Тривога матері впливає на мозок плода

Дата публікації: 09.12.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: вагітність, тривога, нейронні зв’язки

За результатами досліджень вчених з Національного дитячого медичного центру у Вашингтоні, що були опубліковані 7 грудня цього року у JAMA Open Network, підвищена тривожність у вагітної жінки, ймовірно, впливає на розвиток мозку плода, змінюючи нервові зв'язки ще в утробі.

Це може допомогти пояснити давно виявлену залежність між тривожністю матерів та порушеннями розвитку нервової системи у їхніх дітей, що вказує на нагальну необхідність проведення втручань для діагностики та зменшення стресу вагітних.

Дослідники зауважили, що стрес, тривога або депресія у вагітних жінок пов’язані не лише з поганими акушерськими прогнозами, а також і з соціальними, емоційними та поведінковими проблемами у їхніх дітей. Хоча вплив середовища догляду після народження ускладнює пошук причин, результати постнатальних досліджень, які демонструють значні відмінності в анатомії мозку, вказують на те, що ці проблеми можуть виникати ще під час гестації. Однак Кетрін Лімперопулос, доктор філософії, директор Інституту розвитку мозку Національного дитячого медичного центру США, зазначає, що прямих доказів цього поки що бракує.

Щоб визначити, як ці неврологічні зміни можуть розпочинатися, доктор Лімперопулос разом із науковим співробітником Жозефін Де Асіс-Круз, доктором наук, та з їхніми колегами використали техніку функціональної магнітно-резонансної томографії у стані спокою для дослідження нейронних зв’язків у плодів наприкінці другого та третього триместру.

Дослідники набрали 50 здорових вагітних жінок з низьким рівнем ризику із пренатальних клінік у районі Вашингтона, округ Колумбія, які були добровольцями в рамках масштабного дослідження розвитку мозку плода за наявності складних вроджених вад серця. Учасники цього дослідження у період вагітності від 24 до 39 тижнів заповнювали опитувальники для визначення рівня стресу, тривоги чи депресії. Після цього було проведено сканування мозку кожного плода, щоб встановити зв’язки між окремими ділянками.

Проаналізувавши результати фМРТ у стані спокою, дослідники виявили, що жінки з вищими показниками тривожності частіше виношують плоди з сильнішими зв'язками між стовбуром мозку та сенсомоторними ділянками, важливими для збудження та сенсомоторних навичок. В той самий час у плодів вагітних з високим рівнем тривожності з більшою ймовірністю були слабші зв'язки між тім'яно-лобовою та потиличною асоціативною корою, ділянками, які беруть участь у вищих когнітивних функціях.

"Ці висновки значною мірою відповідають результатам попередніх досліджень, які вказують на порушення зв'язків, про які ставало відомо через роки й десятиліття після народження дітей від матерів, які страждали надмірною тривожністю"– говорить Де Асіс-Крус. "Це вказує на те, що мозкова мережа змінюється внаслідок підвищеного занепокоєння ще до народження немовлят"

Зараз доктор Лімперопулос та її колеги вивчають, чи може зниження рівня стресу змінити траєкторію розвитку нервової функції плода. За її словами, висновки з отриманих результатів наголошують на тому, як важливо забезпечити підтримку вагітних жінок щодо питань психічного стану, адже це може впливати на нинішнє та майбутнє здоров'я як матерів, так і немовлят.

"Проблеми з психічним здоров'ям залишаються табу, особливо коли очікується, що це прекрасний час у житті жінки. Багато вагітних не отримують необхідної підтримки"– говорить доктор Лімперопулос. "Зміни на системному рівні необхідні, щоб усунути таку важливу проблему охорони здоров'я та забезпечити процвітання матерів і немовлят як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі".

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Стартує Всеукраїнський флешмоб серед донор ...
Кокранівський огляд підтверджує ефективніс ...
Чи допоможуть наявні вакцини контролювати ...
У Китаї зафіксували 26 смертей від нового ...
Зміни у екстреній допомозі: в Україні впро ...
Транексамова кислота та кровотеча
Чоловіки з COVID-19 втричі частіше за жіно ...