Дослідження ефективності тканинних масок

Дата публікації: 27.11.2020

Автори: Відкриті джерела , Редакція платформи "Аксемедін"

Ключові слова: дослідження, коронавірус, маска


Нещодавнє дослідження Політехнічного інституту й університету штату Вірджинія (Virginia Tech), що вивчає ефективність звичайних захисних масок для обличчя, дає змогу людям зітхнути з полегшенням.

Дослідження, проведене Лінсі Марр, експертом із питань захворювань, що передаються повітряно-крапельних шляхом, на основі тестування різних матеріалів для виготовлення захисних масок виявило, що тришарова маска, яка складається із зовнішніх шарів щільної тканини та матеріалу для фільтрації дрібних частинок у внутрішньому шарі, повинні зупиняти щонайменше 74% найбільш легко проникаючого розміру частинок.

Марр та її дослідницька група виявили, що частинки, розміром в один мікрон — середній розмір крапель, що утворюються під час дихання та розмови — фільтрувальні матеріали можуть легко зупиняти на 75%, а звичайні тканини — приблизно 40%. У деяких випадках загальна ефективність матеріалів може бути понад 90%

Вірус SARS-CoV-2 має розмір приблизно 0,1 мкм, але він виділяється хворою людиною під час дихання чи розмови у більших краплях, які містять солі, білки та органічні сполуки, що призводить до утворення аерозолів у 100 000 разів більшої маси, ніж сам вірус. Респіратор N95, який вчені та медичні установи досі вважають золотим стандартом для захисту від вірусу SARS-CoV-2, отримав свою назву завдяки тесту, який він повинен пройти: респіратор повинен затримувати 95% частинок розміром 0,3 мкм. Звісно, звичайні тканинні маски не рекомендовано використовувати медичним працівникам у ситуаціях високого ризику. Вони потребують найвищого рівня захисту з усіх доступних. Але з огляду на те, що неможливо забезпечити респіраторами широкий загал, велику користь можуть принести й звичайні захисні маски. Попередні дослідження ефективності масок були зосереджені на медичних масках та на меншому, субмікронному діапазоні розмірів частинок. Менше відомо про тканинні маски для обличчя, яких сьогодні все більше у продажі.

У дослідженні Марр та її команда оцінили ефективність дев'яти типів саморобних масок та їх склад щодо здатності захоплювати частинки розміром від 0,04 мкм до більше 100 мкм. Кожна маска пройшла випробування на зовнішню ефективність — здатність затримувати частинки, що видихаються користувачем маски, — і на внутрішню ефективність – здатність затримувати частинки, що вдихаються. Дослідники випробували маски та фільтрувальні матеріали з одно- та двошарових бандан; тонкої бавовни; тонкого акрилу; мікрофібри; вакуумного мішка; кавового фільтру; фільтру MERV 12; маски з бавовняної наволочки або футболки, зшитої за вказівками Центрів із контролю й профілактики захворювань США (CDC).

У разі низького рівня розміру частинок, від 0,1 до 0,3 мкм, домашні маски працювали погано. Але коли оцінювали проникність частинок розміром 1-2 мкм або більше, їх ефективність зростала. Деякі матеріали можуть затримувати 50-80% частинок під час випробувань як на внутрішню, так і на зовнішню ефективність.

Команда використовувала три показники для перевірки ефективності саморобних масок у лабораторії: ефективність фільтрації матеріалу, внутрішнього та зовнішнього захисту. Середній та високий рівень захисту показали фільтр MERV 12, хірургічна маска та зшита маска за рекомендаціями CDC. Всі три забезпечували внутрішню та зовнішню ефективність на ≥50% для частинок із позначкою у 2 мкм. Тонкий акрил мав найгірші показники серед саморобних масок за всіма трьома показниками.

Команда виявила, що маски, як правило, працювали краще як джерела зовнішнього захисту, ніж внутрішнього, але відмінності здебільшого не були статистично значущими. Ці два коефіцієнти корисної дії розходилися для більш жорстких матеріалів та тих, що прилягають до обличчя недостатньо щільно, як-от бандана.


Поєднуючи результати дослідження з наявною опублікованою літературою з досвіду носіння масок, дослідники розробили рекомендації щодо створення особливо ефективної саморобної маски: 

• зробіть її тришаровою;
• найближчий до обличчя шар має бути з м’якої, щільно сплетеної тканини;
• середній шар виготовлений з матеріалу, призначеного для фільтрування частинок
• зовнішній шар із м’якої, щільно сплетеної тканини;
• маска має щільно прилягати до обличчя.

Лабораторні експерименти можна проводити паралельно з обсерваційними епідеміологічними дослідженнями, щоб дати більш повне уявлення про ефективність маски у зменшенні передачі інфекції. Але вже можна сказати, що правильно виготовлена власноруч захисна маска надає більший захист від дрібних частинок, ніж її відсутність. Варто пам’ятати, що захисна маска має застосовуватись у комплексі із соціальним дистанціюванням, миттям рук та вентиляцією приміщення.

Запитання до матеріалу

Максимальна кількість балів, яку Ви можете отримати:

Щоб дати відповіді на запитання до цього матеріалу та отримати бали,
будь ласка, зареєструйтеся або увійдіть як користувач.

Реєстрація
Ці дані знадобляться для входу та скидання паролю
Пароль має містити від 6 символів (літери або цифри)
Матеріали з розділу
Стійкість до гормонотерапії раку молочної ...
Україна приєдналась до Глобального цифрово ...
Порядок перерозподілу коштів на закупівлю ...
Пробіотик створює тривалий захист від дитя ...
Гени-«зомбі» можуть допомогти у боротьбі з ...
Медреформа в дії: що мають зробити заклади ...
У Китаї зафіксували 26 смертей від нового ...