Шрифт Брайля —допомога соціальної інтеграції людей з вадами зору

Дата публікації: 04.01.2021

Автори: Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: шрифт Брайля, права сліпих, люди з вадами зору, Всесвітній день азбуки Брайля


4 січня Генеральна Асамблея ООН офіційно проголосила Днем підвищення обізнаності про значущість шрифту Брайля як засобу комунікації у реалізації прав сліпих та людей з вадами зору.

Всесвітній день азбуки Брайля (World Braille Day) — це: 

• сприяння поширенню інформації про шрифт Брайля та інші доступні форми спілкування для людей, що не бачать;

• нагадування про важливість незалежності таких осіб;

• можливість підкреслити значущість свободи вираження власної думки;

• допомога соціальної інтеграції людей з вадами зору як це відображено в статтях 21 і 24 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.

Історію розроблення шрифту Брайля та про видання книг шрифтом Брайля в Україні, можна почитати тут.

Зорова і слухова кора вищого порядку виконує певні завдання незалежно від сенсорної модальності. Асоціативна візуальна область є вибірковою для букв, незалежно від того, представлена інформація візуально для типових елементів управління за допомогою шрифту Брайля чи пристроїв сенсорної заміни для сліпих. 

Пандемія COVID-19 значно ускладнила життя людей з вадами зору. Читачі шрифту Брайля повинні торкатися пакетів, щоб прочитати етикетки у супермаркеті чи аптеці. За звичайних обставин це допомагає зберігати незалежність.

• Натепер людям з ослабленим зором доводиться проводити більше часу в потенційно зараженому вірусами середовищі.

• Люди, які погано бачать і живуть одні, стикаються з труднощами у читанні термінів придатності, перевірці інструкцій з приготування їжі на упаковці або перевірці правильності прийому ліків.

У квітні 2020 року дослідники з Університету штату Мен (University of Maine) розробили й протестували новий, дешевий і доступний тип цифрової інтерактивної карти, яка передає інформацію за допомогою вібрації та голосових повідомлень. 

У ході свого дослідження науковці визначили: 

• вібро-звукові карти можуть бути настільки ж ефективними, як і паперові тактильні записи; 

• їх можна відтворювати на планшетах та інших пристроях для поліпшення навичок, необхідних людям зі слабким зором, щоб маневрувати в незнайомих місцях.

На думку авторів дослідження, віброаудіокарти можуть допомогти відкрити нову еру недорогих цифрових інтерактивних карт на мобільних пристроях, до яких зможе отримати доступ велика кількість людей. 

Але про важливість всебічної освіти для сліпих людей саме в дитячому віці свідчать результати дослідження вчених Абердинського університету (University of Aberdeen) та університету Бата (University of Bath):

• У дитинстві почуття «вчать» один одного, дозволяють мозку навчатися за допомогою інформації, до якої він може отримати доступ. 

• Якщо одне з почуттів втрачається в ранньому віці, мозок все ще може компенсувати його втрату, покращуючи сприйняття іншими органами. 

• До восьми або дев'яти років дотик і слух найкраще працюють разом, щоб компенсувати втрату зору.

• Після восьми або дев'яти років здатність отримувати користь від поєднання збережених почуттів фактично втрачається.

Сліпі дорослі часто демонструють кращу тактильну чутливість під час читання шрифту Брайля. Інші функції сприйняття, що залежать від раннього візуального досвіду, як-от визначення відносного положення джерел звуку, у сліпих дорослих серйозно порушені. 

Тільки через 2 роки після смерті Луї Брайля у школі, яку він відвідував у дитинстві, почали навчати дітей читати та писати рельєфно-крапковим тактильним шрифтом. Натепер шрифт Брайля зустрічається на предметах, якими ми користуємося щодня. 

Цьогоріч українці з порушеннями зору зможуть пройти зовнішнє незалежне оцінювання із використанням завдань, надрукованих шрифтом Брайля з української мови і літератури, математики, історії України та біології.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Препарати для COVID-19 можуть підвищувати ...
Від COVID-19 одужали більше мільйона людей ...
Закупівля ліків медзакладами: нова функція ...
Контрацепція і репродуктивне здоров’я
Стартує Всеукраїнський флешмоб серед донор ...
Участь лікарів у безперервному професійном ...
Націленість на ракове оточення для поперед ...