МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина п'ята

Дата публікації: 16.12.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: психіатрія, МКХ-10, МКХ-11

Колеги!

Публікуємо для вас останню статтю щодо змін, яких зазнав розділ «F» у новому перегляді МКХ-11.

Із загальними змінами в розділі та діагнозах можете ознайомитися в попередніх публікаціях:

МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина перша

МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина друга

МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина третя

МКХ-10 vs МКХ-11: зміни у класі F. Частина четверта


Синдром порушення цілісності сприйняття власного тіла (6C21)

Тривалий час експерти дискутували стосовно того, чи потрібно вносити цей розлад в DSM-IV, DSM-5 та МКХ-10. Проте в жоден із цих класифікаторів розлад не додали. Проте в новому перегляді МКХ на захворювання подивилися по-іншому.

Згідно з критеріями в МКХ-11 цей синдром характеризується стійким наполегливим бажанням фізично стати людиною з інвалідністю так, щоб це було помітно (наприклад, ампутацією кінцівки, параплегією або сліпотою). Зазвичай це бажання з’являється у ранньому або підлітковому віці та проявляється значним дискомфортом або відчуттям певної недоречності через те, що тіло без фізичних вад.

Прагнення фізично стати людиною з інвалідністю часто має негативні наслідки. Наприклад, хворий часто удає з себе таку людину, тому уникає або обмежує соціальні контакти, змінює своє дозвілля на таке, де можна буде імітувати інвалідність. Також людина може завдавати шкоди власному життю та здоров’ю, намагаючись дійсно отримати фізичну ваду.


Ігрова залежність (геймінговий розлад, відеоігрова залежність, код 6C51)

У 2018 році ВООЗ запропонувала додати до МКХ-11 новий діагноз — ігрову залежність. У 2019 році його затвердили та віднесли до підрозділу розладів внаслідок залежної поведінки.

Розлад характеризується наявністю стійкої або періодичної ігрової поведінки (онлайн або офлайн). Ігрова поведінка проявляється:

  • втратою контролю над ігровим процесом (збільшення та неможливість обмежити інтенсивність, частоту, тривалість гри, контролювати час завершення тощо);
  • гра стає пріоритетом над усіма іншими сферами життя;
  • продовження або ескалація гри, попри появу негативних наслідків для здоров’я.

Патерн ігрової поведінки може бути або безперервним, або з епізодичним повторенням. Ігрова поведінка починає суттєво впливати на всі сфери життя людини (особисту, професійну сімейну тощо) або шкодить його здоров’ю. Розлад можна діагностувати, якщо ігрова поведінка проявляється принаймні 12 місяців, хоча цю необхідну тривалість можна буде скорочувати, якщо спостерігаються всі діагностичні критерії та важкі симптоми.

Не всі люди, які багато грають, мають ігрову залежність. Якщо гра не заважає людині працювати, функціонувати в соціуму, тоді така поведінка залежною не вважається.


Компульсивний розлад сексуальної поведінки (гіперсексуальність, код 6C72)

До 2018 року гіперсексуальність хоча й не вважали нормальною поведінкою, проте не класифікували як психічний розлад. У МКХ-11 такий стан внесли до списку розладів, у категорію порушень контролю імпульсів.

Згідно з критеріями, для компульсивного розладу сексуальної поведінки характерний стійкий патерн, що проявляється неможливістю контролювати інтенсивні та повторні сексуальні імпульси або потяги. Симптомами можуть бути повторні сексуальні дії, які стають пріоритетом у житті людини аж до зневаги власним здоров’ям, гігієною, доглядом, діяльністю та обов’язками. Також характерні численні невдалі спроби контролювати сексуальну поведінку. Такі дії продовжуються навіть за умови, що людина не отримує від них задоволення або вони зумовлюють несприятливі наслідки.

Для встановлення діагнозу така поведінка має спостерігатися принаймні 6 місяців, викликати помітний дистрес та значні порушення у різних сферах життя людини. Для діагнозу не оцінюють кількість статевих партнерів, кількість чи тривалість статевих актів тощо.

Іноді люди з таким розладом відчувають сором за свої дії, але не можуть їх контролювати. Тому можливість діагностувати та лікувати цей стан як розлад, ймовірно, зможе допомогти багатьом пацієнтам.

Парафілія є критерієм виключення для встановлення цього діагнозу.


Періодичний експлозивний розлад (періодичний вибуховий розлад код 6C73)

Також в одинадцятому перегляді МКХ до порушень контролю імпульсів додали періодичний експлозивний розлад. У МКХ-10 цей стан класифікували як інший розлад звичок та імпульсів. Він не стосується вибухових приладів.

Періодичний експлозивний розлад характеризується повторними короткими епізодами вербальної або фізичної агресії, руйнуванням майна внаслідок неможливості контролювати агресивні імпульси. Часто інтенсивність поведінки та ступінь агресії не відповідає масштабам проблеми чи стресора. Ці симптоми не можна пояснити будь-яким іншим психічним або поведінковим розладом. Також вони не є складовою хронічного гніву чи дратівливості.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Відбулося перше засідання робочої групи з ...
Закупівля ліків медзакладами: нова функція ...
Щорічний «Movember», або ж «Вусопад»
Незабаром лікарі-ФОП зможуть виписувати ре ...
Порядок перерозподілу коштів на закупівлю ...
Відмова від вакцинації – у десятці глобаль ...
У США почався смертельний грип із блювотою ...