазначає вчений.

За його словами, досі ніхто не зосереджував увагу на нітратах з погляду їх терапевтичної цінності. Заплановані клінічні дослідження можуть привести до розроблення нових фармпрепаратів та підходів у харчуванні. Поки що більшість лікарів радять їсти багато шпинату, салату й руколи. Доктор Карлстрем наголошує: для позитивного результату достатньо з’їдати 200 г зелені на день.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
МОЗ України розробило новий законопроект п ...
Перший трансплантований пеніс із калиткою ...
Відповіді на поширені питання про безперер ...
Таємниці жіночої фізіології
Новини про «забутий рак»
Стопи: новий симптом COVID-19?
Гідрогель може відкрити нові шляхи для лік ...