Допоки не згасне Полум’я надії

Дата публікації: 11.01.2021

Автори: Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: діабет, підшлункова залоза, інсулін, програма реімбурсації


11 січня 1922 року 14-річний канадець Леонард Томпсон (Leonard Thompson) став першою у світі людиною з цукровим діабетом, якому введення інсуліну врятувало життя.

Більше про це можна прочитати тут.

Леонард прожив ще 13 років, приймаючи дози інсуліну. Іншою менш відомою пацієнткою лауреата Нобелівської премії, одного із відкривачів інсуліну — Фредеріка Гранта Бантинга (Frederick Grant Banting), була Елізабет Хьюз Госет (Elizabeth Hughes Gossett) — дочка голови Верховного Суду США. На терапії інсуліном Елізабет прожила до 73 років і народила трьох дітей.

Діабет є сьомою за значимістю причиною смерті в США. За аналізом Inquirer (британський сайт, що спеціалізований на новинах комп'ютерної та мікроелектронної індустрії), у США 2020 року спостерігалось збільшення смертності серед людей з діабетом. 

• Лише у Нью-Джерсі 2020 року померло від діабету на 33% більше людей, ніж очікувалось.

• Навіть у кращі часи діабет є дорогим, складним і неприємним станом, з яким потрібно справлятися.

Хоча вважається, що пацієнти з діабетом не схильні до підвищеного ризику зараження COVID-19, вони стикаються з подвійним ударом, оскільки пандемія ускладнює їхнє життя:

• Через стрес цукор крові стає менш контрольованим.

• Люди позбавлені можливості відвідувати спортзали.

• Багато осіб з діабетом відзначають збільшення ваги.

• Пацієнти також через страх інфікування своєчасно не звертаються за медичною допомогою. 

У людей з діабетом спостерігаються більш серйозні симптоми COVID-19, особливо, якщо контроль рівня глюкози не є оптимальним. Серед пацієнтів, госпіталізованих через COVID-19 — більша частка хворих на діабет. Протягом 2019 року в Україні:

• щодо цукрового діабету (Е10-Е14) було госпіталізовано 150 465 дорослих і 11 653 дітей;
• цукровий діабет (Е10-Е 14) визнано основною причиною смерті у стаціонарах.

Пандемія COVID-19 також виявила нерівність доступу до медичної допомоги пацієнтів з діабетом через відмінності походження, етнічної належності, країни проживання, доходу. 

Патент на створення інсуліну свого часу розробники продали Університету Торонто (University of Toronto) всього за 3 долари, але перший інсулін був дуже дорогим препаратом, тому ін'єкції отримували тільки важко хворі пацієнти. У 1930-х роках одна американська компанія, завдяки фінансуванню Джона Д. Рокфеллера, почала активно вкладати кошти в масове виробництво інсуліну. Це дозволило знизити ціну цього препарату на 90%. Натепер ціна інсуліну залежить від багатьох факторів: 

• країни виробника;

• дозування;

• форми випуску.

Про препарати інсуліну для українців можна почитати тут.

2021 року Національна служба здоров’я України адмініструватиме реімбурсацію інсулінів.

• За Програмою медичних гарантій, у 2021 році НСЗУ стане єдиним платником за програмою «Лікування інсулінозалежного та нецукрового діабету». 

• Рецепт буде винятково електронним. 

• Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник НСЗУ, як це відбувалося з програмою реімбурсації «Доступні ліки». 

7 липня 1989 року в канадському місті Лондон, Онтаріо, її Величністю Королевою Єлизаветою було запалене Полум'я надії. Цей монумент з вічним вогнем є вшануванням пам’яті Фредеріка Гранта Бантинга і тих, хто постраждав від діабету, а також служить нагадуванням про те, що інсулін управляє діабетом, але не лікує його. 

• Один з методів лікування діабету І типу є багатообіцяючим — трансплантація острівців підшлункової залози. Але для цього потрібна імуносупресія. Власний імунітет призводить до зниження життєздатності й функції трансплантата через п'ять років. Команда дослідників з Університету Алабами в Бірмінгемі (University of Alabama at Birmingham) винайшла простий спосіб захисту пересаджених клітин, покриваючи їх тонкою плівкою з шарів двох біополімерів. Як повідомляється в жовтневому номері журналу Diabetes за 2020 рік, це покриття затримує алотрансплантат і аутоімунне відторгнення у мишей.

• Ліки, що натепер розроблені для проліферації β-клітин, часто неефективні й можуть порушити функції інших типів клітин підшлункової залози. Науковці з клінічної лікарні Гарвардської медичної школи Brigham and Women's Hospital та Інституту Елі та Едіт Л. Бродов (Broad Institute) об'єдналися для розробки проліфераторів наступного покоління, націлених на β-клітини: цинк-зв'язуючих проліків (ZnPD). Щоб домогтися цього, дослідники розробили нову платформу для скринінгу, яка краще представляє β-клітини в лабораторії. Результати цього дослідження представлені в грудні 2020 року.

• У вересневому випуску журналу Diabetes Care за 2020 рік опубліковано результати дослідження «Екологічні детермінанти діабету у молодих» (TEDDY). Діти з підвищеним генетичним ризиком цукрового діабету 1типу спостерігалися щотри місяці щодо виявлення перших аутоантитіл, які спрямовані проти β-клітин підшлункової залози або аутоантитіл до інсулін-асоційованого білка-2 (IA2-2A). Дослідники також шукали подальші появи повторної виробітки аутоантитіл і подальшого розвитку цукрового діабету. На думку авторів роботи, краще розуміння поширення різних аутоантитіл дозволить виявляти дітей з групи ризику на ранніх етапах захворювання. 
Але Полум'я надії у канадському Лондоні згасне тільки тоді, коли буде остаточно розроблено ліки проти цукрового діабету.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Про ліцензування лікарів можна запитати у ...
В Україні підтверджений перший випадок COV ...
Від COVID-19 одужали більше мільйона людей ...
Дослідження: стоншення кори головного мозк ...
1109 нових випадків за добу: поширення COV ...
Переваги стретчингу для зниження артеріаль ...
МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина ...