Що відомо про новий штам SARS-CoV-2, який виявлено у Великій Британії

Дата публікації: 22.12.2020

Автори: Центр громадського здоров'я МОЗ України

Ключові слова: COVID-19, новий штам, мутація

14 грудня 2020 року влада Великої Британії повідомила, що в результаті секвенування вірусного геному виявлено новий варіант SARS-CoV-2, носіями якого є не менше 1 000 людей (станом на 13 грудня). Зараз тривають дослідження для розуміння його впливу на клінічну картину та громадське здоров’я.

За інформацією від ВООЗ і CDC, цей варіант SARS-CoV-2 характеризується набором мутацій білка шиповидного відростка.

Деякі з цих мутацій вже були виявлені в інших регіонах світу, але про таке їх поєднання за межами Великої Британії поки не повідомляли. Наразі близько 30 країн Європи вже припинили сполучення з Великою Британією, аби запобігти поширенню нового штаму вірусу.

Поява нового варіанта SARS-CoV-2

За останні тижні Велика Британія зіткнулася зі швидким поширенням COVID-19 у Південно-Східній Англії, що зумовило посилення епідеміологічних і вірусологічних розслідувань.

Аналіз даних секвенування вірусного геному виявив, що значна частина нових випадків належала до нового єдиного філогенетичного кластера. Новий варіант SARS-CoV-2 визначається множинними мутаціями спайк-білків (білків-шипів) — у дуже важливій та несподіваній частині вірусу. Як повідомляють у ВООЗ і CDC, виявлено набір мутацій білка шиповидного відростка: делеція 69–70, делеція 144–145, N501Y, A570D, D614G, P681H, T716I, S982A і D1118H. Мутація N501Y відбулася у рецептор-зв’язувальному домені (RBD).

Незвично велика кількість мутацій спайк-білків та інші геномні властивості нового варіанта SARS-CoV-2 свідчать про те, що цей варіант з’явився не через поступове накопичення мутацій у Великої Британії.

Програми вакцинації від COVID-19 навряд чи могли призвести до появи нового SARS-CoV-2, адже спостережуване збільшення не збігається в часі з початком вакцинації. Новий штам SARS-CoV-2 з’явився до початку кампанії з вакцинації у Великобританії у вересні 2020 року, а потім циркулював серед населення до середини листопада 2020 року.

Можливі причини появи нового варіанта SARS-CoV-2

Одним із можливих пояснень виникнення нового варіанта SARS-CoV-2 є тривала інфекція в одного пацієнта з імуносупресією. Така тривала інфекція може призвести до накопичення мутацій із підвищеною швидкістю.

Іншим можливим поясненням можуть бути процеси адаптації вірусу, що відбуваються в різних сприйнятливих видів тварин, а потім передаються людям від тварин-господарів. Є дані про схожість шипового протеїну зі штамом вірусу, виявленим у норок із Данії.

Мутації SARS-CoV-2

Віруси постійно зазнають мутацій. Поява нового варіанта SARS-CoV-2 очікувана і не є приводом для занепокоєння. Диверсифікацію SARS-CoV-2 внаслідок процесів еволюції та адаптації спостерігають в усьому світі, й вона відбуватиметься через постійне передавання вірусів.

Попередні результати моделювання, повідомлені Великою Британією 19 грудня, дають підстави припустити, що новий варіант SARS-CoV-2 здатний швидше поширюватися між людьми, аніж інші варіанти коронавірусу, із прогнозованим прискоренням передавання до 70%. Будь-яка підвищена передаваність може збільшити ймовірність розповсюдження, особливо в періоди, коли люди часто перебувають у великих компаніях, збираються сім’ями для святкувань, подорожують тощо.

Мутації SARS-CoV-2 та перебіг COVID-19

На сьогодні немає ознак підвищеної тяжкості інфекції (або смертності), що пов’язані з цим варіантом SARS-CoV-2. Так само поки немає доказів того, що він впливає на дію вакцини чи лікування. Утім, варто зауважити, що більшість випадків інфікування новим варіантом SARS-CoV-2 реєстрували у людей до 60 років, у яких рідше розвиваються важкі симптоми.

Вивчення нового варіанта SARS-CoV-2 триває, і результати мають бути найближчими тижнями.

Надзвичайно важливим буде спостереження за ефективністю вакцин проти COVID-19, які зараз використовують зокрема й у Великої Британії. Моніторинг первинної вакцинації також може допомогти зрозуміти, чи впливає новий варіант SARS-CoV-2 на ефективність вакцин.

ДЖЕРЕЛО

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
МОЗ України буде моніторити, як обирають л ...
Дослідники виявили можливу причину смертей ...
Від COVID-19 одужали більше мільйона людей ...
Рослинна сполука зменшує когнітивний дефіц ...
Кардіопротекторна дія омега-3 поліненасиче ...
У Китаї зафіксували 26 смертей від нового ...
Лікарі світу за мир